אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהפכה של אפי נוה הצליחה: יותר ממחצית מהנבחנים נכשלו היום בבחינות הלשכה צילום: עמית שעל

דעה

המהפכה של אפי נוה הצליחה: יותר ממחצית מהנבחנים נכשלו היום בבחינות הלשכה

ב-2013 אחוז הנכשלים בבחינת ההסמכה של לשכת עורכי הדין עמד על 22% בלבד. על פי הנתונים שפורסמו היום, 52% מהנבחנים בבחינה האחרונה נכשלו בה. נוה יצא למאבק מתוקשר במתמחים, ושילם על כך מחיר. בעידן שאחריו הרבה יותר קשה לסטודנט למשפטים להיכנס בשערי המקצוע

29.12.2019, 21:05 | ענת רואה

עו"ד אפי נוה נאלץ להתפטר מתפקידו כראש לשכת עורכי הדין לפני שנה והסערה שהתעוררה סביבו מסרבת עד היום לדעוך. אבל המהפכה שהוביל בעניין בחינות ההסמכה של הלשכה - דווקא הצליחה.

קראו עוד בכלכליסט

היום פורסמו נתוני המעבר של המתמחים שניגשו לבחינת ההסמכה האחרונה. עולה מהם שיותר ממחצית הנבחנים, 52%, נכשלו בבחינה. כך מתוך 2,492 מתמחים שניגשו לבחינה, רק 1,196 הצליחו לעבור אותה ואילו 1,296 נכשלו.

שיעור המעבר באוניברסיטת תל אביב עומד על 86% בלבד ובמכללה האקדמית כרמל על 20% מעבר בלבד. כלומר 4 מכל 5 סטודנטים נכשלו.

לשם ההשוואה, לפני 6 שנים, ב־2013, אחוז הנכשלים בבחינה עמד רק על 22%. באותה תקופה כמעט כל המתמחים שלמדו באוניברסיטאות הצליחו לעבור את הבחינה. 97% הצלחה באוניברסיטת תל אביב. במכללה האקדמית כרמל עברו 76% את הבחינה, כמעט פי 4 לעומת שיעורי המעבר היום. במילים אחרות, מכל 100 מתמחים שניגשו לבחינה, אחרי הקדנציה של נוה יש 30 מתמחים יותר שלא מצליחים לעבור.

ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, צילום: עמית שעל ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה | צילום: עמית שעל ראש לשכת עורכי הדין לשעבר אפי נוה, צילום: עמית שעל

נוה יצא למאבק מתוקשר במתמחים, פיזר מיליוני שקלים מכספי הלשכה על קמפיין בוטה נגדם ושילם על כך מחיר אישי לא קטן. המחיר הזה בהחלט התחדד לאחרונה כשמתברר כי אחד ממובילי מאבק המתמחים היה זה שפרץ בפועל לטלפונים של נוה.

בשיא מאבק הלשכה נגד המתמחים הכנסת נדרשה להיכנס לפעולה וניסתה להעביר באמצעות חוק את רוב מוכשלי עידן נוה. זמן קצר לאחר שהתפטר הצליחו כל מובילי המאבק לעבור את הבחינה, אחרי שחלקם נכשלו בה שוב ושוב, ובכך חוסלה המחאה בגרסתה הקולנית הקודמת.

אצל ראש לשכת עורכי הדין הנוכחי אבי חימי, ניכרת נימה זהירה יותר כלפי המתמחים. חימי הפיק את הלקחים מהתנהלותו וסגנונו של נוה. אך בשורה התחתונה, בעידן שאחרי אפי נוה, הרבה יותר קשה לסטודנט למשפטים להצליח ולהיכנס בשערי המקצוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות