אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת הכריז על הוזלה של ביטוחי המשכנתא; החיסכון בפועל - 80 שקל בשנה צילום: עמית שעל

ברקת הכריז על הוזלה של ביטוחי המשכנתא; החיסכון בפועל - 80 שקל בשנה

הממונה על שוק ההון לחץ על חברות הביטוח להפחית ב-5% את מחיר המחירון של ביטוחי מבנה לנוטלי משכנתא. צופה חיסכון שנתי למשק של 80 מיליון שקל בשנה

01.01.2020, 11:03 | רחלי בינדמן

הממונה על שוק ההון משה ברקת דרש מחברות הביטוח להפחית ב-5% את תעריפי המקסימום שהן גובות על ביטוחי מבנה לנוטלי משכנתא - כדי שהחברות יוכלו לבצע את ההפחתה מהתעריף המקסימאלי (ובר המיקוח). החברות, כך לטענת רשות שוק ההון היו צריכות לחתוך בעמלות הגבוהות שגוזרות סוכנויות הביטוח של הבנקים מחברות הביטוח עבור שיווק ביטוחי המבנה.

קראו עוד בכלכליסט

משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון | צילום: עמית שעל משה ברקת הממונה על רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון, צילום: עמית שעל

ברשות שוק ההון טוענים כי החיסכון לציבור בעקבות המהלך צפוי לעמוד על 80 מיליון שקל בשנה ברמה המשקית לנוטלי המשכנתאות. הפרמיה השנתית הממוצעת לביטוח מבנה היא 1,500 שקל בשנה, כלומר מדובר בהנחה של 80 שקל בשנה למשק בית.

נכון לנתוני שנת 2018, מספר הדירות המבוטחות בישראל עמד על 1.7 מיליון דירות, כאשר כ-375,000 דירות מתוך סך הדירות, המהוות 22% משוק ביטוחי הדירות בישראל, מבוטחות באמצעות סוכנויות הבנקים למשכנתאות. סך הפרמיות ששולמו בשנת 2018 בעבור ביטוחי דירה אגב סוכנויות הבנקים למשכנתאות עמד על 252 מיליוני שקל.

ביטוח מבנה וביטוח חיים הם שני ביטוחים שהבנקים דורשים כדי לתת משכנתא ולכן מדובר בסוג של ביטוחי חובה עבור רוכשי הדירות. אף על פי שנוטלי המשכנתאות יכולים לבצע תהליך של שופינג בין חברות הביטוח ולקבל תעריפים תחרותיים על ביטוחי המבנה והחיים, 90% לפי הערכות רוכשים את הביטוחים הללו דרך סוכנות הביטוח של הבנק שבגלל העמלות הגבוהות שהסוכנויות הללו גובות מחברות הביטוח, מדובר בביטוחים לרוב היקרים בשוק. בהמשך אגב, נוטלי המשכנתאות מוזילים את ביטוחי המבנה דרך רכישתם מחדש שלא דרך הסוכנות של הבנק כך שבפועל רק 22% מהדירות מבוטחות דרך סוכנויות הביטוח של הבנקים.

ב-2012 רשות שוק ההון הגבילה ל-20% את העמלה שסוכן (כולל סוכנות של בנק) יכול לגבות מחברת הביטוח עבור שיווק של ביטוח מבנה. ומה עשו אז סוכנויות הביטוח של הבנקים? הגדילו את העמלות על שיווק ביטוחי החיים, דבר שייקר את תעריפי ביטוחי החיים שרוכשים נוטלי המשכנתאות דרך סוכנויות הביטוח של הבנקים.

ב-2015 הכריזו ברשות שוק ההון על מהלך של הגבלת העמלות שגובים הבנקים גם על שיווק ביטוחי חיים אך בעקבות לחץ אדיר שהפעילו הבנקים, התקנות בנושא לא אושרו. בעקבות זאת לפני מספר חודשים הודיע ברקת על הורדת תעריפי המקסימום של ביטוחי החיים וכעת במהלך משלים הוא אילץ את חברות הביטוח להפחית את תעריפי המקסימום של ביטוחי המבנה שמאז הרפורמה של 2012 אמנם ירדו אך ברשות הבחינו שנשארו קבועים ולא תחרותיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות