אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד רה"מ מציג: דיון מקצועי על התקציב, בלי אנשי המקצוע צילום: יאיר שגיא

פרסום ראשון

משרד רה"מ מציג: דיון מקצועי על התקציב, בלי אנשי המקצוע

האוצר אמור להציג היום את דו"ח הנומרטור בהשתתפות המנכ"ל, הממונה על התקציבים והכלכלנית הראשית בנוגע להוצאות והכנסות המדינה והגירעון ב-3 השנים הבאות - באירוע שנחשב חריג, לדיון לא ייכנסו הדרגים המקצועיים הזוטרים יותר באוצר ולא יוכלו לתת מענה לשאלות השרים; במשרד רה"מ מתחו ביקורת על האוצר בטענה שהעביר את המסמכים הרלוונטיים באיחור

12.01.2020, 11:12 | עמרי מילמן

משרד האוצר אמור להציג היום (א') לממשלה את מסמך הנומרטור ובו הערכות אגף התקציבים והכלכלן הראשי בכל הנוגע להוצאות, להכנסות ולגירעון בשלוש השנים הבאות.

קראו עוד בכלכליסט

אולם, ל"כלכליסט" נודע כי מזכיר הממשלה צחי ברוורמן הודיע אתמול בערב כי לדיון לא ייכנסו הדרגים המקצועיים הזוטרים יותר ממשרד האוצר - שהם רכזים ורפרנטים האחראים על התקציב באגפים השונים, אלא רק המנכ"ל, שי באב"ד, הממונה על התקציבים, שאול מרידור והכלכלנית הראשית שירה גרינברג.

מימין: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושראש אגף התקציבים שאול מרידור, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושראש אגף התקציבים שאול מרידור | צילומים: אוראל כהן, שאול גולן מימין: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ושראש אגף התקציבים שאול מרידור, צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

ההודעה גררה ביקורת מצד האוצר על ההחלטה התמוהה, שכן הגורמים המקצועיים מהאגפים לא יציגו או יוכלו לענות על שאלות השרים בדיון, אירוע שהוגדר על ידי גורמים בממשלה כחריג.

ל"כלכליסט" נודע כי גורמים במשרד ראש הממשלה ביקשו בסוף השבוע לבטל את הדיון לגמרי. אולם כעת נראה כי בסופו של דבר רק הצליחו לצמצם משמעותית את המשתתפים בו, ולמנוע את הדיון המקצועי.

הפער בהכנסות המדינה הצפויות והחריגה בהוצאות הממשלה יביאו את הגירעון בשנה הבאה למעל 4% אם הממשלה לא תבצע קיצוצים חדים והעלאות מס בהיקף של כ-30 מיליארד שקל.

שירה גרינברג, כלכלנית ראשית במשרד האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי שירה גרינברג, כלכלנית ראשית במשרד האוצר | צילום: אלכס קולומויסקי שירה גרינברג, כלכלנית ראשית במשרד האוצר, צילום: אלכס קולומויסקי

הנתונים כמובן מעידים במידה רבה על הכשלון שנחלו שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו בניהול התקציב בשנים האחרונות, עם החלטותיהם להגדיל הוצאות שלא תומכות בצמיחה, כמו למשל הגדלות חוסרות של השכר במגזר הציבורי ללא התייעלות או הגדלת הפנסיות לשוטרים.

במשרד ראש הממשלה ביקרו  מאידך את האוצר על כך שלמרות שמסמך הנומרטור היה מוכן כבר בשלב מוקדם ביום חמישי, הוא הועבר לטענתם לממשלה ולשרים רק בחמישי בערב.

במשרד ראש הממשלה החליטו הפעם, בעקבות דיונים קודמים שנעשו עם משרד האוצר לצמצם בנוכחות המשתתפים לאחר שבדיונים קודמים התפתחו ויכוחים בין נציגי האוצר השונים. למעשה גם במתכונת המצומצמת של בכירי המשרד בלבד, נוצרו ויכוחים במהלך הדיון בממשלה היום לגבי הדרך בה יש לראות את הנתונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות