אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החל ה"נישוב" השני באסדת לווייתן; התושבים הפעם לא ממהרים להתפנות צילום: אלבטרוס

החל ה"נישוב" השני באסדת לווייתן; התושבים הפעם לא ממהרים להתפנות

לפי המשרד להגנת הסביבה הליך פליטת המזהמים צפוי רק סביב שעה 13:00; לאחר שבנישוב הקודם נפלטו לבסוף כמויות נמוכות משמעותית של בנזן מכפי שהוערך, התושבים חוששים פחות

06.01.2020, 07:55 | ענת רואה וליאור גוטמן

החלק השני של השלב השלישי בהרצת אסדת הגז הטבעי לווייתן (ה"נישוב") החל לפני זמן קצר. במסגרתו נפתחו שתי בארות גז (מתוך ארבע) והגז טבעי יוזרם מהן אל האסדה. האסדה ממוקמת 10 ק"מ מערבית מחוף דור ואילו בארות הגז ממוקמים 130 ק"מ מהחוף.

קראו עוד בכלכליסט

לפי המשרד להגנת הסביבה בשלב זה החלה הזרמת חנקן ואילו סביב השעה 13:00 בצהריים תתחיל הזרמת הפחממנים ובהם הגז המסרטן בנזן. בנישוב הקודם ביום שלישי שעבר אמורים היו להיפלט 76 ק"ג בנזן, שהם כמות המותרת לפליטה במשך שנה ורבע בשגרה, אך לבסוף נפלטו רק 4 ק"ג של בנזן כלומר 5% לעומת הצפי המקורי.

אסדת גז לווייתן , צילום: אלבטרוס אסדת גז לווייתן | צילום: אלבטרוס אסדת גז לווייתן , צילום: אלבטרוס

ארגון שומרי הבית טען בשבוע שעבר כי ביום הנישוב עצמו שלב פליטת המזהמים נמשך פחות מ-30 דקות. המשרד להגנת הסביבה טען שהשלב נמשך 50 דקות. זאת לעומת צפי מקורי של 8 שעות פליטת מזהמים. כך או כך, התוצאה של צמצום בפליטת המזהמים כמובן שימחה והרגיעה את תושבי האיזור.

הבוקר באיזור חוף הכרמל נראה כי חלק גדול מהתושבים מתכוונים להמשיך את השגרה כרגיל, חלק אחר מתכוון להתפנות בעיקר לקראת שעות הצהריים בהן יפלטו המזהמים. חלק קטן כבר התפנו אתמול בערב.

ארגון שומרי הבית טען שהמצלמה הטרמית שלו תיעדה ביום שלמחרת הנישוב, יום רביעי שעבר, פליטות מסיביות של חומרים שונים מהאסדה. הארגון טען כי למעשה למחרת הנישוב נפלטו חומרים שלא נפלטו במהלך הנישוב בשל הפיקוח ההדוק והלחץ הציבורי. יחד עם זאת באותו יום הרוח היתה מזרחית כלומר לתוך הים ולא לחוף, כך שבכל מקרה לא נרשמה פליטת מזהמים בתחנות הניטור החופיות. בנובל אנרג'י הכחישו בתוקף שהם ביצעו נישוב ביום שלמחרת. יחד עם זאת כששאלנו האם נפלטו חומרים למחרת, מבלי להגדיר אותם "נישוב" שהוא תהליך תחום ל-8 שעות ומה מהות אותם חומרים, לא קיבלנו תשובה.

מבדיקת כלכליסט עולה שלפי תוכנית ההרצה שאושרה, המשרד להגנת הסביבה התיר לנובל אנרג'י לפלוט את המזהמים לא רק ב-8 שעות הנישוב אלא בפרק זמן ארוך יותר. בתוכנית מפורטות הכמויות המקסימליות שיפלטו במסגרת שלבים 4.6 עד 4.9 בהרצה ובהם 76 ק"ג בנזן, 1551 טון מתאן ו-24 טון NMVOC.

בתוכנית ניתן לראות כי כמות הגזים שיפלטו לא תחומה הרמטית רק לשלב 4.6 שהוא הנישוב השני אלא אלו הכמויות המקסימליות לפליטה בשלב הנישוב עצמו ולאחר הנישוב כולל תהליך שימשך עד יומיים ובו תבוצע "בקרת הפקת הגז וטיפול בנוזלים שיגיעו מהבארות. הדלקת פיילוט הלפיד". לאחר שלבים אלו השלב האחרון בהרצה יהיה שלב 4.9 "הפקת גז רציפה ומלאה" וימשך 1-4 ימים לפי התוכנית. כמויות המזהמים המופיעות בתוכנית מותרות לפליטה בכל השלבים הללו ולא רק ב-8 השעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות