אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.בי.אי קונה פעילות הערכת שווי סטארט־אפים ב־10 מיליון שקל צילום: אילן בשור

בלעדי לכלכליסט

אי.בי.אי קונה פעילות הערכת שווי סטארט־אפים ב־10 מיליון שקל

הרכישה נועדה לעבות את פעילותה של אי.בי.אי קפיטל, שהוקמה על בסיס פעילות האופציות לעובדים מתמיר פישמן לפני שנתיים. זו תמזג לתוכה את S-CUBE, וכל 15 עובדי החברה הנרכשת, מרביתם אנליסטים, ייקלטו באי.בי.אי בחודש הקרוב

01.01.2020, 06:58 | סופי שולמן

אי.בי.אי מגביר את הנוכחות במגזר ההייטק. ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות רכש את פעילותה של חברת הערכות השווי לסטארט אפים בשם S-CUBE תמורת כ־10 מיליון שקל. החברה הנרכשת, שנוסדה בשנת 2005, מנוהלת על ידי גדעון שלום בנדור ומעסיקה 15 עובדים, מרביתם אנליסטים המתמחים בהערכות שווי. כל עובדי S-CUBE ייקלטו באי.בי.אי בחודש הקרוב. 

קראו עוד בכלכליסט

פעילותה של S-CUBE התרחבה משמעותית בשנים האחרונות. זאת בעקבות חקיקה אמריקאית הדורשת ביצוע הערכת שווי שנתית לכל חברה פרטית שמעוניינת לחלק אופציות לעובדיה. כמו כן היא גדלה על רקע ריבוי עסקאות סקנדרי, שבמסגרתן מוכרים בעלי מניות בסטארט־אפים את מניותיהם למשקיעים חדשים. S-CUBE ומתחרתה פרומתאוס מרכזות כיום את מרבית הערכות השווי לסטארט־אפים בישראל.

הרכישה נועדה לעבות את פעילותה של אי.בי.אי קפיטל, שהוקמה על בסיס פעילות האופציות לעובדים מבית ההשקעות תמיר פישמן, שאי.בי.אי רכש לפני שנתיים בסכום מוערך של 40 מיליון שקל. במחלקה זו מעסיק אי.בי.אי 80 עובדים, והיא מטפלת באופציות של כ־100 אלף עובדים ב־1,600 חברות, מתוכן 400 נסחרות, בהן אינטל, וויקס וצ'ק פוינט. כמו כן מלווה אי.בי.אי קפיטל את עסקאות המיזוגים והרכישות ומשמשת כנאמן. בין היתר, ליוותה את עסקאות המכירה של אורבוטק, פרוטרום ומזור בשנים האחרונות.

על רקע פריחת ההייטק והזינוק ברמות השווי של חברות הטכנולוגיה המקומיות, הפכה אי.בי.אי קפיטל לפעילות הצומחת ביותר של אי.בי.אי ולאחד ממרכזי הרווח המשמעותיים שלה. הכנסותיה של אי.בי.אי קפיטל הגיעו ל־35.1 מיליון שקל בתשעת החודשים הראשונים של 2019, צמיחה של 27% לעומת התקופה המקבילה. הרווח הנקי גדל בקצב מהיר יותר של 83% ל־15 מיליון שקל.

פעילות הערכות השווי הנרכשת כעת היא סינרגטית לתפעול האופציות, והיא תכניס את אי.בי.אי עמוק יותר לתוך האקו־סיסטם של סטארט־אפים מקומיים. כיום מקובל להתחיל לחלק אופציות בחברות פרטיות כבר משלבי גיוס סדרה B, שלקראתו מתבצעות מרבית הערכות השווי. הערכות השווי שמבצעים אנליסטים של S-CUBE ומתחרותיה יהיו לרוב שמרניות יותר מהרמות הנקבעות בגיוס. זאת כי הן מתבססות על קריטריונים נוקשים, שקבעה החקיקה האמריקאית, וכי על בסיסן מחולקות אופציות למניות רגילות, ולא למניות מסוגים מועדפים שונים, שמקבלים לרוב גופי הון סיכון.

פוטנציאל הצמיחה המשמעותית מצוי בעסקאות הסקנדרי, שהולכות ומתרבות ככל שחברות הייטק לא ממהרות לבצע אקזיט, אך העובדים והמייסדים מעוניינים להיפגש עם הכסף. גם עסקאות אלה, שבהן גופי השקעות רוכשים את מניות העובדים, דורשות הערכות שווי. גורמים המקורבים לאי.בי.אי ציינו כי בשנה האחרונה בוצעו כ־10 עסקאות כאלה בחודש בישראל.

אי.בי.אי קפיטל, שבניהול טל דורי, היא גם גוף התפעול של פלטפורמת אקוויטי למסחר באופציות של עובדים בחברות טכנולוגיה פרטיות.  

מנכ"ל אי.בי.אי קפיטל טל דורי, צילום: אילן בשור מנכ"ל אי.בי.אי קפיטל טל דורי | צילום: אילן בשור מנכ"ל אי.בי.אי קפיטל טל דורי, צילום: אילן בשור

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות