אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ נגד כדוה"א: אוסר להתחשב בשינוי האקלים בהקמת תשתיות צילום: Reuters

טראמפ נגד כדוה"א: אוסר להתחשב בשינוי האקלים בהקמת תשתיות

השינוי צפוי להחליש משמעותית את האכיפה של חוקי הגנת סביבה בארה"ב ולסייע לקדם מיזמים שנויים במחלוקת כמו צינור הנפט Keystone XL ופרויקטים אחרים שקשורים לייצור, הובלה או שימוש בדלקי מאובנים

06.01.2020, 09:44 | עומר כביר

טראמפ נגד כדור הארץ, עדכון ראשון ל-2020: תוכנית חדשה של הבית הלבן תאסור על סוכנויות פדרליות להתחשב בשינוי האקלים כשהן מעריכות את ההשפעה הסביבתית של כבישים מהירים, צינורות נפט ופרויקטי תשתיות אחרים; כך לפי דיווח של הניו יורק טיימס.

קראו עוד בכלכליסט

השינוי צפוי להחליש משמעותית את האכיפה של חוקי הגנת סביבה בארה"ב ולסייע לקדם מיזמים שנויים במחלוקת כמו צינור הנפט Keystone XL ופרויקטים אחרים שקשורים לייצור, הובלה או שימוש בדלקי מאובנים. לדברי מקור בממשל, הבית הלבן גם מעוניין לצמצם את טווח הפרויקטים שמחויבים בבחינת ההשפעה הסביבתית שלהם. שינוי זה יאפשר ליותר פרויקטים לקבל אישור מבלי להציג את השפעתם בסוגיות כמו ייצור פסולת, קטיעת עצים או הגדלת זיהום האוויר.

דונלד טראמפ, צילום: איי פי דונלד טראמפ | צילום: איי פי דונלד טראמפ, צילום: איי פי

בכל הנוגע למשבר האקלים, הכלל החדש כבר לא יחייב סוכנויות לשקול את ההשפעה המצטברת של תשתית חדשה. בשנים האחרונות, בתי משפט פירשו את הדרישה הזו כחובה ללמוד את ההשפעות של שחרור גזי חממה נוספים לאמוספירה. השינוי צפוי להיחשף רשמית ביום רביעי, ולאחר מכן יוקצו לציבור 60 ימים להגיש תגובות.

פרופ' מייקל ג'רארד, מנהל המרכז לשינוי אקלים ומשפט באוניברסיטת קולומביה, אמר לניו יורק טיימס שהשינוי יוביל ליותר צינורות נפט ופרויקטים אחרים שיחריפו את ההתחממות הגלובלית. "הוא גם יכול להוביל לבנייה מסוכנת יותר של כבישים, גשרים ותשתיות אחרות, כי יזמים לא יידרשו לנתח, למשל, האם עלייה בגובה פני הים יכולה לסכן את הפרויקט. השינוי יכול לעוות את תכנון התשתיות בכך שהוא יקל על התעלמות מאירועים עתידיים צפויים שיכולים לפגוע חמורות בפרויקט".

קידום השינוי הוא חלק ממלחמה נרחבת של ממשל טראמפ בכללים סביבתיים, בעיקר כאלו הקשורים להתחממות גלובלית. מאז נכנס לתפקיד, ביטל הממשל 58 תקנות סביבתיות, והוא פועל לביטול 37 נוספות. רק בחודש שעבר ביטל טראמפ תקנה שמחייבת שימוש בנורות חסכוניות, מהלך שלפי הערכות יעלה לאזרחי ארה"ב 14 מיליארד דולר בשנה. יומיים לאחר מכן הוא גם יצא למלחמה משונה בטורבינות רוח, תוך שהוא מצהיר "מעולם לא הבנתי את הרוח".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות