אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בן־משה הגיש תביעת ענק של 341 מיליון שקל נגד נאמן האג"ח של אפריקה צילום: עמית שעל

בן־משה הגיש תביעת ענק של 341 מיליון שקל נגד נאמן האג"ח של אפריקה

מוטי בן־משה דורש פיצוי לאור הפער בין המחיר שהציע לזה שבו נמכרה אפריקה וכן על הפיקדונות שנתן וחולטו. נציג הרמטיק: "בן־משה לוקח את החברות שלו להרפתקאות משפטיות מיותרות"

13.01.2020, 08:20 | גולן חזני

מוטי בן־משה הגיש תביעה של 341 מיליון שקל נגד נאמן האג"ח של אפריקה ישראל, הרמטיק. התביעה הוגשה אתמול (א') על ידי חברת אקסטרה שבבעלותו לבית המשפט המחוזי בתל אביב. בתביעה מאשים בן־משה את הרמטיק, כמייצגת מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, בביטול ההסכם עמו לרכישת השליטה בחברה. בעוד מחזיקי האג"ח עסוקים בבחירת עורך הדין שייצג אותם בתביעה מול בן־משה, הקדים הוא אותם בפנייה משלו לבית המשפט.

קראו עוד בכלכליסט

בן־משה. "ניסו לכפות שינויים בהסדר", צילום: אוראל כהן בן־משה. "ניסו לכפות שינויים בהסדר" | צילום: אוראל כהן בן־משה. "ניסו לכפות שינויים בהסדר", צילום: אוראל כהן

אקסטרה היתה אמורה לרכוש את אפריקה השקעות תמורת 900 מיליון שקל, ואת מניות השליטה באפריקה נכסים תמורת 1.4 מיליארד שקל. ההסכם התפוצץ בסוף 2018, כשלא הושגו אישורי ההגבלים העסקיים שנדרשו משלוש מדינות אירופיות. בספטמבר האחרון נמכרה אפריקה ליעקב לוקסנבורג וחברת לפידות בשיתוף בית ההשקעות אלטשולר שחם. השליטה באפריקה נכסים נמכרה לקבוצה בראשות ביג ומגה אור בתמורה הגבוהה ב־350 מיליון שקל מכפי שאמור היה לשלם בן־משה.

לטענת אקסטרה, המועד האחרון להסכם נקבע ל־31 בדצמבר 2018. נטען כי באותו החודש, כשחלק מהאישורים לא הגיעו, ביקשה אקסטרה לדחות את המועד להשגתם. אלא שהנאמן ומחזיקי האג"ח סירבו לכאורה בחוסר תום לב וביקשו להתחמק מביצוע ההסדר. "הם ניסו לכפות על רבוע כחול להכניס בהסדר שינויים כתנאי להארכת תוקפו, באמצעות פעולות פסולות, מזיקות וכוחניות", ציינו עורכי הדין רענן קליר ופנחס ברטל ממשרד ארדינסט, שמייצגים את בן־משה בתביעה. רבוע כחול נדל"ן ודור אלון, שהיו שותפות לרכישה, אינן נכללות בתביעה.

בן־משה טוען כי קיבל אולטימטום: לשפר את הצעת ההסכם או שההסדר יפקע. עוד הוא טוען כי המחזיקים פתחו נגדו במסע הכפשות תקשורתי שלפיו הוא וחברתו יוחרמו משוק ההון הישראלי. לדבריו, הוא דחה את האולטימטום.

עם המשבר בשווקים בשלהי 2018, טוען בן־משה, ביקשו הנאמנים לחזור ולתת תוקף להסכם, אחר כך חילטו פיקדונות של 100 מיליון שקל שניתנו לטובת העסקה ופתחו במשא ומתן מול גורמים אחרים למכירת החברה. לטענתו, החברה נמכרה במאות מיליוני שקלים יותר מהסכום שסוכם עמו, בעוד הוא והחברות שלו יצאו "כשידם על ראשם".

בן־משה גורס כי ביקש לקבל בחזרה את הפיקדונות לפני הגשת התביעה אך נדחה; וכי עשה הכל לקבל את האישורים הנדרשים. הפיצוי שהוא דורש נובע מהפער בין הצעתו למחיר שבו נמכרה אפריקה, פער שגרם למחזיקים להתעשר לכאורה על חשבונו, ומהפיקדונות שחולטו כולל ריביות.

עו"ד גיא גיסין, נציג הרמטיק, אמר בתגובה: "זו תביעה מופרכת, מהלך טקטי שנועד לשמש תרופת מנע לתביעה שצפויה כנגד החברות בשליטת בן־משה בסך 100 מיליון שקל, לאור הפרת התחייבויותן לרכישת אפריקה השקעות. אחרי שנכשל בגיוס כסף לעסקה, קיבל ארכות וויתורים מהמחזיקים ולא עמד במילתו פעם אחר פעם, נראה שהחליט לקחת את החברות שלו להרפתקאות משפטיות מיותרות״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות