אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק תילחם ב"דיפ פייק"? בקונגרס לא מאמינים לה צילום: שאטרסטוק

פייסבוק תילחם ב"דיפ פייק"? בקונגרס לא מאמינים לה

למרות הצגתה של תוכנית למיגור תוכן מזויף מבוסס בינה מלאכותית בפלטפורמה שלה, פייסבוק לא הצליחה עדיין לשכנע את המחוקקים בארה"ב ברצינות כוונותיה. "אני מוטרדת", אמרה יו"ר ועדה בבית הנבחרים מולה הופיעה החברה

09.01.2020, 19:21 | שירות כלכליסט
המחוקקים האמריקאים אומרים כי השינויים שפייסבוק התחייבה לבצע כדי להילחם בתוכן מזויף מבוסס בינה מלאכותית (דיפ פייק), וצעדים אחרים שנקטה החברה בתחום אינם מספיקים. דברים אלה מגיעים בהמשך להודעת פייסבוק כי תסיר תוכן דיפ-פייק ושאר סרטונים שעברו מניפולציות במטרה להילחם במידע מזויף המופץ בפלטפורמה שלה.

קראו עוד בכלכליסט

הדברים הללו זוכים להתייחסות רצינית בימים אלה וזאת לקראת המרוץ לנשיאות 2020 המתחמם. עם זאת, ההערות, שניתנו במהלך שימוע של ועדת המשנה לאנרגיה ומסחר של בית הנבחרים, מסמנות מאמצים אחרונים מצד מחוקקים לחקור את ההגנות שפייסבוק מתכננת ליישם לפני הבחירות בנובמבר. חשוב לזכור שלפני ארבע שנים רוסיה השתמשה ברשת החברתית על מנת להפיץ מידע מזויף ומטעה במהלך המרוץ לנשיאות ב-2016.

בקונגרס הפסיקו להאמין למארק צוקרברג, צילום: איי פי בקונגרס הפסיקו להאמין למארק צוקרברג | צילום: איי פי בקונגרס הפסיקו להאמין למארק צוקרברג, צילום: איי פי

יושבת ראש ועדת המשנה, ג'אן סקקובסקי, מהמפלגה הדמוקרטית אמרה כי ישנם סימנים הולכים ומצטברים שפייסבוק כשלה בפיקוח העצמי. "אני מוטרדת מכך שהמאמץ האחרון של פייסבוק להתמודד עם מידע מטעה השאיר חלקים נרחבים בחוץ". היא אמרה. מחוקקים אחרים הצביעו באופן רחב יותר על חוסר היכולת של פייסבוק להתמודד עם בעיות של ביטחון מידע, מידע מטעה, והתערבויות זרות לפני הבחירות. מזכר פנימי של החברה שנשלח על ידי מנהל בכיר לעובדים התייחס למגרעות של פייסבוק ופורסם על ידי הניו יורק טיימס.

המחוקקת הרפובליקנית הבולטת, קתי מקמוריס אמרה כי משתמשים מאבדים אמון במקורות עליהם הם יכולים לסמוך ברשת אך החברה צריכה להתמקד בחדשנות, על מנת להילחם בסרטונים מזויפים, ולא בעוד רגולציות.

הדיפ פייק הוא הדור הבא של הפייק ניוז

תכני דיפ פייק הם סוג של סרטונים או תוכן ויזואלי אחר מציאותיים מאוד אך מזויפים לחלוטין. כדי להכין אותם משתמשים בבינה מלאכותית כדי למשל להציג אדם עושה או אומר משהו שלא עשה או אמר. וזאת בנוסף למניפולציות אחרות הנעשות בעריכה של סרטים, מהפלטפורמה שלה. פייסבוק התחייבה להסיר סרטוני דיפ פייק כצעד להפחתת הפצתו של מידע מטעה. אך מנגד היא לא תסיר תוכן שיוגדר כסאטירה או פרודיה.

מוניקה ביקרט, סגנית נשיא בתחום ניהול המדיניות בפייסבוק, אמרה שהרשת החברתית מכירה בסכנות תכנים עליהם בוצעו מניפולציות. לדבריה, מדיניותה האחרונה מתוכננת כך "שתאסור את הניסיונות המתוחכמים ביותר להטעיה של משתמשים". ביקרט עמדה מול ביקורת מצד מחוקקים לגבי החלטה של החברה לא להסיר סרטונים בהם נראית יושבת ראש בית הנבחרים, ננסי פלוסי, מבולבלת ולא קוהרנטית, בזכות עריכה קיצונית ומעוותת.

"מדוע פייסבוק לא הורידה את הסרטונים של ננסי פלוסי?" שאל חבר קונגרס דמוקרטי מפלורידה, דארן סוטו. ביקרט אמרה כי סרטונים כאלה יסומנו כשקריים ומיועדים לעבור אימות עובדות. "האכיפה שלנו אינה מושלמת. אך היא משתפרת", היא אמרה והוסיפה, כי ב-2016 החברה הורידה רשת אחת שהפיצה מידע מטעה, וכעבור שלוש שנים ב-2019 הסירה 50 רשתות כאלה.

פייסבוק נמצאת תחת ביקורת מוגברת סביב מדיניות התוכן שלה מצד פוליטיקאים מכל הקשת הפוליטית. דמוקרטים התקיפו את החברה על שאינה מאמתת עובדות הקשורות במודעות פוליטיות, בעוד שהרפובליקאים הרשימו אותה באפליה של דעות שמרניות יותר. טענות שהחברה דחתה על הסף. חבר קונגרס מקליפורניה, ג'רי מקרני, שאל האם החברה תהיה מוכנה להיות תחת ביקורת עצמאית של עסקיה מצד גוף שלישי עד הראשון ביולי, אשר תוצאותיה יהיו גלויות לציבור. ביקרט לא ענתה על השאלה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות