אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יוזמה במשרדי המשפטים ורה"מ: הליכי החקיקה הממשלתיים יוצגו באינטרנט צילום: אוהד צויגנברג

יוזמה במשרדי המשפטים ורה"מ: הליכי החקיקה הממשלתיים יוצגו באינטרנט

המשנה ליועמ"ש רז ניזרי: "תפותח פלטפורמה מקוונת לניהול הליכי החקיקה הממשלתיים, החל מהפצת תזכיר החוק או טיוטת חקיקת המשנה להערות הציבור, ועד להנחתם על שולחן הכנסת או פרסומם ברשומות"; בכנסת ה-20 הוביל משרד האוצר בהפצת תזכירי חוק ממשלתיים

29.12.2019, 07:55 | צבי זרחיה

משרד המשפטים ומשרד רה"מ מקדמים דיגיטציה של הליך החקיקה הממשלתית - כך הודיע עו"ד רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לניהול ותפקידים מיוחדים.

קראו עוד בכלכליסט

נזרי אמר כי "בימים אלו אנו עמלים יחד עם אגף ממשל וחברה במשרד רה"מ על השלמת תוכנית החקיקה הממשלתית, מתוך תקווה להציגה בפני הממשלה הבאה. בקרוב עתידה לעלות לאוויר מערכת חדשה להפצתם להערות הציבור של תזכירי חוק, טיוטות חקיקת משנה ומסמכים ממשלתיים נוספים. מערכת זו היא החלק הראשון בפרויקט הדיגיטציה של הליך החקיקה הממשלתי שבמסגרתו תפותח פלטפורמה מקוונת לניהול הליכי החקיקה הממשלתיים, החל מהפצת תזכיר החוק או טיוטת חקיקת המשנה להערות הציבור, ועד להנחתם על שולחן הכנסת או פרסומם ברשומות. דיגיטציה של התהליך עתידה לסייע הן בייעול, קידום וניהול התהליכים והן ביצירת מידע אמין ואיכותי על העשייה הממשלתית בתחום החקיקה".

לדבריו, "הנתונים לגבי החקיקה הממשלתית בכנסת ה-20 (שכיהנה ממרץ 2015 עד דצמבר 2018) מורים על פער משמעותי בין מספר תזכירי החוק שהופצו על ידי המשרדים לבין מספר הצעות החוק הממשלתיות שהבשילו מתוכם.

"תופעה זו מחדדת ומדגישה את הצורך בקידומה של תוכנית חקיקה ממשלתית לשם השגת שני יעדים עיקריים: ראשית, מיקוד ותיעדוף העבודה הפנים-משרדית במשרדי הממשלה במה שנוגע להליכי החקיקה. שנית, הגברת התיאום הבין-משרדי בתחום החקיקה כבר בשלבים המוקדמים של התהליך".

מדו"ח שהוכן ע"י יאיר גרדין ורן מס מהמחלקה לניהול ותפקידים מיוחדים בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים עולה כי במהלך כהונתה של הכנסת ה-20 הפיצו כלל משרדי הממשלה להערות הציבור 529 תזכירי חוק - אך רק 56% מהם הבשילו לכדי הצעות חוק ממשלתיות.

הממשלה קידמה בכנסת ה-20 כ-430 הצעות חוק (כולל הצעות חוק שמקורן בתזכירים שהופצו קודם כנסת זו והצעות חוק שהוחלה עליהן רציפות מקדנציות קודמות), והושלמה חקיקתן של 359 הצעות חוק ממשלתיות. המדובר בכ-83% מסך הצעות החוק הממשלתיות שקודמו בכנסת זו על ידי הממשלה. 71 תזכירי חוק, שהם 17% מסך התזכירים, לא קודמו.

מהדו"ח עולה עוד כי משרד האוצר מוביל בהפצת תזכירי חוק ממשלתיים בכנסת ה-20, שבה הפיץ 163 תזכירי חוק - כ-31% מסך כל תזכירי החוק שהופצו על ידי משרדי הממשלה. אחריו צועד משרד המשפטים שהפיץ 115 תזכירי חוק (22%), ובמקום השלישי משרד הרווחה עם 38 הצעות חוק (7%).

עוד מתברר כי נרשמה עלייה מתמדת במספר עמודי הצעות החוק הממשלתיות בעשור האחרון לעומת העשור שקדם לו. בשנים 2000-2009 עמד ממוצע עמודי הצעות החוק הממשלתיות על כ-805 לשנה. סשנים 2010-2018 עלה הממוצע השנתי לכ-1,410 עמודים בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות