אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן־משה מרחיב את פעילות שיווק הגז ב־50 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בן־משה מרחיב את פעילות שיווק הגז ב־50 מיליון שקל

דור גז, החברה־הבת של דור אלון שבשליטת מוטי בן־משה, רכשה את חברת גרין גז, שמספקת גז בישול לכ־10 אלף לקוחות; הרכישה, שתגדיל את מספר הלקוחות ב־5%, תאפשר לדור גז להתחרות בחברות ששולטות בשוק: פז גז, אמישראגז וסופר גז

07.01.2020, 07:43 | ליאור גוטמן
ינסה להתחרות בשלוש החברות הגדולות: חברת אנרגיה דור אלון שבשליטת מוטי בן־משה (70%, באמצעות אלון רבוע כחול הפרטית) מרחיבה את פעילותה בתחום שיווק הגז.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי לאחרונה רכשה החברה, באמצעות החברה־הבת דור גז, את חברת שיווק הגז לבישול גרין גז תמורת כ־50 מיליון שקל. לגרין גז יש כיום 10 אלף לקוחות בפריסה ארצית, שיתווספו ל־210 אלף הלקוחות הקיימים של דור גז, שמתוכם 150 אלף לקוחות מחוברים בפועל ו־60 אלף לקוחות נוספים מקורם בדירות שטרם נבנו. כלומר, הרכישה הגדילה את מצבת הלקוחות של החברה בכ־5%.

מוטי בן משה, צילום: עמית שעל מוטי בן משה | צילום: עמית שעל מוטי בן משה, צילום: עמית שעל

תחת בן־משה, שהפך לבעל השליטה בדור אלון בספטמבר 2016 בעת שרכש את אלון רבוע כחול, דור גז הגדילה באופן משמעותי את פעילותה. בסוף 2017 היו לחברה 118 אלף לקוחות, שנה לאחר מכן היו לה 123 אלף לקוחות, ואילו כעת יהיו לה 220 אלף לקוחות — כמעט פי 2 בהשוואה לסוף 2017.

לפי נתוני רשות התחרות (שמה החדש של הרשות להגבלים עסקיים), שוק גז הבישול (גפ"מ), שמונה 2.4 מיליון לקוחות, מגלגל מעל ל־2 מיליארד שקל בשנה. 800 מיליון שקל מתוך סכום זה מיוחסים לתחום הביתי. עם זאת, מדובר בתחום לא תחרותי, שנשלט על ידי שלוש חברות — פז גז (27%), אמישראגז (24%) וסופר גז (24% — ולפי נתוני משרד האוצר, העלות העודפת לצרכני הגז הביתי שנובעת מחוסר התחרות נאמדת ב־400 מיליון שקל בשנה.

עבור בן־משה, רכישת גרין גז מהווה הגדלה נוספת של פעילות האנרגיה. לפני כחודש וחצי דור אלון קיבלה רישיון ייצור חשמל לתחנת כוח בקריית גת שתייצר 73 מגה־ואט. ה־EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) לאורך 20 שנות הפרויקט צפוי לעמוד בממוצע על 64 מיליון שקל בשנה. כמו כן, לחברה יש פעילות אנרגיה סולארית. עד כה היא התקינה מתקנים סולאריים במסגרת "מונה נטו" (ייצור חשמל עצמי שמתקזז עם הרכש מחברת החשמל) שמייצרים 2 מגה־ואט. בנוסף, בתחנות הדלק של דור אלון עתידות לקום עמדות טעינה חשמליות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות