אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט קיבל את בקשת סלקום, גולן ואקספון לדחיית מכרז דור 5 צילום: אוראל כהן

בית המשפט קיבל את בקשת סלקום, גולן ואקספון לדחיית מכרז דור 5

לאחר שהחברות הגישו היום את תגובתן לתשובת המדינה, החליט בית המשפט להקפיא את הליכי המכרז עד להכרעה בעתירה בסוף החודש; החברות: "מטעים את בית המשפט. לא ניתן להוציא מכרז רק על סמך תקוות, ציפיות והערכות בלתי מבוססות"

02.01.2020, 15:53 | אביאור אבו

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל היום (ה') את בקשת סלקום, גולן טלקום ואקפסון מהחודש שעבר למתן צו ביניים לדחיית הליכי מכרז דור 5 בסלולר. דיון בעתירה יתקיים ב-30.1.

קראו עוד בכלכליסט

בית המשפט קיבל את החלטתו מיד לאחר שהחברות הגישו את תשובתן לתגובת משרד התקשורת, אותה הגישה המדינה ביום ראשון האחרון. המדינה טענה בתגובתה שדין הבקשה להידחות בטענה, כי "ועדת המכרזים בחרה את המודל המכרזי באמצעות צוות משנה כלכלי ומומחה לתורת המשחקים מטעמה, מודל נפוץ ומקובל בעולם".

נתי כהן מנכל משרד התקשורת, צילום: אוראל כהן נתי כהן מנכל משרד התקשורת | צילום: אוראל כהן נתי כהן מנכל משרד התקשורת, צילום: אוראל כהן

החברות בתגובה כותבות כי הדוגמאות שנתנה המדינה למדינות בעולם שמשתמשות במכרז זהה "מתעלמות מכך שאלה החליטו בהמשך לבחור בשיטה מכרזית קונבנציונלית יותר בשל הניסיון הבלתי מוצלח שחוו". עוד הן מוסיפות: "הניסיון לאתר מדינות ספורות שמתכננות מכרזים מסוג זה בעתיד היא פשוט הטעיה של בית המשפט ושגויה מיסודה".

עוד כותבות החברות בתגובתן כי עברו קרוב לשנתיים מהיום בו מינה שר התקשורת את ועדת המכרזים ועד לפרסום המכרז וכי לא מובן מדוע אין זה לגיטימי להמתין "כמה חודשים לכל היותר, כאשר עולה טענה משפטית מוצדקת הדורשת את בירור בית המשפט".

החברות טענו בעתירתן המקורית כי המכרז מאפשר תוצאות פוגעניות ובלתי סבירות. המדינה בתשובתה לא חלקה על טענת העותרות אך טענה מנגד כי התרחישים אותם הן מציגות קיצוניים, מבטאים התנהגות לא רציונאלית של המציעים והסיכוי לכך בפועל קלוש. בתגובתן עתה כותבות החברות: "אף חוות דעת המומחה המצורפת לתשובה אינה שוללת בשום אופן את האפשרות לכך שתתקבל תוצאה אבסורדית. לא ניתן להוציא מכרז רק על סמך תקוות, ציפיות והערכות בלתי מבוססות".

כמו כן, במקביל לתגובת המדינה, גם שאר חברות התקשורת הגיבו לעתירה. פרטנר סבורה כי "המכרז אינו נקי מקשיים ויש צורך בעריכת שינויים"; HOT מובייל תומכת בטענות העתירה וסבורה כי יש מקום לתת צו ביניים; ופלאפון תומכת בטענות העתירה והבקשה וסבורה שהן "מעלות שאלות כבדות הראויות לבירור מעמיק".

חברות התקשורת הקיימות היום יכולות לגשת למכרז דור 5, במבנה של שלוש קבוצות, על פי חלוקת הרשת הקיימת: סלקום יחד עם גולן טלקום ואקפסון; פרטנר עם HOT מובייל ופלאפון לבדה. לאור הגשת העתירה, דחה משרד התקשורת את התאריך שבו הקבוצות נדרשות להגיש את הצעתן המשותפת ל-12 בינואר. עתה, לוח הזמנים יוקפא עד להחלטה בעתירה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות