אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יצרנית המנוף שקרס ביבנה הזהירה, אך בארץ התעלמו צילום: ענר גרין

יצרנית המנוף שקרס ביבנה הזהירה, אך בארץ התעלמו

לפני כחצי שנה קרס מנוף ביבנה בעת ש-4 פועלים פירקו אותו - כולם נהרגו; כעת מתברר שכבר ב-2011 פרסמה היצרנית, חברת פוטיין הצרפתית התריעה והדגישה את החשיבות בדבר הקפדה על סדר בפעולות בעת פירוק העגורן

02.01.2020, 08:03 | בילי פרנקל

יצרנית המנוף שהיה מעורב בקריסה ביבנה לפני כחצי שנה ושבה נהרגו ארבע פועלים בעת שעסקו בפירוקו, פרסמה כבר ב־2011 התרעה באשר לסיכון הנשקף בעת הפירוק המנוף. עם זאת, הדבר הובא לידיעת הגורמים הרלוונטיים בישראל רק בתחילת החודש שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במנוף מסוג md 208, שחברת פוטיין הצרפתית ייצרה בין 2001־2005. ב־2011 הוציאה החברה הודעת שירות שבה הזהירה מפני סיכון שקיים לנפילת הזרוע האחורית של העגורן בעת פירוקו, והדגישה את החשיבות בדבר הקפדה על סדר הפעולות בעת פירוק העגורן. עם זאת, הודעה זו לא הגיעה ככל הנראה לידיעתם של הגורמים הרלוונטיים.

4 הרוגים בתאונת עבודה באתר בנייה, צילום: ענר גרין 4 הרוגים בתאונת עבודה באתר בנייה | צילום: ענר גרין 4 הרוגים בתאונת עבודה באתר בנייה, צילום: ענר גרין

בתביעת נזיקין שהוגשה בספטמבר 2019 לבית המשפט המחוזי בשמה של אלמנתו של סרגי סמיונוב ז"ל שנהרג בתאונה נגד שורה של גורמים, בהם היצרנית פוטיין, היבואן קומסקו וכן משרד העבודה והרווחה — נטען להסתרת הליקוי, זאת מאחר שאזהרה זו לא פורסמה בישראל, כשלא ברור אם הגיעה בכלל לידיעתם של הגורמים האמונים על כך במשרד העבודה והרווחה.

כחודש לאחר הגשת כתב התביעה, פרסמה היצרנית הודעת אזהרה נוספת בעניין העגורן. רק הפעם משרד העבודה והרווחה שלח הודעה בנושא לחברות הייבוא, השכרת, אחזרת והרכבת המנופים בישראל, ליזמים, קבלנים ומנהלי פרויקטים בבנייה, מנהלי עבודה, ממונים על בטיחות בענף ובודקים מוסמכים לעגורנים.

“לא נלמד שום לקח מאסון יבנה, כשגם כעת, לאחר שהודעת השירות מהיצרן הובאה לידיעת מנהל הבטיחות בעבודה במשרד העבודה, אין הוא עושה די כדי לעדכן את בעלי הציוד בדבר הסכנה", מסר עו”ד ישראל אסל בא כוח התובעת.

משרד העבודה והרווחה מוסר בתגובה: “אנו משתתפים בצער המשפחה, יחד עם זאת, היות שמדובר בהליך משפטי תלוי ועומד, נגיב לו כמקובל, בבית המשפט”.

קומסקו לא מסרו תגובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות