אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש לענייני משפחה פסק: זוג גברים נשואים הם ההורים של תאומים מיום לידתם צילום: שאטרסטוק

בלעדי לכלכליסט

ביהמ"ש לענייני משפחה פסק: זוג גברים נשואים הם ההורים של תאומים מיום לידתם

זאת למרות שכל אחד מהתאומים שנולדו בסיוע פונדקאית הוא ילדו הגנטי של אחד מבני הזוג; המדינה הגישה היום ערעור

25.12.2019, 16:26 | ליטל דוברוביצקי

ביהמ"ש לענייני משפחה בתל אביב פסק לאחרונה כי זוג גברים נשואים הם ההורים של תאומים שנולדו לשניים מיום לידתם.

קראו עוד בכלכליסט

זאת למרות שכל אחד מהתאומים שנולדו הוא ילדו הגנטי של אחד מבני הזוג. מההחלטה של השופט ליאור ברינגר עולה כי התובעים הם זוג גברים והורים לשלושה ילדים שנישאו זה לזה בחו"ל וחיים יחדיו מעל ל-15 שנה תוך ניהול משק בית משותף.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

לאחר שנולד ילדם הבכור רצו השניים בילדים נוספים וכתוצאה מפנייתם לפונדקאית בחו"ל נולדו להם זוג תאומים, כאשר כל אחד מהתאומים הוא ילדו הגנטי של אחד מהתובעים.

השניים ביקשו צווי הורות אשר ישקפו את המציאות לפיה מדובר בתא משפחתי אחד, בו שותפים התובעים יחד בטיפול בקטינים המשותפים להם, שכן שניהם מתעוררים בלילות, מחליפים חיתולים, מקלחים, מאכילים ומלבישים את הקטינים ומספקים את כל צרכיהם לרבות דואגים במשותף לבריאותם ועוד.

מההחלטה עולה כי מאז נולדו הקטינים הם חיים וגדלים עם התובעים יחד ושני התובעים משמשים להם כשני אבות לכל דבר ועניין ללא כל הבדל. כלומר, אין כל הבדל בין אחד למשנהו מבחינת מעמדו של מי מהם כלפי כל אחד מהקטינים ולפיכך שניהם מבקשים צו הורות פסיקתי שיכריז שהם הורי הקטינים מרגע לידתם. מנגד המדינה הפנתה לחוק האימוץ והפונדקאות.

לשיטת המדינה, הפונדקאית שנשאה ברחמה את הקטינים היא אמם של הקטינים ולכן עלול להיווצר מצב בו במקביל להורותם של התובעים תתקיים גם הורות של הפונדקאית בנוגע לקטינים. בית המשפט לא קיבל זאת וקבע כי בשורה ארוכה של פסקי דין פסקו שופטים רבים כי ללא קשר להיותו של צו ההורות הפסיקתי מכונן או הצהרתי אין מניעה לכך שהצו יינתן מיום לידת הקטין.

בית משפט קבע כי "התובעים שבפניי הקימו תא משפחתי שמתקיים לאורך שנים רבות, החליטו יחדיו על לידתם של הקטינים ופעלו במשותף למימוש החלטתם והם מטפלים במסירות ובאהבה בקטינים ללא הבדל בין התובעים וללא הבחנה בין ההורות הביולוגית של האחד אל מול ההורות ההסכמית של האחר. אשר לפונדקאית שנשאה ברחמה את הקטינים טרם לידתם, ביהמ"ש בארה"ב כבר פסק שהיא אינם אימם של הקטינים", נקבע.

יודגש כי היום הגישה המדינה באמצעות עו"ד חגית מזרחי בקשה לעיכוב ביצוע חלקי של פסק הדין וזאת עד להכרעה בערעור שהגישה המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות