אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"יש סיכוי של 50% שלא ניתן יהיה להציל את נוטרדאם" צילום: רויטרס

"יש סיכוי של 50% שלא ניתן יהיה להציל את נוטרדאם"

כך מזהיר הכומר הראשי של הקתדרלה שנשרפה באפריל. לדבריו, "מערכת הפיגומים שהותקנה בה מאיימת על הקשתות של המונומנט הגותי". הוא הוסיף כי רק כאשר יפונו הפיגומים - יתברר אם ניתן להציל את הכנסיה

25.12.2019, 17:11 | שירות כלכליסט

קתדרלת נוטרדאם עדיין במצב "שברירי", כך שישנו "סיכוי של 50%" שלא יהיה ניתן להציל אותה מאחר ומערכת הפיגומים שהותקנה בה, לפני השריפה שהתרחשה בה בשנה שעברה, מאיימת על הקשתות של המונומנט הגותי". כך מסר הכומר הראשי של נוטרדאם, מונסיניור פטריק שובה.

קראו עוד בכלכליסט

עוד אמר שובה, כי סביר להניח שעבודת השחזור לא תתחיל לפני 2021 - ותיאר את "כאב הלב" המתלווה לעובדה שחג המולד לא נחגג בקתדרלה, בפעם הראשונה מאז המהפכה הצרפתית.

קתדרלת נוטרדם פריז שיקום פיגומים, צילום: רויטרס קתדרלת נוטרדם פריז שיקום פיגומים | צילום: רויטרס קתדרלת נוטרדם פריז שיקום פיגומים, צילום: רויטרס

"היום, הכנסייה עדיין לא בטוחה". אמר במסיבת עיתונאים, בערב חג המולד, מיד לאחר סיום מיסת חצות בכנסיה קרובה. "היא תהיה בטוחה כשנוציא את הפיגומים שנותרו בה".

"היום אנחנו יכולים לומר שישנו סיכוי של 50% שהיא תינצל. ישנו גם סיכוי של 50% שהפיגומים ייפלו על שלושת הקשתות... הבניין עדיין מאוד שברירי", אמר.

באפריל 2019 הייתה הקתדרלה תחת שיפוצים בשעה שפרצה בה שריפה, שהשמידה את הגג וגרמה לנפילתם של הצריחים.

אחד מהחלקים המאתגרים במאמץ הניקיון, הוא ניסורם של 50 אלף צינורות פיגומים ישנים, המשולבים אחד בתוך השני, ומקיפים את החלק האחורי של הקתדרלה."אנחנו צריכים להסיר את הפיגומים לחלוטין במטרה להפוך את המבנה לבטוח, כך שסביר להניח שנתחיל את השחזור של הקתדרלה רק ב-2021", אמר שובה, והוסיף: "ברגע שהפיגומים יוסרו נצטרך לאמוד את מצבו של המבנה, ואת כמות האבנים שנצטרך להוציא ולהחליף".

השריפה - כנסיית נוטרדאם פריז , צילום: איי אף פי השריפה - כנסיית נוטרדאם פריז | צילום: איי אף פי השריפה - כנסיית נוטרדאם פריז , צילום: איי אף פי

שובה מסר שלפי ההערכות, ידרשו עוד שלוש שנים עד שהקתדרלה תהיה בטוחה מספיק בכדי שקהל יוכל לחזור ולבקר בה, אך שעבודות השחזור המלא ייקחו הרבה יותר זמן.

נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר כי הוא מעוניין ששחזור הקתדרלה יושלם עד 2024, השנה שבה פריז עתידה לארח את המשחקים האולימפיים - אך מומחים  פקפקו באפשרות שתאריך היעד מציאותי.

כנסיה קתדרלה נוטרדאם לפני השריפה, צילום: רויטרס כנסיה קתדרלה נוטרדאם לפני השריפה | צילום: רויטרס כנסיה קתדרלה נוטרדאם לפני השריפה, צילום: רויטרס

באין יכולת לחגוג את חג המולד בקתדרלה השנה, הציבור, הכמרים והמקהלה של נוטרדאם עברו לכנסיית סנט-ז'רמן שנמצאת מול מוזיאון הלובר.

"אני זוכר שאמא שלי אמרה לי שהיא צופה בטלוויזיה, ושהייתה שריפה בנוטרדאם. אמרתי לה "זה בלתי אפשרי. לקחתי את האופניים שלי, וכשהגעתי התחלתי לבכות", אמר ז'אן-לוק בודם, מהנדס פריזאי שנהג להגיע לדרשות בקתדרלה מהצד השני של העיר.

הוא הוסיף: "אנחנו צרפתים, אנחנו הולכים לנסות ולבנות את נוטרדאם כפי שהייתה, בגלל שהיא סמל". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות