אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

היזם אורן זאב: "אני מקווה ש-2020 תהיה נקודת חישוב מסלול מחדש בהייטק ולא מפולת"

זאב, איש ההון סיכון, אמר בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט, כי "אם כל הישראלים בעמק הסיליקון יעברו מחר לישראל - זה יהיה אסון. הדרך הנכונה לחשוב על האזור הזה היא כשלוחה של התעשייה הישראלית"

31.12.2019, 12:25 | תומר הדר

"כיצד אני מוצא חברות להשקעה? זו תשובה מורכבת", כך פתח היזם ואיש ההון סיכון אורן זאב את דבריו בוועידת התחזיות 2020 של כלכליסט. זאב מבלה את עיקר זמנו ארה”ב ועוסק בהשקעות בחברות הייטק וסטארט-אפים.

בשיחה עם כתב כלכליסט מאיר אורבך השיב זאב לשאלה שהציג: "התשובה היא להיות אטרקטיבי כמשקיע. כמובן שזו פונקציה של כיצד אתה רואה את תפקידך, כיצד אתה תומך בהן. ההבנה שהן המרכז ולא אתה. מעבר לכך הרבה פעמים עלינו להישמר מלהיות מוגבלים על ידי הדימיון שלנו".

לאחרונה יש תופעת יוניקורנים, תופעות מפחידות, כמו תופעת WeWork, בזבזנות שהופכת יזמים למיליונרים. אתה לא מפחד מכך? 

"לדעתי זה עיניין של אישיות, אני חושב שאסור ליזמים לאבד קשר למציאות. אסור להם להאמין למה שכותבים עליהם בעיתון - WeWork היא סיפור חריג, סיפור שלא מייצג את שוק היזמים. אובר למשל היא דוגמה טובה. יש לה מיליוני משתמשים, היא שינתה תעשיה וכפי שיש כאלה כמו WeWork, יש כיום חברות שעוד כמה שנים נסתכל ונגיד 'כיצד חשבנו שהם שווים מיליארדים?'. גם פייסבוק, גוגל, נטפליקס וגם אמאזון, אלה חברות ששוות היום מיליארדים, אני לא מרגיש שאנחנו בבועה'".

אורן זאב בוועידה, צילום: יריב כץ אורן זאב בוועידה | צילום: יריב כץ אורן זאב בוועידה, צילום: יריב כץ

אם כבר מדובר בבועה, האם אנחנו נמצאים בקצה של בועה או בהתחלה?

"אני חושב שאף אחד לא יודע איך חוזים את העתיד - אבל אנחנו בתקופה מיוחדת שנמשכת עשרות שנים. תוכנה משנה את העולם ואני חושב שזה לא נעצר, יש תעשיות מסורתיות שטרם עברו את הטרנספורמציה - נדל"ן, תעשייה ותחבורה - אלה תעשיות שמתנהלות כמו פעם.

האם נמשיך לראות תופעות כאלה כמו סופטבנק? יהיו עוד תופעות כאלה שמעט קלקלו את התעשייה, או שהתעשייה נרגעה? 

"נרגענו. סופטבנק היה מהיום הראשון לא רציונאלי ואני חושב שטוב שהם חטפו סטירה. אני חושב שרוב השחקנים בשוק מתנהלים בצורה רציונאלית. הרעיון שכסף הוא מה שיכבוש את השוק אינו נכון, החברות המצליחות לא עשו את זה בגלל הכסף. זו תיזה שגויה. וגם אם הצליחו לגייס את הקרן - רוב הכסף יגיע באופן ישיר או עקיף מבעלי המניות של סופטבנק. זה דבר סינגולרי ואני מאמין שיש התפכחות. התעשייה בגדול היא תעשיה בריאה".

אתה טיפחת יזמים ישראלים בענק הסיליקון, אתה מגדל אותם בארה"ב. למה קליפורניה "עמק הסיליקון, כולל סן פרנסיסקו, הוא אזור קטן ולמרות זאת הוא אחראי ל-70% מהחברות המצליחות בעולם המערבי. זה דבר מדהים ויש משהו מיוחד באזור הזה שמאפשר בנייה של חברות. יש מקומות כאלה גם בברלין ובלונדון - אבל לשם כולם באים - הודים, סינים וצרפתים.

"בוא נאמר שכל הישראלים בעמק הסיליקון יעברו מחר לישראל - זה יהיה אסון. הדרך הנכונה לחשוב על האזור הזה היא כשלוחה של התעשייה הישראלית. עצם הישראליות באזור הזה ששולט בעולם בהיבט הטכנולוגי, זה נפלא. לישראלים יש קשרים מדהימים באזור, כולם מכירים מפה ומשם וזה יתרון אדיר. יש 'רשת ישראלית' ויש ישראלים בכירים בכל חברה משמעותית. הרשת הזו היא גם ענקית וגם קטנה ואפקטיבית. סיני לא עוזר לסיני, ישראלי בעמק הסיליקון יעזור לישראלי אחר".

מה יקרה בשנת 2020 בהייטק?

"התעשייה זזה קדימה עשרות שנים, כל הזמן יש תנועה קדימה ומדי כמה שנים יש תיקון קטן. אני מאמין שזה ימשיך ואני מקווה שלא תהיה מפולת אלא נקודת רגיעה, נקודת חישוב מסלול מחדש ואז נמשיך לשנות את העולם קדימה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות