אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קבינט הדיור צפוי לאשר לראשונה תוכניות פינוי בינוי באשקלון צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

קבינט הדיור צפוי לאשר לראשונה תוכניות פינוי בינוי באשקלון

קבינט הדיור צפוי להכריז ביום ראשון על 8 מתחמים המיועדים לפינוי בינוי - מתוכם 3 הם באשקלון, עיר שעד עתה לא אושרה ולא בוצעה בה אף תוכנית במסגרת תמ"א 38 או פינוי בינוי. התוכניות באשקלון יאפשרו בניית 2,300 דירות חדשות

09.01.2020, 15:16 | אמיתי גזית
לראשונה - תוכניות פינוי בינוי באשקלון. קבינט הדיור צפוי להכריז ביום ראשון על 8 מתחמים המיועדים לפינוי בינוי בכמה ערים ולאפשר בכך את קידומם המואץ בותמ"ל. בכל המתחמים גם יחד מקדמת הרשות להתחדשות עירונית תוכניות שיאפשרו לבנות 5,412 דירות חדשות במקום כ-1,200 דירות בבניינים שיהרסו. 3 מהמתחמים הם באשקלון, עיר שבה עד עתה לא אושרה ולא בוצעה אף לא תוכנית אחת של תמ"א 38 או פינוי בינוי. התוכניות ב-3 המתחמים יאפשרו לבנות כ-2,300 דירות חדשות במקום 316 שיהרסו.

קראו עוד בכלכליסט

עד עתה תוכניות כאלה לא קודמו בעיר משום שלא היה בהן תמריץ כלכלי ליזמי נדל"ן. המחיר הנמוך של הדירות בעיר מחייב לבנות פרויקט ובו בערך פי 7 דירות מאשר אלו שנהרסו, כדי לשמור על רווחיות מקובלת בענף. הבעיה היא שתוספת של פי 7 דיירים באותו תא שטח אינה אפשרית מבחינה תכנונית ומעמיסה על תשתיות. הפתרון שהובילה הרשות להתחדשות עירונית הוא הוספה של קרקע משלימה לכל אחד מ-3 הפרוייקטים. אלה מגרשים בבעלות מדינה, שיוקצו לחברות בנייה שיפעלו בפרויקטים ויאפשרו להן לבנות ולמכור את כמות הדירות הנדרשת.

בדרום מזרח אשקלון ברחוב בנימין, יהרסו 132 דירות ויבנו במקומן 660 על אותו מגרש ועל קרקע משלימה תהיה אפשרות לבניית עד כ-400 דירות נוספות. לא רחוק משם לאורך הרחובות אהוד והתחיה במקום בו שכן קולנוע אסתר 714 דירות חדשות עתידות להיבנות ולהתפרש גם על קרקע משלימה צמודת דופן, והן יחליפו את 112 יחידות הדיור הקיימות. המתחם השלישי המכונה פוארטה דל סול, ברחוב אבא אחימאיר בשכונת ברנע, 72 דירות ו- 11 חנויות יהרסו ובמקומן ייבנו 510 יחידות דיור חדשות, ועוד עד כ-100 בקרקע משלימה.

חיים אביטן, צילום: ששון תירם חיים אביטן | צילום: ששון תירם חיים אביטן, צילום: ששון תירם

ברמלה, עתידות להיבנות במתחם ברחוב הרצל 510 יחידות דיור חדשות ו-3,600 מ"ר שישמשו מסחר ומשרדים, במקום 101 דירות שיהרסו.

ברחובות, במתחם ברחוב שעריים יפונו 28 מבנים שבהם 142 דירות, ובמקומן ייבנו 520 יחידות דיור חדשות ו-7,680 מ"ר עבור מסחר ומשרדים ו- 7,752 מ"ר של מבני ציבור.

פינוי בינוי (ארכיון), צילום: ששון תירם פינוי בינוי (ארכיון) | צילום: ששון תירם פינוי בינוי (ארכיון), צילום: ששון תירם

בפתח-תקווה, תקודם תוכנית ברחוב הנריטה סולד שבה 240 דירות יהרסו ובמקומן יבנו כ- 1,060 יחידות דיור חדשות.

בבת-ים ברחוב דליה הסמוך לחולון, יוחלפו 168 דירות ואולם ספורט ישן ב- 835 דירות חדשות. בנוסף, ייבנו מבני ציבור בהיקף של 11,600 מ"ר בנוי.

ברחוב החרוב והזית בעתלית 252 דירות ייהרסו ובמקומן יבנו 650 יחידות דיור חדשות, ועוד עד כ-300 דירות בקרקע משלימה.

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן אמר, כי "אנו מביאים לראשונה, לאחר עבודה מאומצת, מתחמים בערים שעד כה לא זכו לבצע התחדשות עירונית כלל. ההתחדשות העירונית בערים אלה, כמו גם בערים האחרות המיומנות בקידום התחדשות עירונית, תביא לשינוי ולשיפור אורח החיים של תושבי המתחמים. הדבר מהווה בשורה כלכלית וצדק חברתי עבור אוכלוסייה הזקוקה מאוד לדירות מגורים ממוגנות, ולמבני ציבור ותעסוקה נרחבים. אישור הקבינט יאפשר לקצר את התהליכים ואת זמני ההמתנה הארוכים לקבלת אישורים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות