אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השביתה הארוכה בצרפת מאז 1986: "מקרון חי בבועה של עצמו" צילום: אי.פי.אי, אם סי טי

השביתה הארוכה בצרפת מאז 1986: "מקרון חי בבועה של עצמו"

עובדים במגזר הפרטי שובתים זה היום ה-30 ברציפות, על רקע ניסיונו של הנשיא עמנואל מקרון לערוך רפורמות במערכת הפנסיה

03.01.2020, 15:48 | שירות כלכליסט

נשיא צרפת עמנואל מקרון נמצא תחת לחץ גובר מצד איגודי עובדים במדינה בשעה שהוא מבקש לבצע רפורמות במערכת הפנסיה של המדינה. לפי CNBC, עובדים במגזר הפרטי נכנסו היום (ו') ליומה ה-30 של השביתה הארוכה ביותר בתולדות צרפת מאז 1986, כשעובדי תחבורה הפגינו במשך 28 ימים. הוויכוח הנוכחי נראה רחוק מסיום, כשאיגודי העובדים מבקרים את הנשיא על כך שהוא "חי בתוך הבועה של עצמו".

קראו עוד בכלכליסט

"התהליך יהיה ארוך, שביתות יכולות להמשך עוד חודש לפחות", אמר תומאס מיקלסקי, פרופסור לכלכלה ב-HEC, בית ספר לעסקים בפריז. סיבוב נוסף של שיחות בין גורמים ממשלתיים לנציגי ארגוני העובדים יחל בשלישי. עובדים מתכננים להפגין ברחובות מאוחר יותר בשבוע הבא.

במהלך נאומו לרגל השנה החדשה, ייחל הנשיא מקרון ל"פשרה מהירה" בין ממשלתו לעובדים. "מה הוא אמר שהיה חדש לגבי הרפורמות המתכוננות?! כלום. שמעתי את הנאום הזה אלף פעם. נוצר אצלנו הרושם שהנשיא של הרפובליקה חי בתוך הבועה של עצמו". אמר מזכיר של ארגון עובדים גדול בכתבת טלוויזיה, ברביעי.

השביתה בת החודש החלה ברצונם של עובדים להביע את חוסר סיפוקם מכוונתה של הממשלה לעדכן את מערכת הפנסיות, שהיא היקרה ביותר בעולם, לפי דו"ח של ה-OECD. הרפורמה המדוברת הייתה אחת מהבטחות הבחירות המרכזיות בקמפיין הבחירות של הנשיא ב-2017.

נשיא צרפת עמנואל מקרון על רקע הפגנה מוקדם יותר החודש , צילום: אי.פי.אי, אם סי טי נשיא צרפת עמנואל מקרון על רקע הפגנה מוקדם יותר החודש | צילום: אי.פי.אי, אם סי טי נשיא צרפת עמנואל מקרון על רקע הפגנה מוקדם יותר החודש , צילום: אי.פי.אי, אם סי טי

מקרון מעוניין במערכת יחידנית המבוססת על נקודות, שתחליף את השיטה הנוכחית בצרפת ובה מונהגות 42 תוכניות פנסיה שונות, המשתנות בהתאם למקצוע של העובד ולמקום מגוריו. לפי השיטה הקיימת, כעת יש עובדים שזכאים לפנסיה מלאה לפני גיל הפרישה - 62. משמעות הרפורמה היא שהם יאלצו לעבוד יותר בכדי לקבל את אותן הזכויות.

המערכת החדשה תיושם לגבי עובדים המתחילים לעבוד ב-2022. עובדים שנולדו לפני 1975 לא ייפגעו, ואלו שנולדו אחרי תאריך זה ייכנסו למערכת החדשה רק ב-2025. הרפורמה תובא לדיון בפני הממשלה בינואר ותונח לפני הפרלמנט בפברואר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
מקרון ממולא באוויר של עצמו
התמונה מההפגנה, זה הפרצוף האמיתי שלו. ואת כל המהפכה הזאת זה "בזכות" הבסטיז החדש שלו בשנה האחרונה. מר "אין כלום כי לא היה כלום" שמתעמר בניצולי השואה, הקשישים, הנכים ואלו שזקוקים באמת לקצבאות הפנסיה. מקרון חי ב"ארמון של סודות", מנשף לנשף והענקת מדליות של וטרנים לאמנים שהוא אוהב ו"הפריט" את המדליות, רמס ברית לוחם קומנדו ונטש אותו מדמם, שבור וכאוב. ובמקום להציל את חייו (כאזרח צרפתי וכלוחם מצטיין בקומנדו ביחידה הכי מסוכנת ומסווגת בעולם) ומכר אותו בלי קור ולבדוק את השקרים של שנואי נפשו- מדינת ישרא
אחת שיודעת אישית  |  04.01.20
לכל התגובות