אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר מאבק של שנים: הנהלת מאוחדת פתחה במו"מ קיבוצי לקביעת תנאי העובדים צילום: צביקה טישלר

לאחר מאבק של שנים: הנהלת מאוחדת פתחה במו"מ קיבוצי לקביעת תנאי העובדים

לאורך זמן רב סירבה ההנהלה להכיר בהסתדרות הרפואית (הר"י) כארגון היציג של עובדי הקופה, אולם הוראת בג"ץ בימים האחרונים על מחיקת תביעה להכיר ביציגות הארגון במאוחדת סללה את הדרך לקיום המשא ומתן

25.12.2019, 19:44 | בילי פרנקל

הנהלת מאוחדת החלה לנהל מו"מ קיבוצי עם עובדי קופת החולים באמצעות ההסתדרות הרפואית (הר"י). זאת, לאחר פרק זמן משמעותי שלא נוהלו מגעים בין הצדדים. 

קראו עוד בכלכליסט

הנהלת קופת החולים סירבה להכיר בהר"י כארגון היציג של עובדי מאוחדת, והעניין התגלגל לפתחו של בית הדין הארצי לעבודה שלפני שנתיים הכיר בהסתדרות הרפואית כארגון היציג בקופת החולים. 

סניף של מאוחדת, צילום: צביקה טישלר סניף של מאוחדת | צילום: צביקה טישלר סניף של מאוחדת, צילום: צביקה טישלר

הנהלת מאוחדת לא השלימה עם הפסיקה, והגישה עליה ערעור לבג"ץ, אולם בימים האחרונים החליט בג"ץ למחוק את הערעור בהסכמת הצדדים, כלומר הכיר באופן סופי ביציגות של ארגון העובדים במאוחדת - החלטה שסללה את הדרך לקיום המו"מ הקיבוצי בין הצדדים.

רופאי מאוחדת החלו להתאגד בהסתדרות הרפואית בשנת 2015. זמן קצר לאחר מכן, פנתה ההסתדרות הרפואית להנהלה בבקשה לפתוח מולה במשא ומתן, אך משבקשתה לא נענתה, היא עתרה לבית הדין האזורי לעבודה בדרישה לחייב את ההנהלה לקיים עמה משא ומתן. 

ואולם, בית הדין האזורי לא הכיר בהתאגדות בטענה שלא הוכח כי שליש מהרופאים המועסקים בקופה הצטרפו להתאגדות, התנאי הדרוש להכרה זו.

בהסתדרות הרפואית ערערו על ההחלטה לביה"ד הארצי לעבודה, שקיבל אותה בדצמבר 2017 ופסק שיש להכיר בהתאגדות. בהנהלה עתרו לבג"ץ, אולם השבוע הוא הורה למחוק את הערעור ובכך נסללה הדרך להכרה בהתאגדות.

התפתחות זו מגיעה חודש לאחר חשיפת "כלכליסט", לפיה נבחנת אפשרות למזג בין שתי קופות החולים הקטנות - לאומית ומאוחדת., במטרה ליצור קופת חולים שלישית וחזקה שתנסה להילחם בדואופול של כללית ומכבי.

שתי האחרונות שולטות כבר על 78% ממבוטחי קופות החולים. כמו כן לפני כשבועים נחשף בכלכליסט כי משרד האוצר הצהיר על כוונתו למנות חשב חיצוני לקופת חולים מאוחדת, והמינוי עוגן בהסכם התייעלות שהגיע לידי "כלכליסט". יצוין, כי החשב יהיה ככל הנראה חשב צופה, שיוכל רק לדרוש מידע ושהנתונים הכספיים יהיו גלויים בפניו, ולא חשב מלווה שיהיו לו גם סמכויות ניהול של הכספים בפועל.

ההסכם, שנחתם בין משרדי האוצר והבריאות למאוחדת, מחייב את הקופהלמכור בשנתיים הקרובות נכסים בשווי 120 מיליון שקל.

מקופ"ח מאוחדת נמסר בתגובה: "מאוחדת מכבדת מאוד את רופאיה ועובדיה ותבחן את דרישות ארגוני העובדים היציגים, בשים לב לגירעון העמוק שבו היא נתונה כעת. בכל מקרה, מאוחדת לא תוכל לחתום על הסכם כלשהו שיגדיל את גירעון הקופה קודם שמאוחדת תשוב לאיתנותה הכלכלית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות