אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעילה אדומה בת"א; אל על איבדה 3.2%, חלל מחקה 5.2% צילום: בלומברג

נעילה אדומה בת"א; אל על איבדה 3.2%, חלל מחקה 5.2%

בצל ההתנקשות בסולימאני: ת"א 35 ירד ב-0.6% ות"א 125 נסוג ב-0.4%; הזינוק במחירי הנפט החליש את מניות התעופה בעולם ובת"א; החלטת המדינה להזמין לוויין ישירות מתע"א הפילה את מניית חלל תקשורת; ארביטראז' שלילי החליש את טבע ב-5.8%; קבוצת דלק קפצה ב-4.1%

05.01.2020, 16:33 | מיקי גרינפלד, שיר רייטר ונועם לנדמן

דיווח שוטף מהבורסה בת"א: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

ת"א 35 ת"א 125 בנקים-5 טכנולוגיה ביומד נפט וגז נדל"ן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט 

16:25 - נעילה אדומה בבורסת ת"א: מדד ת"א 35 ירד ב-0.6% ות"א 125 נסוג ב-0.4%. אל על מחקה 3.2% בעקבות הזינוק במחירי הנפט (בצל ההתנקשות בסולימאני) שהחליש את מניות התעופה בעולם. חלל תקשורת נחלשה ב-5.2% לאחר החלטת המדינה להזמין לוויין ישירות מתע"א. ארביטראז' שלילי הפיל את טבע ב-5.8%. קבוצת דלק קפצה ב-4.1% - ת"א נפט וגז טיפסה ב-0.8% ביום חמישי רצוף של עליות חזקות למדד.

16:15 - מונו מנכ"ל ויו"ר חדשים לבית הזיקוק של פז: עמית כרמל ישמש כמנכ"ל לאחר שכיהן בשנים האחרונות כסמנכ"ל - יחליף את מלאכי אלפר. עידו רוזוליו מונה ליו"ר - בעבר שימש כמנכ"ל בית הזיקוק. יו"ר דריקטוריון פז, אברהם ביגר, על המינויים: "שני אנשי מקצוע מהמעלה הראשונה".

בית הזיקוק של פז באשדוד, צילום: עמית שעל בית הזיקוק של פז באשדוד | צילום: עמית שעל בית הזיקוק של פז באשדוד, צילום: עמית שעל

15:45 - משלוח מסחרי ראשון של ייבוא קנאביס רפואי נחת לראשונה בישראל: אינטרקיור הודיעה כי המשלוח הראשון של כ-250 ק"ג של מוצרי קנאביס רפואי בתקן EU-GMP מחברת Tilray נחת בישראל ונקלט בהצלחה במסוף האווירי בנמל תעופה בן גוריון. קנדוק (החברה הבת של אינטרקיור) מחזיקה במלוא ההיתרים והרישיונות הנדרשים לשחרור המשלוח. למיטב ידיעת החברה, קנדוק מחזיקה ברישיון הייבוא המסחרי הראשון של קנאביס רפואי לישראל.

בשבוע שעבר דווח כי החברה חתמה על שיתוף פעולה אסטרטגי בלעדי עם טילרי, מהחברות המובילות בעולם בתחום הקנאביס הרפואי. משלוח זה הוא חלק מהסכם רכישה של קנדוק שכולל אופציה לרכישת עד 2.5 טון קנאביס רפואי מ- Tilray המיועד להיות משווק בבתי מרקחת בישראל וכולל גם ייצוא של עד 5 טון קנאביס רפואי של קנדוק ל- Tilray. ע"פ פרסומי משרד הבריאות בתקשורת, שוק הקנאביס הרפואי צפוי לעמוד על כ-100,000 מטופלים עד סוף שנת 2020. מניית אינטרקיור יורדת ב-2.2%.

 

יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק, צילום: עמית שעל יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק | צילום: עמית שעל יו"ר אינטרקיור, אהוד ברק, צילום: עמית שעל

15:10 - בנק פועלים בתחזית כלכלית על שוק המט"ח: "הידיעה על חיסול סולימאני הגיעה ביום שישי, והשווקים בישראל טרם הגיבו לזה. בשוק המט"ח חל ביום שישי פיחות קל של 0.2% בשער השקל מול הדולר, לא נתון שאפשר ללמוד ממנו על חששות של השחקנים בשווקים. האפשרות להסלמה ביטחונית קיימת, אבל היא פחות מוחשית מאיומי הפיגועים למשל, ולכן זה לא גורם לשינוי בהתנהגות הצרכנים. אנו מעריכים לכן כי האירוע לא יפגע במומנטום הצמיחה החיובי של המשק".

13:25 - מגמות מסחר בבורסה: בצד החיובי - רני צים מטפסת ב-0.2% ביום 13 רצוף של עליות, עדיקה מתחזקת ב-4.4% ביום שמיני למגמה החיובית. בין המניות שרושמות יום שישי של עליות - קבוצת דלק שמטפסת ב-1.7%, דלק קידוחים שעולה ב-0.1%, ישראל קנדה שמוסיפה 3.5% ועל בד שעולה ב-1%. בין המניות שעולות ביום החמישי ברצף - אלטשולר שחם גמל שמוסיפה 1.1%, דור אלון שמטפסת ב-1.4% ודמרי שרושמת עלייה של 1.5%.

בצד השלילי - מגדל ביטוח מאבדת 0.7% ביום שמיני של ירידות, פריגו מוחקת 1.6% ופרשמרקט נסוגה ב-1.3% - שתיהן ביום רביעי למגמה האדומה.

 

12:00 - קבוצת דלק  שפתחה את היום בתנועות קלות עוברת לפסגת ת"א 35 עם עלייה של 1.7%; קצוות בת"א 90: אלוטמטפסת ב-4% בפסגת המדד, נייר חדרהיורדת ב-2% בקצה האדום שלו.

11:00 - שעה ועוד קצת של מסחר מאחורינו, המדדים נחלשים מעט - ת"א 35 יורד ב-0.7%, ת"א 125 יורד ב-0.6%. כל המדדים הענפיים של הבורסה נסחרים בירידות, החלש ביותר הוא ת"א ביומד שמאבד 1.4%.

10:40 - הסכם אסטרטגי חשוב להמ-לט: החברה בשליטת קרן פימי חתמה על הסכם עם קבוצת יונדאי (באמצעות חברה בת בבעלות מלאה בדרום קוריאה) לאספקת מוצרים לבקרת זרימה לשימוש באוניות המובילות גז טבעי נוזלי. תקופת ההסכם היא עד לסוף 2020, "או עד למועד מאוחר יותר שיוסכם בין הצדדים".

בהתאם לתנאי ההתקשרות, ההזמנות של המוצרים תבוצענה באמצעות הזמנות רכש שיאשר המזמין, בהתאם למחירים ותנאים שנקבעו והוסכמו. המ-לט מעריכה שהלקוח צפוי לבנון בין 20 ל-25 אוניות מובילות גז טבעי והיקף ההזמנות הצפוי הוא בסכום של 500 אלף דולר לכל אוניה.

אמיר וידמן מנכ"ל המ-לט , צילום: מיכה בריקמן אמיר וידמן מנכ"ל המ-לט | צילום: מיכה בריקמן אמיר וידמן מנכ"ל המ-לט , צילום: מיכה בריקמן

10:20 - אפליינכנסה לפעילות בעיכוב, לנוכח הניוז על המיזוג עם אירודרום  - והיא פותחת את היום עם קפיצה של 20%.

9:50 - המסחר נפתח: המדדים ת"א 35 ו-125 יורדים ב-0.5%, ת"א בנקים יורד ב-0.6%; אנרגי'אן עולה ב-1.6% בפסגת ת"א 35, ארביטראז' שלילי מוריד את טבע ב-5% לתחתית המדד; עוד על הפרק: אל על יורדת ב-2.6% על רקע הזינוק במחירי הנפט; סלקום מטפסת ב-2% לאחר ההודעה על מינויו של אבי גבאי למנכ"ל; חלל יורדת ב-4.9% לאחר החלטת הממשלה להזמין לוויין ישירות מתע"א;

בממשלתיות: תשואת האג"ח השקלית ל-10 שנים (0330) יורדת ב-4 נק' ל-0.88%, בסדרות הארוכות של מעל 20 שנה נרשמות ירידות של 9 נק'.

9:30 - חלל תקשורתמגיבה להחלטת המדינה לרכוש לוויין ישירות מהתעשייה האווירית: התעשייה האווירית תפתח ותבנה את הלוויין דרור 1 שנועד לתת מענה לצרכי התקשורת הלוויינית של מדינת ישראל במשך כ- 15 שנים. מדינת ישראל רוכשת לווייני ריגול מהתעשייה האווירית מזה שלושה עשורים, אך זו הפעם הראשונה שהיא מזמינה גם לוויין תקשורת משלה, שיחליפו את השירותים שהיא רוכשת מחברת חלל תקשורת.

וכך מציינת חלל הבוקר: "החברה שבה ומבהירה, כפי שדיווחה בדיווחיה הקודמיים, כי להערכתה לא צפויה לכך השפעה על ההסכמים הקיימים עם הממשלה ואין בידיה כדי להעריך האם לוויין זה יספק את כל צרכי הממשלה".  

הדמיה של לוויין התקשורת דרור 1, תעשייה אווירית הדמיה של לוויין התקשורת דרור 1 | תעשייה אווירית הדמיה של לוויין התקשורת דרור 1, תעשייה אווירית

 

9:20 - חברת על בד מדווחת היום כי יו"ר הדירקטוריון אמנון ברודי הודיע על כוונתו לפרוש מתפקידו בסוף חודש מאי 2020. דירקטוריון החברה נעתר לבקשה, ובעלי השליטה יפעלו לאתר ולמנות יו"ר חדש. ברודי הינו חבר משק משואות יצחק, בעלת השליטה בחברה. הנהלת החברה ומועצת המנהלים פנתה למשק ולמר ברודי בבקשה להמשיך להעסיקו בייעוץ ופיתוח עסקי וכן בליווי פרויקטים וקיבלה תשובה חיובית - פרטי ההסכם וצורת ההתקשרות יסוכמו בחודשים הקרובים ובתאום עם היו"ר שייבחר.

 

9:10 - אירודרום מאשרת חשיפת כלכליסט מהבוקר על כניסתה לבורסה בת"א באמצעות מיזוג עם אפליי טכנולוגיות שבשליטת נעם לניר. אירודרום עוסקת ביישום פתרונות ושירותים בתחום כלי הטיס הבלתי מאוישים (מל"טים) - לחברה נכון להיום 7 לקוחות פעילים והיא מעסיקה 35 עובדים. המיזוג יעשה באמצעות החלפת מניות - אפלייתקצה לבעלי המניות של אירודרום 69% בחברה הממוזגת ובעלי המניות באפליי יקבלו בתמורה מניות מבעלי מניות קיימים באירודרום. לפי הערכת שווי חיצונית, שווייה של אירודרום טרם העסקה עמד על 50.23 מיליון שקל.

8:50 - עוד פרק בסכסוך המתמשך בין השותפים במישורים אלכס שניידר וגיל בלוטרייך. החברה הבת סקייליין, שבה מכהן בלוטרייך כיו"ר, דיווחה הלילה שבלוטרייך הגיש נגדה תביעה באונטריו שבקנדה בסכום של 2.4 מיליון דולר קנדי (כ-6.4 מיליון שקל), על בסיס טענות להפרת הסכם, פיטורים שלא כדי, אי תשלום שכר ובונוס על שנת 2018, פיצויים עונשיים וטענות קשורות אחרות.

 בלוטרייך , צילום: יח"צ בלוטרייך | צילום: יח"צ  בלוטרייך , צילום: יח"צ

8:40 - תמונת מצב בשוק אגרות החוב הבוקר: תשואת האג"ח הישראלית ל-10 שנים (הבנמצ'מארק להשוואה עולמית), סדרה 0330, עומדת הבוקר על 0.92%. תשואת האג"ח ל-5 שנים, סדרה 0825, על 0.52%. הסדרה הארוכה ביותר, 0347 (ל-27 שנים) פותחת את היום עם תשואה של 1.82%.

7:50 -  - בורסת ת"א צפויה לפתוח בעוד שעה קלה יום מסחר סוער, בצל הירידות שנרשמו בסוף השבוע בוול סטריט לאחר ההתנקשות האמריקאית במפקד אל קודס האיראני קסאם סלימאני. ביום שישי בניו יורק ירדו מדדי דאו ג'ונס ונאסד"ק ב-0.8%, S&P 500 ירד ב-0.7%.

הנפט מסוג WTI זינק ב-3% והמקלט הבטוח של הזהב טיפס ב-1.8%. ירידות חדות בתשואות האג"ח (נסיגה של 9 נק' בסיס בתשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים) מצדיקות הבוקר הפניית תשומת הלב גם לשוק האג"ח של תל אביב.

ההשפעה השלילית המיידית של ההתייקרות החדה הנפט עשויה להיות במניית אל על(ובעלת השליטה כנפיים) - לאחר הירידות החדות שנרשמו בסוף השבוע במניות התעופה המובילות בעולם: לופטהאנזה נפלה ב-6.5% בפרנקפורט, אייר פראנס נחתכה ב-7.9% בפריז, איזיג'ט ירדה ב-3.3% בלונדון; וכך בניו יורק - אמריקן איירליינס איבדה 5%, דלתא ירדה ב-1.7%, יונייטד ב-2% וסאות'ווסט ב-0.9%; אייר קנדה נסוגה ב-3.4% בטורונטו.

סימני שאלה במניות הגז והנפט

 

לנוכח המגמה המעורבת שנרשמה במניות האנרגיה באירופה ובוול סטריט (רויאל דאץ' של ו-BP עלו ב-1.9% וב-2.8% בהתאמה בלונדון, שברון ואקסון מוביל ירדו ב-0.4% וב-0.8% בהתאמה בניו יורק) , לא ברור לאן יפנו הבוקר מניות הגז המקומיות, בהובלת קבוצת דלק, תמר פטרוליום, והשותפויות ישראמקו(תמר), דלק קידוחים ורציו (לווייתן). גם נאוויטס פטרוליוםשעיקר פעילותה במפרץ מכסיקו ב"מגיבות" המקומיות.

בעניין זה נזכיר שמניות הנפט והגז סיימו בחמישי שבוע חלומי, עם עלייה של 11.4% במדד הסקטור ת"א נפט וגז, עלייה שבועית של 19.9% בקבוצת דלק, דלק קידוחים טיפסה ב-16.5%, רציו ב-17.4% וישראמקו ב-14.7%. המדדים ת"א 35 ו-125 טיפסו בשבוע שחלף ב-0.5% וב-1.1% בהתאמה.

עוד על הפרק, לאחר הירידות בשישי בוול סטריט, ה"תרומה" השלילית הצפויה לת"א 35 הבוקר מהמניות הדואליות, שצפויות לחתוך כ-0.5% ממדד ת"א 35 בפתיחה. טבעתבלוט לרעה - לאחר נפילה של 5% בניו יורק היא תשוב הבוקר לת"א עם ארביטראז' שלילי של 5.8%. כך יתר הפערים:

פער חיובי: נייס 0.5%, אלביט מערכות 1%, אורמת טכנ' 0.9%; פער שלילי: כיל 2%-, פריגו 1.2%-, טאואר ואיי.אפ.אפ 0.7%-, לייבפרסון 0.2%-, אופקו 0.5%-.

גיוסים מקומיים ומינוי מנכ"ל

עוד שלושה ענייינים "מקומיים" הבוקר בבורסה, הראשון מינוי מפתח, שניים נוספים בענייני גיוסים:

אבי גבאי הוא מנכ"ל סלקוםהבא. אתמול בערב אישר דירקטוריון סלקום את המינוי  (מועמדותו של גבאי נחשפה ב"כלכליסט" ביום חמישי האחרון). בדיווח לבורסה ציינה החברה שגבאי ייכנס לתפקיד ב-19 בינואר.

פרטנר השלימה בחמישי את השלב המוסדי בגיוס ההון שלה, עם הנפקת מניות בסכום של 276 מיליון שקל, לאחר שקיבלה ביקושים בהיקף של 370 מיליון שקל. מחיר המניה בגיוס עמד על 15 שקלים, מעט מעל מחיר השוק בנעילה של חמישי שעמד על 14.7 שקלים.

הכשרת היישוב ביצעה בחמישי בערב הנפקת מניות פרטית סכום של 90 מיליון שקל, בעקבותיה ירדה אחזקת בעלת השליטה משפחת נמרודי ב-59% ל-55.5%. ההנפקה בוצעה לפי מחיר של 43.5 שקלים למניה, דיסקאונט של 4.1% על מחיר הנעילה בחמישי שעמד על 45.38 שקלים.

 

קידוח לווייתן , צילום: אלעד גרשגורן קידוח לווייתן | צילום: אלעד גרשגורן קידוח לווייתן , צילום: אלעד גרשגורן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות