אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ערן יעקב: "בנושא הגירעון אף אחד לא יכול לצפות מה יהיה שנתיים קדימה"

מנהל רשות המסים אמר בכנס מהפכת התשלומים של כלכליסט ובנק הפועלים: "אנחנו עומדים ביעדים שהוקצו לנו ועומדים ביעד ההכנסות. יש לנו כמובן משק שאנחנו נמצאים בתוכו וההתמודדות עם הגירעון תטופל"

13.01.2020, 11:41 | תומר הדר

"אני לא נכנס לגירעון ברמת הפרטים. במרבית השנים האחרונות הצלחנו לגבות בצורה טובה, ובהסתכלות של חמש שנים אחורה אנחנו עומדים ביעד הגבייה", כך התייחס היום (ב') מנהל רשות המסים ערן יעקב, בכנס מהפיכת התשלומים של כלכליסט ובנק הפועלים, לגירעון שעמד בסוף 2019 על 3.7% ולאזהרת האוצר מן השבוע שעבר שלפיה בשנה הבאה עלול הגירעון לעלות על 4%.

לדברי יעקב, "אף אחד לא יכול לצפות מה יהיה שנתיים קדימה ואין מישהו שיודע. אנחנו עומדים ביעדים שהוקצו לנו ועומדים ביעד ההכנסות. יש לנו כמובן משק שאנחנו נמצאים בתוכו וההתמודדות עם הגירעון תטופל. יש לא מעט רעיונות ותפיסות שיאפשרו לנו לצמצם את הבעיה ולהביא לנו הכנסות שישרתו את הציבור”.

קראו עוד בכלכליסט

 בשיחה עם כתב כלכליסט עמרי מילמן התייחס יעקב , בין היתר, להשפעת צמצום השימוש במזומן על תפקוד רשות המסים: “אני סבור שהעידן בו אנו חיים משתנה, אנחנו עוברים לעולם בו השימוש במזומן מצטמצם, זה נשמע כמו עולם שכולו טוב, אך יש כאן דווקא פתח להונאות”. לדברי יעקב, "המעבר המדהים הזה שקורה בעולם גורם להעלאה של מהירות עסקאות, זה משנה את העולם”.

ערן יעקב, מנהל רשות המסים, צילום: אוראל כהן ערן יעקב, מנהל רשות המסים | צילום: אוראל כהן ערן יעקב, מנהל רשות המסים, צילום: אוראל כהן

בנושא הכלכלה הדיגיטלית ציין יעקב: "ניתן לראות שאם אנחנו כרשות המסים חשבנו על חוקי הכלכלה, כיום אנו חושבים עליהם בהתחשבות במבנה הארנק של הלקוח. אם לקוח יוצא לטייל הוא שוכר דירה ב-Airbnb. לקוח לא צריך ללכת לחנות פיזית כדי לקנות מוצר - ויש גם לקוחות שמשקיעים בביטקוין. אנחנו כרשות המסים צריכים לחשוב על חוקי הכלכלה בהתחשבות בעידן הדיגיטלי, וזה אתגר. אנחנו מסתכלים על הכלכלה כיום במונחים שהולכים ומיטשטשים. אתה מקים כיום חברה ובפועל, לא ידוע היכן היא תשב".

בנושא מיסוי גוגל, פייסבוק ואמזון, מציין יעקב: "בהסתכלות על ההתמודדות עם זה, עלינו להסתכל במובנים גלובאליים, לא במונחים של רשות המסים הישראלית, זה יכול להיות חלק מתפיסה, מדרך בה מנסים למצוא דרכים לגבייה. רשות המסים עושה את עבודתה נאמנה ועומדת מול כל שומה. רשות המסים גובה מכל חברה שצריכה לשלם מסים במדינת ישראל ועושה הכל כדי שהמס ישולם, וזה כולל חברות רב לאומיות. אנחנו גם גובים וכמובן שיש ויכוחים בנושא ויש בעיות שהן חוצות גבולות”.

עוד ציין יעקב: "בהסתכלנו על כלכלה דיגיטלית, אנו מסתכלים במספרים. אם מסתכלים למשל על רכב - הוא מופעל בצורה מסוימת. אותו הדבר בכלכלה, היכולת להגיע לאינספור משתמשים היא חשובה. העולם הזה משתנה מהר ואנחנו עוברים שינויים משמעותיים וכך גם רשות המסים. ההיערכות שלנו וגם ההתמודדות שלנו כוללת למשל מצב בו יותר אנשים נהיים עצמאיים, יותר אנשים שיש להם הכנסות גג, בבוקר הם שכירים ובערב הם נהגים. לדבר הזה אנחנו נדרשים לתת פתרון, עלינו לתת פלטפורמה פשוטה לאדם כזה לפתוח תיק. אם רוצים להגיע אלינו ניתן להגיע למקום אחד בלבד. אנחנו נערכים גם למצב בו תהיה ממשלה ואז נוכל לייצר חקיקה שתתאים לכלכלה הדיגיטלית, למשל לגבי Airbnb. לגבי חבילות ומשלוחים מהדואר, אני רואה בחבילות בדואר התמודדות עם יוקר המחיה, כי יש יבואנים שמחזיקים את הציבור בני ערובה וגובים רנטה מהאזרח הישראלי באמצעות ספק בלעדי. אני סבור שלהטיל מע"מ לא ישנה את המשוואה ולא יפגע ביכולת של אנשים לייבא מוצרים בצורה תחרותית. אנחנו מכינים את עצמנו למצב בו נצטרך לגבות את המס במקור. אנחנו נתאים את עצמנו להתפתחות הכלכלה הדיגיטלית”.

בנושא שיתוף פעולה עם פלטפורמות דיגיטליות, כדוגמת Airbnb, ציין יעקב: "זה יכול להיות בכל הפלטפורמות, הדרך בה נתמודד עם זה, עם גביית המס במקור, תשחרר את המשתמש בפלטפורמה מהביורוקרטיה והצורך להתעסק עם רשות המסים - עם הקמת ממשלה נשאף לחקיקה שתאפשר גביית מס במקור. זה יתן מענה טוב ויוריד את החיכוך עם רשויות המס. כל עוד יש לאדם חשבון עסקי מנוהל, אני חושב שגם נכון שמדינת ישראל תוכל לשבת על עולם הדאטא, כדי לשחרר אנשים מהצורך בהתעסקות עם רשות המסים - ובכך גם נוכל להביא יותר מסים”

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות