אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

גיא קשטן: "מהגרים הם אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים במדינות המתפתחות"

מייסד ומנכ"ל Rewire, המפעילה שירותים פיננסיים עבור מהגרי עבודה, אמר בכנס מהפכת התשלומים של כלכליסט ובנק הפועלים: "בנקים ממדינת המקור רואים במהגרים קהל אטרקטיבי מאוד"

13.01.2020, 12:49 | נורית קדוש

"230 מיליון אנשים עזבו את המשפחות שלהם על מנת להגר ולייצר עתיד טוב יותר עבורם ועבור בני משפחתם והם מייצרים כמעט טריליון דולר בשנה עם צמיחה שנתית גבוהה. אפשר היה לצפות שבשוק בסדר גודל כזה יהיו בנקים שיתנו מענה הולם. בפועל, המהגרים מנהלים את הכספים שלהם במזומן ובמערכות מקבילות אשר פוגעות ביכולת להתנהלות פיננסית נכונה ויוצרות פגיעה כלכלית בהם". כך אמר גיא קשטן מייסד ומנכ"ל Rewire המפעילה שירותים פיננסיים עבור מהגרי עבודה באירופה ובישראל בכנס מהפכת התשלומים של כלכליסט ובנק הפועלים.

קשטן ציין כי עבור המדינות שמהם מגיעים המהגרים, מדובר בענף חשוב מאד. "מהגרים הם אחד ממנועי הצמיחה הכלכליים המשמעותיים ביותר עבור המדינות המתפתחות והם מהווים למעלה מ-10% מהתוצר הלאומי הגולמי. דוגמאות בולטות הן נפאל עם 27% מהתל"ג והפיליפינים עם 10% מהתל"ג. בהשוואה יחסית לישראל מדובר בתרומה גבוהה מתעשיית היהלומים ופי 5 מתעשיית החקלאות".

לטענת קשטן, בניגוד לאינטואיציה, מהגרי עבודה צורכים מוצרים פיננסיים מתקדמים. "בשנה הראשונה המהגרים בעיקר משלמים את החובות ותשלומים שצברו בין היתר על מנת להגר ובשנים הבאות הם מתפתחים כלכלית ופותחים לראשונה חשבון חסכון. חלקם גם לוקחים ביטוחים וקונים נכסים במדינת המקור. לכן, בנקים ממדינת המקור רואים בהם קהל אטרקטיבי מאוד. מצד שני, יש חוסר עניין של הבנקים המקומיים ולמרות גודל ההזדמנות והשוק הבנקים המקומיים לרוב נמנעים מלשרת את הלקוחות באופן מלא ובמקרה הטוב נותנים להם חשבון מוגבל עם כרטיס דביט בלבד".

על רקע זה הוקמה Rewire. "אנחנו בונים שירות בנקאי שנותן מענה לצרכים הפיננסיים היחודיים שיש למהגרים על ידי אפשרות לנהל נכסים פיננסיים ביותר ממדינה אחת כמו פתיחת חשבון המותאמת למסמכים ולהבנה של מהגר עבודה, תמיכה וגישה נוחה ויעילה בשפת המקור של הלקוח והאלמנט החשוב ביותר, הנגשה של שירותים פיננסיים מתקדמים ועידוד לחסכון ועצמאות פיננסית". קשטן חשף כי Rewire מטפלת בלמעלה מ-300 מיליון דולר בשנה עבור 70,000 לקוחות רשומים.

במרץ האחרון הודיעה החברה על גיוס סבב A של 12 מיליון דולר. הוא הובל בידי קרן Viola FinTech והשתתפו בו משקיעים חדשים וקיימים: BNP Paribas (דרך גוף ההשקעות אופרה טק ונצ'רס), OurCrowd, קרן הון סיכון Montea ושותפה האסטרטגי Standard Bank of South Africa, והמשקיעים ירון מלבאום ופרופ' יאיר טאומן (בנק הפועלים לשעבר, שמכהן גם כיו"ר דירקטוריון החברה).

החברה פועלת כיום בשיתוף פעולה עם SBSA, הבנק הגדול ביותר באפריקה שפעיל ב-20 מדינות שרבים מתושביהן מגיעים לאירופה כמהגרים בעלי אשרות עבודה. כחלק משיתוף הפעולה חוברו שירותי הבנק לשירות של Rewire ומאפשרים לה לספק ללקוחות באירופה חשבונות בינלאומיים. בנוסף, החברה מתרחבת לשרת לקוחות ממדינות נוספות מאסיה ואפריקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות