אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשנה לנגיד בנק ישראל מסמן את אופי המשבר הבא צילום: אוהד צויגנברג

המשנה לנגיד בנק ישראל מסמן את אופי המשבר הבא

אנדרו אביר הוא איש פיננסים מובהק, ומינויו מצטרף למגמה עולמית של הפקת לקחים ממשבר 2008

09.01.2020, 09:34 | אדריאן פילוט

אנדרו אביר - מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל מאז 2011, ובעוד כמה שבועות המשנה לנגיד בנק ישראל - רגיל לספוג לא מעט חיצי ביקורת מצד גורמים בשוק ההון. הם סבורים כי הוא אינו מנהל את "מלחמת המטבעות" בצורה אסרטיבית דיה ומלינים כי הספקולנטים "עושים לו בית ספר". למרות זאת, אביר הוכרז אתמול כמשנה הבא לנגיד בנק ישראל — התפקיד השני בחשיבותו בבנק המרכזי, שלא היה מאויש בשנה האחרונה.

מדובר בהחלטה נכונה ומדויקת של נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, שעומד בימים אלה בפני שורה של מינויים משמעותיים נוספים בצמרת הבנק: מפקח על הבנקים, מנהל חטיבת המטבע, מנהל משאבי אנוש ודובר.

אנדרו אביר , צילום: אוהד צויגנברג אנדרו אביר | צילום: אוהד צויגנברג אנדרו אביר , צילום: אוהד צויגנברג

מבט על שדרת ההנהלה של בנק ישראל, הציף בעיניי מתבוננים רבים שני קריטריונים מתבקשים למשנה החדש: הראשון - שיהיה מועמד פנימי. כלומר, גורם שבקיא ומכיר את עבודת הבנק, ולא רק במהותה, אלא גם את הנפשות הפועלות, העובדים, מאזן הכוחות בין המחלקות השונות, וכמובן את ועד העובדים, את הפוליטיקה הפנימית של הבנק ואת התרבות הארגונית המאוד שנויה במחלוקת - בלשון המעטה - של הבנק המרכזי בישראל.

משלים את הנגיד

הסיבה פשוטה: הנגיד ירון, עדיין לומד את הבנק כארגון, וזאת מבלי לגרוע ממעלותיו. וטוב שהמשנה ישלים אותו היכן שנחוץ. לכן היכרותו האינטימית של אביר את הבנק המרכזי לא רק מתבקשת, אלא חיובית וחיונית. אביר עובד בבנק 33 שנים ועבר מסלול קידום שתחילתו על רצפת הייצור - שם היה כלכלן מתחיל - דרך מנהל חדר העסקאות, ועד ניהול חטיבת השווקים וחבר הוועדה המוניטארית בשנתיים האחרונות.

וישנו קריטריון נוסף: התמחות בפיננסים. בין המועמדים לתפקיד המשנה היו גם אנשי אקדמיה בכירים, בדרג פרופסורים. טוב עשה ירון שלא בחר לבסוף באחד מהם, וזאת כמובן מבלי לגרוע מאיכויותיהם. מדוע? הנהלת בנק ישראל רוויה פרופסורים, עד שהפכה לגוף הומוגני של אנשי אקדמיה הבקיאים מאוד במודלים כלכליים תיאורטיים אבל יתקשו לתרום תרומה משמעותית ביום סגריר שבו המשק יצטרך להתמודד עם מה שמסתמן כאתגר המשמעותי הבא: משבר פיננסי.

מהפכה בבנקים בעולם

הלקח החשוב של המשבר הפיננסי מ־2008 הוא שמצמיחה נמוכה ואף ממיתון אפשר להיחלץ. אך ממשבר פיננסי, לעומת זאת, הרבה יותר קשה לשרוד. נזקיו קשים ועמוקים בהרבה, ותקופת ההתאוששות ארוכה יותר. לכן, חיוני שהמשנה שייבחר יהיה בעל מומחיות בפיננסים, דמות שחיה ונושמת את שוק ההון, שמכירה את מנגנוניו ודרכי פעולתו, מישהו שביצע עסקאות גידור שראה תיק השקעות - ולא נותר רק בעולם המודלים והנוסחאות על צמיחה ארוכת טווח.

במינויו של אביר מצרף ירון את ישראל למהפכה שמתחוללת כבר כמה שנים בבנקים מרכזיים בעולם: בכירי הבנקים הם אנשי פיננסים. דוגמאות בולטות הם מארק קרני, בבנק אוף אינגלנד וג'רום פאוול שקודם לתפקידו כעומד בראש הפד האמריקני ניהל בנק וקרן השקעות פרטית. טוב שהבשורה הגיעה לישראל, גם אם באיחור אופייני, יחד עם הנגיד החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות