אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התחזיות

שי ניצן: "שקר הוא שקר, גם אם אומרים אותו גדולים ורמים וגם אם חוזרים עליו”

כך אמר פרקליט המדינה היוצא בוועידת תחזיות 2020 של כלכליסט; לדבריו, "הטענות לפיהן הקלנו עם ביבי והחמרנו עם אולמרט הן מגוחכות וסותרות את הטענות לפיהן אנו מחמירים עם ביבי מטענים לא ענייניים. הטוענים האלה הם פוליטיקאים ועיתונאים בעלי עניין, הכל כדי לייצר דה-לגיטימציה"

31.12.2019, 10:39 | תומר הדר

“לפני שבועיים סיימתי לשרת כפרקליט המדינה, שש שנים עבדתי ובשביעית יצאתי לחופשי” - כך אמר היום פרקליט המדינה היוצא שי ניצן בוועידת תחזיות 2020 של כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי ניצן, “יש לציין שאני רוצה מדינה הגונה, נקיה משחיתות ופגעים, מדינה המגינה על זכויות אדם. הפרקליטות מונה כ-2,000 איש ולה חמישה יעדי על, לפיהם אנו פועלים. היעד הראשון הוא מאבק בשחיתות שלטונית, נושא זה מסוקר מאוד בתקשורת ובפועל רק חלק קטן מאוד מתיקי הפרקליטות עוסקים בכך. התיקים שפורסמו יותר מכל הם תיקי ראש הממשלה ועל רקע הטענות אציין שוב ושוב כי ההחלטות בהם התקבלו רק לפי הראיות, לא בגלל הפיכה שלטונית שהיא טענה מופרכת ונטולת יסוד וביסוס עובדתי. בתחילת כהונתי קיבלתי גם החלטות לגבי אולמרט שהביאו להרשעתו - וגם אז טענו שפעלנו מטעמים פוליטיים, גם אלה טענות מופרכות”.

שי ניצן פרקליט המדינה היוצא, צילום: יריב כץ שי ניצן פרקליט המדינה היוצא | צילום: יריב כץ שי ניצן פרקליט המדינה היוצא, צילום: יריב כץ

"קיבלנו גם החלטה שלא לחקור את ביבי בפרשת הצוללות, גם כאן נאמר שזה פוליטי וגם זה מגוחך. הטענות לפיהן הקלנו עם ביבי והחמרנו עם אולמרט הן מגוחכות וסותרות את הטענות לפיהן אנו מחמירים עם ביבי מטענים לא ענייניים. הטוענים האלה הם פוליטיקאים ועיתונאים בעלי עניין, הכל כדי לייצר דה-לגיטימציה. שקר הוא שקר, גם אם אומרים אותו גדולים ורמים וגם אם חוזרים עליו".

ניצן הוסיף כי "כתבי האישום נגד ביבי הוגשו על ידי היועמ”ש, אדם בעל דעות עצמאיות שמונה על ידי הממשלה, שבראשה עמד ביבי. אין לי ספק שראש הממשלה לא היה ממנה יועמש שהוא מכיר כחלש או נטול שיקול דעת. היועמ”ש אינו חלש, אינו נרפה, ומדובר בשקרים. היועמש לא אימץ את כל המלצות הפרקליטות ולא את כל המלצותי, אלה טענות מגמתיות שמיועדות לבצע דה לגיטימציה להחלטות היועמ”ש. צר לי על ההתמקדות באנשים ולא בגופו של עניין - והאמת תנצח.

"כתב האישום נגד ביבי לא היה היחיד, הגשנו כתבי אישום נגד שורה ארוכה של נבחרי ציבור, שרים, רבנים ראשיים, מנכלים וראשי ערים, הרוב הסתיימו בהרשעה. אלה כתבי אישום שמוגשים בצער, כואב לנו על השחיתות - אך בעיני מדינת ישראל אינה מושחתת, היא מדינה ישרה שיש בה איי שחיתות. אנו מותקפים על ידי גורמי שלטון אך זה יעדנו, זו שליחותנו. כך חונכנו וכך חינכנו. כך נפעל תמיד אנו פועלים נגד הפשיעה המאורגנת, אציין את פרשה 512 ואנו נחושים להילחם בתופעה, בפגיעה בחיי אזרחי המדינה. פרקליטינו תחת איום ונמצאים תחת אבטחה מחשש מפני ארגוני פשע. עם ישראל חחייב לפרקליטים אלה ולשוטרים המגינים עליהם תודה".

ניצן הוסיף: "אנו נאבקים בטרור ובפוגעים באזרחי המדינה - הפרקליטות תורמת להגנה על הבטחון. ומעבר לכך אנו נאבקים בעבירות אלימות ומין. אלפי תיקים בנושאים קשים ומסוכנים אלה מטופלים מדי שנה. אלה נושאים חשובים מאין כמוהם - ללא פרקליטות עצמאית אי אפשר היה לחיות במדינת ישראל.

"אנו מגינים גם על נכסי המדינה - אנו מגינים על המדינה מפני עשרות אלפי תביעות, אנו חוסכים למדינה מיליארדי שקלים בשנה ואנו גם מגישים מדי שנה תביעות במאות מיליוני שקלים.

"אנו מקדמים ושומרים על זכויות האדם - אנו מקדמים זכויות שלנפגעי עבירה וגם של נאשמים. חשוב לומר שבגלל חשיות נושא זה אנו חוזרים מכתב אישום כשאין סיכוי סביר להרשעה. גלל חשיבות זו אנו נאבקים שיינתן פיצוי רציני להפגעי עבירה בזמן ההליך הפלילי, אנו מקצרים את משך הזמן לטיפול בתיקים פליליים. הרוב מטופלים תוך פחות משנה וזהו שיפור דרמטי.

"אנו מגיני על אוכלוסיות חלשות ומיעוטים, אנו מגישים כתבי אישום בגין הסתה לגזענות, פעלנו נגד מועמדים לכנסת שהסיטו לגזענות. עלינו להילחם בגזענות ללא פשרה. אני גאה בהישגי הפרקליטות בקידום יעדיה. להישגים אלה לא הינו מגיעים ללא נחישות עובדי הפרקליטות. אנו כיום בתקופה קשה לעם, למדינה ולפרקליטות, אני יודע שנמשיך לפעול בהגינות".

ניצן סיכם: "עלינו לתת את הדעת כולנו, כולל מנהיגינו לשאלה כיצד יתכן שאנשים שהם עובדי ציבור זקוקים לפתע לאבטחה לא היו זקוקים לה בעבר. האם מישהו מתייחס לכך חוץ מגורמי האבטחה? אלה נושאים שמצריכים חשבון נפש של מנהיגינו”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות