אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדוע מוטי בן־משה קנה מניות דור אלון ומכר אחרי 4.5 שעות צילום: עמית שעל

שורת הרווח

מדוע מוטי בן־משה קנה מניות דור אלון ומכר אחרי 4.5 שעות

בעל השליטה רכש 0.08% מדור אלון ואחזקות הציבור ירדו מ־30%. אם הצעד נועד להוציא את המניה מהמדדים ואז לקנות בזול ממחזיקי המיעוט, סביר שהוא היה מסתכן בתביעה של מיליונים. בן־משה עשה אחורה פנה

02.01.2020, 07:07 | אורי טל טנא

המהלך המוזר שביצע מוטי בן־משה שלשום חושף מעט יותר מכפי שהתכוון. היום האחרון בשנה, 31.12, הוא המועד הקובע של שיעור אחזקות הציבור לצורך עדכון הרכב המדדים של חודש פברואר. העדכון עצמו יתבסס על מחירי המניות שיהיו מיום ראשון 5.1 ועד יום חמישי 16.1, אך הבורסה לוקחת את שיעור אחזקות הציבור שהיה ב־31.12 לצורך חישוב העדכון. לכן, לעתים קרובות ביום זה בעלי שליטה מפיצים מניות כדי להעלות את שיעור אחזקות הציבור - וכך להכניס מניה למדדים.

קראו עוד בכלכליסט

בן-משה, בעל השליטה בדור אלון, ניסה לבצע מהלך הפוך: לרכוש מניות של דור אלון באותו יום, כך ששיעור אחזקות הציבור יירד, והמניה תצא מהמדדים המובילים. ב־31.12 בשעה 12:14 דיווחה דור אלון כי בעלת השליטה בה, אלון רבוע כחול, ש־100% ממניותיה בידי בן־משה, רכשה 0.08% ממניותיה. כך שיעור אחזקות הציבור במניה ירד ל־29.99% - מתחת לרף הנדרש במאגר רימון, 30% לפחות. ללא פעולה נוספת מניית דור אלון היתה יוצאת ממאגר רימון, ולפיכך גם ממדדי ת"א־90, ת"א־125 וסקטור באלאנס. לו היתה יוצאת מהמדדים הללו, קרנות הסל היו צריכות למכור את המניה בכ־24 מיליון שקל ב־6.2.

את המהלך שביצע בן־משה לא ניתן לפרש בדרך אחרת מלבד הוצאה מכוונת של המניה מהמדדים. היקף הרכישה, 0.08% ממניות החברה, לא מהותי עבורו. אם היה רוכש 0.07% מהחברה, היא היתה נשארת במדדים. בנוסף, אם בן־משה היה דוחה את הרכישה ביום אחד, המניה היתה נשארת במדדים לפחות עד אוגוסט. לכן קשה למצוא פרשנות אחרת למהלך מלבד ניסיון להוצאת המניה מהמדדים. הסבירות שמהלך כה מדויק להוצאת מניה מהמדדים אירע בטעות נראית קלושה.

ליציאה מהמדדים המובילים יש שתי השפעות שליליות על מחיר המניה. הראשונה נובעת מההיצע החד־פעמי שמזרימות קרנות הסל, והשנייה מהירידה המהותית בסחירות במניה. אם מניית דור אלון היתה נסחרת תקופה ארוכה מחוץ למדדים, סביר שהסחירות בה היתה יורדת בחדות; המחזיקים בה היו דורשים פרמיה על הסחירות הנמוכה, וזה היה מתבטא במחיר נמוך יותר למניה.

הפרשנות הסבירה ביותר למהלך של בן־משה הוא ניסיון להוציא את מניית דור אלון מהמדדים כך שמחירה יירד בהדרגה, כדי שהוא יוכל לקנות בזול את מניות מחזיקי המיעוט. הבעיה היא שמהלך כזה יפגע במחזיקי מניות המיעוט בדור אלון, ולו היה מתבצע - סביר שהם היו תובעים את בן־משה על ההוצאה המכוונת של המניה מהמדדים.

מוטי בן-משה, צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה | צילום: אוראל כהן מוטי בן-משה, צילום: אוראל כהן

בדלק מהלך דומה גרר פיצוי של 31 מיליון שקל

 

בעניין דומה התנהלה תביעה ייצוגית של מחזיקי מניות מיעוט בדלק אנרגיה נגד קבוצת דלק. גם במקרה זה, קבוצת דלק רכשה מניות של דלק אנרגיה כדי להוציא אותה מהמדדים. בתקופה הארוכה שלה מחוץ למדדים חלה ירידה במניית דלק אנרגיה ביחס לשווי האחזקות שלה (שווייה נגזר בעיקר מאחזקתה במניות דלק קידוחים). מצב זה הקל על קבוצת דלק להשלים הצעת רכש לדלק אנרגיה. התביעה הסתיימה בפשרה, שבמסגרתה קבוצת דלק שילמה פיצוי של כ־31 מיליון שקל למחזיקי מניות המיעוט בדלק אנרגיה (כ־5.4 מיליון שקל מתוך זה הגיעו לעורכי הדין). תקדים זה משחק לטובת מחזיקי מניות המיעוט בדור אלון. לחברה יהיה קל בהרבה להוכיח שהוצאתה מהמדדים נעשתה במכוון, ולא כחלק מאיסוף מניות עקבי של בעל השליטה.

סביר שלאחר ההודעה על אותה רכישה, גורמים בשוק ההון הבהירו לבן־משה את הסיכון המשפטי של המהלך שלו, שהיה מביא כמעט בוודאות לתביעה של עשרות מיליוני שקלים נגדו, וסביר שהיה מפסיד בה. בשעה 16:48 דיווחה דור אלון שבן־משה מכר 0.02% ממניות החברה. שיעור אחזקות הציבור במניה עלה ל 30.01%, והמניה תישאר במדדים המובילים בעדכון הרכב המדדים של פברואר, גם אם בן־משה ירכוש מניות בימים הקרובים - כי חלף המועד הקובע מבחינת שיעור אחזקות הציבור.

החלופה: לרכוש מניות דור אלון ב־7 החודשים הבאים

כעת אלון רבוע כחול יכולה לרכוש מניות דור אלון מבלי שהמניה תצא מהמדדים בפברואר. אם באמת בכוונת בן־משה למחוק את המניה מהמסחר, אלון רבוע כחול יכולה לרכוש אחוזים ניכרים ממניות דור אלון בשבעת החודשים הבאים. אם תבוצע רכישה כזו, המניה תצא מהמדדים בתחילת אוגוסט. או אז יהיה קשה לטעון שמטרת הרכישה היתה הוצאת המניה מהמדדים, כיוון שיושקע בה כסף רב לאורך זמן, והיציאה מהמדדים תהיה רק תוצר הלוואי של תהליך ממושך. מהלך כזה, בניגוד למהלך מהיר שמטרתו להוציא את המניה מהמדד, יהיה כשר. אולם, אין אינדיקציה אם התכוון בן־משה למחוק את דור אלון מהמסחר, או שהמהלך שנמנע ב־31.12 היה ניסיון לניצול הזדמנות ללא מחשבה עמוקה על הסיכון המשפטי. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות