אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חיסול סולימאני ומתקפת הנקמה דירדרו את אראמקו צילום: אי פי איי, רויטרס

חיסול סולימאני ומתקפת הנקמה דירדרו את אראמקו

המתיחות האזורית גברה על ההיגיון הכלכלי, ובעקבות חיסול מפקד כוח אלקודס וירי הטילים על בסיסים אמריקאיים, מניית חברת הנפט הסעודית המשיכה לצנוח

09.01.2020, 06:54 | דורון פסקין

מניית חברת הנפט הלאומית של סעודיה אראמקו המשיכה אתמול במגמת הירידה שהחלה עם חיסולו של מפקד כוח אלקודס קאסם סולימאני בשבוע שעבר.

קראו עוד בכלכליסט

מתקפת הטילים האיראנית כתגובה לחיסול שכוונה אתמול לפנות בוקר כנגד שני בסיסים אמריקאיים בעיראק, האיצה את מגמת הירידה של מניית החברה הנחשבת לגדולה בעולם. בהנחה שהסבב הנוכחי בעימות בין משטר האייתולות לממשל טראמפ הסתיים עם מטח הטילים של משמרות המהפכה לעבר הבסיסים בעין אלאסד ובאירביל, ישנן ציפיות בסעודיה כי גם מניית הדגל של הבורסה המקומית תתאושש. האפשרות לשינוי המגמה תלויה בכך שמתקני הנפט של אראמקו ימשיכו להישאר מחוץ לטווח הטילים של משמרות המהפכה.

מסע הלוויה של סולימאני , צילום: אי. אף. פי מסע הלוויה של סולימאני | צילום: אי. אף. פי מסע הלוויה של סולימאני , צילום: אי. אף. פי

אינדיקציה משמעותית להתפוגגות החשש בשוק הנפט מפגיעה בנתיבי האספקה, ניתן היה לראות במחיר הנפט אתמול. עם היוודע דבר התגובה האיראנית זינק הנפט מסוג ברנט ל־71.75 דולר לחבית — שיא של שלושה חודשים. בה בעת, לאחר בחינת המשמעויות של התקיפה האיראנית, נמחקו כמעט כליל העליות במחירי הנפט, והוא שב להיסחר סביב מחיר של 68 דולר לחבית.

אין כוונה להתערב במסחר

 

אתמול רשמה מניית אראמקו שפל חדש מאז החלה להיסחר ב־11 בדצמבר 2019. הירידות הרצופות במניה החשובה ביותר בשוק ההון הסעודי עוררו את האפשרות בקרב הסוחרים, כי מנהלי הבורסה יתערבו במסחר. זאת במסגרת מדיניות ייצוב שער המניה העומדת לרשותם במהלך חודש המסחר הראשון. למרות זאת, הבהירו ראשי הבורסה הסעודית כי נכון לעכשיו אין להם כל כוונה להתערב במסחר.

עם סגירת המסחר אתמול הגיע מחיר המניה ל־34.20 ריאל (9.12 דולר), זאת לעומת שיא של 38.7 ריאל שנרשם ביום המסחר השני בחודש שעבר. מאז השיא נחלשה המניה ביותר מ־11.5%, ושווי השוק שלה, שעמד על למעלה מ־2 טריליון דולר לאחר ההנפקה, התכווץ ב־200 מיליארד דולר.

הירידה בשווי של אראמקו החלה כשבוע לאחר תחילת המסחר, עם התפוגגות האופוריה סביב ההנפקה הגדולה בהיסטוריה. עם זאת, מה שהאיץ את הירידות היה החיסול של סולימאני. עם פתיחת המסחר בסעודיה השבוע, לאחר החיסול הדרמטי בעיראק, נחלשה המניה בכ־1.7% וביום שני נוספה ירידה של כ־0.15%. בחישוב כולל, מאז חיסול סולימאני נשחקה המניה בכ־2.75%.

בניגוד לכך, חיסולו של מחולל הטרור האזורי הוביל לזינוק במחירי הנפט, וכך גם מתקפת הטילים של משמרות המהפכה כנגד בסיסי ארה"ב. אירועים אלה אמורים היו להגביר ביקושים למניות הענקית הסעודית, שהיא החברה המובילה בעולם במונחים של תפוקת נפט, אך בפועל קרה ההיפך — הוכחה לכך כי השיקולים הגיאו־פוליטיים מכריעים כרגע אצל המשקיעים יותר מאשר השיקול הכלכלי. ההערכות עתה בקרב משקיעים הן כי המתיחות, ואולי המשך צעדי ההסלמה בין ארה"ב לבין איראן שייתכנו בשבועות הקרובים, ישפיעו ישירות על ביטחונה של סעודיה, על כלכלתה ובכלל זה על אראמקו.

החששות לגבי יציבות הממלכה מובנים. ציבור המשקיעים נתון עדיין תחת הרושם הקשה של ההתקפות חסרות התקדים על מתקני החברה הסעודית בספטמבר האחרון. ההערכה היא כי התקפות דומות על תשתית הנפט של אראמקו אינן בגדר תסריט דמיוני בתקופה הקרובה, גם אם האמריקאים יכילו את המתקפה שאירעה השבוע נגד בסיסיהם.

סעודיה עלולה לשלם את המחיר

הירידות החדות במניה בשבוע החולף תואמות את האזהרות שהשמיעו אנליסטים ערב ההנפקה ובמהלכה, ולפיהן קיימת רמת סיכון גבוהה בשל התנאים הגיאו־פוליטיים בהם החברה פועלת. הניסיון של השבוע האחרון הוא איתות שאינו מבשר טובות לשלטונות סעודיה, ובראשם יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שעדיין שואף להנפיק בעתיד חלק ממניות החברה הלאומית באחת מהבורסות המובילות בעולם.

הירידה בשווי מניית אראמקו מתרחשת על רקע מסך אדום השולט בבורסה הסעודית מאז נודע דבר החיסול. רק ביום ראשון איבדה הבורסה, שוק ההון הגדול במדינות ערב, 2.4% משוויה, או קרוב ל־45 מיליארד דולר. זאת ברקע החשש כי סעודיה תהיה אחת המדינות שישלמו את מחיר הנקמה האיראנית. אחרי יומיים של התמתנות בירידות, אתמול נחלש מדד בורסת סעודיה בכ־0.9%.

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות