אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"נהריה עיר מוכת אסון, התשתית נהרסה כמעט כליל" צילום: זיוה הס

"נהריה עיר מוכת אסון, התשתית נהרסה כמעט כליל"

ביום שאחרי ההצפות שגבו את חייו של מוטי בן שבת, אמד ראש העיר מרלי את הנזקים ב-200-300 מיליון שקל: "השיטפון הגיע מגב ההר ושטף את העיר. נתניהו, שלח לכאן את מי שצריך". נאור ממושב עבדון סייע לקשישות: "בכו ורעדו בקור במים, זה לא משהו שראינו אי פעם בנהריה"

09.01.2020, 13:00 | אחיה ראב"ד, Ynet

נהריה, אזור אסון: העיר הצפונית אמנם כבר לא בעין הסערה, אבל הנזקים מהצפות הענק אתמול - שגבו את חייו של תושב העיר מוטי בן שבת - נראים היום (ה') היטב, כמעט בכל פינה ברחבי העיר.

קראו עוד בכלכליסט

בריאיון באולפן ynet דרש ראש העיר רונן מרלי סיוע דחוף מהממשלה וקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "לשלוח לכאן את מי שצריך, לעיר שהיא מבחינתי מוכת אסון".

קניון ארנה בנהריה מוצף, צילום: דובר צה"ל קניון ארנה בנהריה מוצף | צילום: דובר צה"ל קניון ארנה בנהריה מוצף, צילום: דובר צה"ל

היום תלמידי העיר נשארו בבית, לאחר שאתמול כלל התושבים נקראו לא לצאת מהבתים. מרלי ציין כי מחר כבר יתקיימו לימודים בעיר.

בתחילת הריאיון סיפר ראש העיר על ההרוג: "מוטי גילה מעשה גבורה עילאי, הציל משפחה שלמה ונסחף מאזור קניון ארנה עד לים. הוא אותר באזור המרינה, זה שלושה קילומטר שלצערנו הוא לא שרד אותם. היה יכול להיות פה אסון הרבה יותר גדול עם עשרות הרוגים ללא מעשי הגבורה של הכיבוי וההצלה, משטרה, הצבא שהיה פה בכוחות גדולים. אני מכיר מחזות כאלה מרצועת עזה, נהריה לא זוכרת כזה דבר. כולם נרתמו לעזור, הצילו פה עשרות אנשים".

לדברי ראש העיר מרלי, הגעתון אמנם לא עלה על גדותיו, "אבל השיטפון היה כל כך גדול ששטף פשוט את העיר. זה שיטפון שמגיע מגב ההר. אתמול המים בנחל היו בזרימה איטית וברחוב הייתה זרימה מטורפת. זה 50 מטר של רחוב שהוא שיטפון אחד גדול עד לים ולא רק הגעתון, גם הרחובות הצדדיים, אזור שפרינצק, הצפה בגובה מעל מטר מים בקניון ארנה, אזורים בצפון העיר".

מוטי בן שבת ההרוג מההצפות בנהריה, מתוך אלבום משפחתי מוטי בן שבת ההרוג מההצפות בנהריה | מתוך אלבום משפחתי מוטי בן שבת ההרוג מההצפות בנהריה, מתוך אלבום משפחתי

"נתניהו עדיין לא דיבר איתי"

 

"אנחנו כרגע בלי מים אבל עם המון בוץ ונזקים", הוסיף מרלי. "אני מעריך שמדובר ב-200-300 מיליון שקל של נזקים. למדינת ישראל זה כלום כסף, וצריך לפתור את הבעיה. יש תוכנית עם 100 מיליון שקל, בסך הכול לייצר מאגרים, לאגור את המים, להשתמש בהם בחקלאות ולמנוע נזקים אדירים בנהריה לתושבים, לבעלי עסקים, לבעלי רכבים שהרכבים שלהם זרוקים בכל מיני קרנות רחוב".

"נתניהו עדיין לא דיבר איתי", ציין ראש העיר. "מה שחשוב הוא לא שהוא ידבר איתי, אלא שישלח לכאן את מי שצריך. התשתית פה נהרסה כמעט כליל. צריך לטפל היום בנהריה וממשלת ישראל יודעת לעשות את זה. זה עניין של החלטה. יש בתים שעדיין מנותקים מחשמל, בתים שמוצפים, יש עסקים בשדרות הגעתון שמלאים מים ובוץ. ייקח כמה ימים טובים גם לשאוב את המים, גם לתקן את הכבישים, את המדרכות, את הכיכרות, את התשתיות, עמודים שנעקרו, תמרורים שנעקרו".

היום שוחח נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם ראש העיר מרלי ואמר לו: "אני עוקב בדאגה אחר הנעשה בעיר ביממה האחרונה, ואחרי העשייה שלך ואני גאה בך". ריבלין ביקש "למסור את תנחומיי העמוקים למשפחת בן שבת. מפעם לפעם בעיתות מצוקה אנחנו מגלים גיבורים שזוהרים ברקיע. המעשה שעשה בכדי להציל נפשות הוא אומץ לב יוצא דופן, גבורה של ממש עליה שילם בחייו". מרלי השיב: "מדובר בגיבור אמיתי".

רונן מרלי ראש עיריית נהריה רונן מרלי ראש עיריית נהריה רונן מרלי ראש עיריית נהריה

"תוך דקות העיר הפכה לנהר"

 

בעלי "סנדוויץ' בר" בשדרות הגעתון סיפרו כי "כל המים נכנסו לתוך המסעדה, הכול הוצף. כרגע אנחנו בודקים את הנזקים. אתמול הכביש הפך לנהר, כל המים גלשו לתוך המסעדה. תוך 4-5 דקות כל העיר הייתה כמו נהר אחד גדול".

 

אור דימרי ממושב עבדון הסמוך סיפר כי הגיע אתמול לסייע לתושבים בנהריה: "ראינו את המצב והחלטנו שאנחנו יוצאים לעזור לאנשים. היינו בטוחים שכמו בכל שנה נראה את נהריה קצת מוצפת, את הגעתון קצת עולה, וברגע שהגענו לפה הבנו שזה אפילו לא קרוב להיות המצב. ראינו אנשים מבוגרים, נשים עם ילדים, עומדים בצדי הרחוב עם מים שמגיעים כמעט עד לגובה הברך".

נהריה מוצפת יממה לאחר האסון, צילום: זיוה הס נהריה מוצפת יממה לאחר האסון | צילום: זיוה הס נהריה מוצפת יממה לאחר האסון, צילום: זיוה הס

הוא סיפר כי הוא וחבריו חילצו בתחילה שלוש נשים מבוגרות: "הן היו באזור גיל ה-80, בוכות, רועדות מקור. העלינו אותן על הג'יפ והצלחנו להוציא אותן לאזור שבו המים היו פחות גבוהים. אחת מהן הייתה חייבת ליווי עד הבית. לקחנו אותה, העלינו אותה עד הבית ומשם קיבלנו עשרות פניות מפוסט שהעלנו לפייסבוק על ילדים שתקועים בגנים, על ילד עם צרכים מיוחדים שנתקע בבית הספר ואי אפשר להוציא אותו משם, על אישה בהיריון שתקועה באוטובוס ופשוט התחלנו לעשות סיבוב ולעזור למי שאנחנו יכולים".

"זה לא היה פשוט", הוסיף דימרי. "באיזשהו שלב הגענו לנקודה שגם עם 4 על 4 לא הצלחנו להמשיך. באזור שפרינצק לקחנו אישה מבוגרת חולת סכרת שהייתה חייבת להגיע לאינסולין שלה ושם גם אנחנו כבר לא הצלחנו להמשיך, היינו צריכים לחכות למשאיות של הצבא שיבואו ויעזרו לנו. זה לא משהו שראינו אי פעם בנהריה, זה לא משהו שהכרנו. זה סדרי גודל אחרים מכל מה שהיה פה עד עכשיו". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות