אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שטייניץ חתם עם קפריסין ויוון על הקמת צינור ייצוא גז לאירופה

שטייניץ חתם עם קפריסין ויוון על הקמת צינור ייצוא גז לאירופה

שר האנרגיה יובל שטייניץ יזם את הפרויקט האסטרטגי לפני מספר שנים, במטרה לחבר בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה; הבוקר פירסם כלכליסט שחברת האנרגיה היוונית-בריטית אנרג'יאן תשריין לעצמה כ-20% מקיבולת צנרת הולכת הגז

02.01.2020, 19:33 | ליאור גוטמן

שר האנרגיה יובל שטייניץ חתם לפני שעה קלה (ה') עם שרי האנרגיה של יוון וקפריסין על הקמת צנרת גז מישראל לאירופה.

מדובר בפרויקט EAST MED, צינור הולכת גז שמוגדר בישראל כאסטרטגי, אותו יזם שטייניץ לפני מספר שנים. הכוונה המקורית הייתה לחבר בין ישראל, קפריסין, יוון ואיטליה בהולכה של כ-2000 ק"מ ולאורך הים התיכון.

שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ | צילום: עמית שעל שר האנרגיה יובל שטייניץ, צילום: עמית שעל

ב-2017 נחתם מזכר הבנות בישראל בין ארבע שרי האנרגיה המעורבים, עם חתימה חמישית של האחראי על התחום באיחוד האירופי. עד היום לא נרשמה התקדמות בבניה אלא רק בתכנון, כאשר לכל הצדדים ברור שהבניה של הפרויקט תחל רק לאחר השגת מימון (עד כ-7 מיליארד יורו) וחתימת חוזים לרכישת גז ישראלי באירופה.

קראו עוד בכלכליסט

הפרויקט זכה היום לתמיכה מפתיעה וכפי שנחשף בכלכליסט, חברת אנרג'יאן חתמה על מזכר הבנות (LOI) עם תאגיד הולכת הגז של יוון (DEPA) למכירת גז טבעי בהיקף של עד 2 מיליארד מ"ק לשנה. מדובר בההסכם המסחרי הראשון לקידום פעילות ב-East Med Pipeline שנחתם מול תאגיד הולכת הגז של יוון, DEPA, למכירה אפשרית של גז טבעי מהמאגרים שבהם מחזיקה אנרג'יאן בישראל.

אסדת גז של אנרג אסדת גז של אנרג'יאן מול חופי יוון אסדת גז של אנרג

מנכ"ל קבוצת אנרג'יאן, מתיוס ריגס, צוטט באומרו ש"ההסכם עם DEPA הוא התפתחות חשובה עבור ה-East Med Pipeline – פרוייקט בעל חשיבות למגזר המסחרי, לספקים ולצרכנים של גז טבעי באזור. זהו ההסכם המסחרי הראשון לטובת פרוייקט שעתיד להוות תרומה משמעותית לאספקת האנרגיה ולצרכנים באזור האגן המזרחי של הים התיכון ואירופה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות