אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל השריפות: מחאה בסידני נגד הזיקוקים בסילבסטר צילום: איי פי

בגלל השריפות: מחאה בסידני נגד הזיקוקים בסילבסטר

מופע הזיקוקים המרהיב בסידני הוא מהאירועים המרכזיים בעולם בערב השנה החדשה. רבע מיליון חתמו על עצומה לביטול המופע, בימים של שריפות ענק באזור: "תשתמשו בכסף לעזור לכבאים, יש כבר מספיק עשן"

29.12.2019, 14:57 | סוכנויות הידיעות, ynet

יותר מ-260 אלף איש חתמו על עצומה שקוראת לבטל את מופע הזיקוקים בליל השנה החדשה בסידני. למרות ההמונים שדורשים להשתמש בכסף של המופע הגרנדיוזי למאבק בשריפות היער שמשתוללות באזור, הרשויות הבהירו שהאירוע יתקיים כמתוכנן.

העיר משקיעה מדי שנה 6.5 מיליון דולר אוסטרלי (4.5 מיליון דולר אמריקאי) במופע הזיקוקים בנמל סידני. בעצומה שהופיעה באתר Change.org נכתב שעדיף להשקיע את המיליונים בסיוע לכבאים שמנסים להשתלט על האש, ולחקלאים שסובלים מנזק גדול כתוצאה מהשריפות ותנאי הבצורת. בנוסף נכתב בעצומה שמופע הזיקוקים בנמל סידני "עלול לגרום לחלק מהאנשים לטראומה, בזמן שיש כבר מספיק עשן באוויר".

שריפות באוסטרליה, צילום: רויטרס שריפות באוסטרליה | צילום: רויטרס שריפות באוסטרליה, צילום: רויטרס

סידני וערים גדולות אחרות באוסטרליה סובלות כבר שבועות מהעשן הרעיל של שריפות היער. מדינת המחוז ניו סאות' וויילס, שבה נמצאת סידני, ספגה את הנזק הכבד ביותר ועיירות בה נחרבו כליל. שמונה בני אדם נספו בשריפות, ושטח בגודלה של בלגיה עלה באש. "2019 הייתה שנה קטסטרופאלית באוסטרליה מבחינת השיטפונות והשריפות", נכתב בעצומה. "כל המדינות צריכות לומר 'לא לזיקוקים'".

דובר עיריית סידני אמר שבעירייה אמנם "מעריכים את הדאגה" של התושבים שמתנגדים לקיומו של מופע זיקוקים בזמן משבר השריפות, אך ביטול המופע לא באמת יועיל לקהילות שנפגעו. "התחלנו את ההכנות לחגיגות השנה החדשה לפני 15 חודשים. זה אומר שאת רוב הכסף, שמושקע בעיקר בבטיחות הקהל ובפעולות הניקיון, כבר הוצאנו", אמר דובר העירייה.

זיקוקי דינור בסידני, צילום: איי פי זיקוקי דינור בסידני | צילום: איי פי זיקוקי דינור בסידני, צילום: איי פי

הדובר הוסיף: "ביטול האירוע יפגע קשות בעסקים בסידני. הוא יהרוס את התוכניות של עשרות אלפי אנשים מאוסטרליה ומחו"ל שהזמינו טיסות ומקומות בבתי מלון ובמסעדות לערב השנה החדשה". בעיריית סידני ציינו שהם תרמו 620 אלף דולר אוסטרלי למאמצי הכיבוי, ושבמהלך השידור בטלוויזיה הם יקראו לתרום לקרן הסיוע של הצלב האדום.

השריפות בניו סאות' וויילס גרמו לגל חום באזור, שיימשך גם בימים הקרובים. מצבן של שריפות היער בשלישי, ערב השנה החדשה, עלול להחמיר. בנציבות שירותי הכיבוי בניו סאות' וויילס אמרו שלא צפויה להיות למצב השפעה על מופע הזיקוקים, אך הכבאים ערוכים לבטל את המופע ברגע האחרון במקרה שהתנאים יהיו מסוכנים מדי.

באוסטרליה מעריכים שמיליארד איש צופים מדי שנה במופע הזיקוקים בנמל סידני. לפי הערכות המופע מכניס לניו סאות' וויילס כ-130 מיליון דולר אוסטרלי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות