אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מובילי תו תקן שמן הזית הישראלי הקימו חברת קנאביס שיוצאת לגיוס של 2 מיליון דולר בקנדה צילום: גטי אימג'ס

בלעדי לכלכליסט

מובילי תו תקן שמן הזית הישראלי הקימו חברת קנאביס שיוצאת לגיוס של 2 מיליון דולר בקנדה

הגיוס נעשה לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר. חברת 'קוואנה' מפתחת חיישן לבדיקת הקנאביס באופן עצמאי על ידי המשתמש. המייסדים: "המודל העסקי בנוי על הדאטה מהמטופלים. אנו נייצר שפה גלובאלית של תקן איכות לקנאביס"

05.01.2020, 08:26 | צלי גרינברג
חברת טכנולוגיית הקנאביס 'קוואנה' (Quana) יוצאת לגיוס של 2 מיליון דולר בקנדה לפי שווי חברה של 15 מיליון דולר. סכום הגיוס מיועד לייצור כ-2,000 חיישנים שהחברה פיתחה עבור מטופלי קנאביס רפואי, ובמסגרת פיילוט השקתם, בכוונתה לחלקם בחינם למטופלים בקנדה וישראל, כבר בחודש מאי הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

פרופ' זהר כרם, ממייסדי החברה ומבעלי המניות העיקריים בה, אמר לכלכליסט, כי "בכוונתנו לייצר שפה גלובאלית לתו איכות קנאביס שתהיה שפת 'קוואנה'. כבר כיום ההערכות הזהירות מציגות כי לפחות 5% ממוצרי הקנאביס הרפואי בארה״ב ובקנדה מזוהמים. המכשיר שלנו יאפשר למטופלים להימנע מקנאביס שנגוע במזהמים דוגמת עובש, פטריות, חומרי הדברה ותוצרים נגזרים של מזהמים אלו. ואנו נסייע לחברות הקנאביס לקבל פידבק מדויק מהמטופלים, אותו יוכלו להמיר להתייעלות".

ד"ר עדי נעלי, ממייסדי החברה והמנכ"ל, אמר לכלכליסט כי "המודל העסקי שלנו בנוי על הדאטה מהמטופלים וזו הסיבה שאנו גם נספק את החיישנים בחינם בשלב הפיילוט. המוצר בנוי ממכשיר קטן לשימוש אישי המעביר את המידע לענן לאלגוריתמיקה שפיתחנו ואפליקציה ייעודית, שיאפשרו למטופלים ולחברות לקבל מידע איכותי באופן מיידי, ולנו לצבור דאטה. עבור המטופלים והחברות מדובר במהפכה של רפואה מותאמת אישית בקנאביס, שאינה קיימת כיום. החיבור ביני לבין פרופ׳ כרם התחיל בעולם הזית הישראלי, בו הובלנו שנינו מהפכה של תקנים, ואנו נעשה זאת גם בקנאביס".

החברה נוסדה ב-2018 על בסיס מחקר שהחל בשנת 2017 על ידי נעלי וכרם, שעבר לאחר מכן לפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. כרם הוסיף בנושא, כי "פיתחנו טכנולוגיה שלוקחת נתוני חומרים נדיפים (ריח ושאר תרכובות צמחיות) והופכת אותם לנתוני מחשב".

"הסיבה שהתמקדנו בנתוני חומרים נדיפים" ממשיך כרם "היא שהם מושפעים ישירות מהגנטיקה של הצמח. על ידי כך אנו יוצרים מחסן נתונים בענן, שבתוכו נמצא המגוון הביולוגי של צמח הקנאביס בכל צורה שהיא (תפרחות, שמנים וכד׳). כמו שהקוד הבינארי משמש כדי לדבר עם מכונות - ככה נתוני החומרים הנדיפים של הקנאביס יכולים לסייע בקידוד הקנאביס. אנחנו קוראים לאותו קידוד של תפרחת או שמן שנדגמים בשם 'טביעת אצבע'. באופן זה, אנחנו רותמים את חוכמת ההמונים כדי להבין איזה סוג של טביעות אצבע של 'קוואנה' עוזר לאילו בני אדם ובאילו מצבים".

ד"ר נעלי, שכיהן כסגן נשיא מועצת הזית הבינלאומית והוביל את קביעת התקן הישראלי לשמן הזית הישראלי, ופרופ' כרם, שהינו מומחה לכימיה של מזון וצמחים ומייעץ ב-7 השנים האחרונות לחברות קנאביס, מחזיקים יחד בכ-80% ממניות החברה. שאר המניות מוחזקות על ידי 'יישום', חברת המיסחור של האוניברסיטה העברית, עובדי החברה ומשקיעים ראשוניים.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות