אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חמאה מופשרת: 2,200 טונה ייובאו ללא מכס השנה צילום: שאטרסטוק

חמאה מופשרת: 2,200 טונה ייובאו ללא מכס השנה

מרשימת הזוכים במכרז עולה כי כל רשתות המזון הגדולות השתתפו וזכו בו. שופרסל תוכל לייבא 500 טונה,וחברת מירב מזון, תוכל לייבא 100 טונה. הן התחייבו למחיר הנמוך ביותר במכרז: 3.5 שקל ל-100 גרם חמאה שולחנית - זאת בהשוואה ל-3.92 שקל שהוא המחיר המפוקח לכמות ז

13.01.2020, 17:02 | נווית זומר

סוף למשבר החמאה? משרד הכלכלה "הפשיר" את המכרז לייבוא חמאה שולחנית תחת מכסות וללא מכס וזאת בהיקף של 2,200 טונה, במסגרתו נדרשו המתמודדים להגיש הצעות מחיר נמוכות ממחיר החמאה המפוקחת.

קראו עוד בכלכליסט

מרשימת הזוכים עולה כי כל רשתות המזון הגדולות השתתפו וזכו בו. שופרסל, שתוכל לייבא 500 טונה, וחברת מירב מזון, שזכתה ב-100 טונה, התחייבו למחיר הנמוך ביותר במכרז: 3.5 שקל ל-100 גרם חמאה שולחנית. זאת בהשוואה ל-3.92 שקל שהוא המחיר המפוקח לכמות זו.

חמאה, צילום: דנה קופל חמאה | צילום: דנה קופל חמאה, צילום: דנה קופל

הזוכים האחרים הם גולדפרוסט (צ. ויליגר) - 600 טונה במחיר 3.6 שקל; לטי עזרא - 100 טונה במחיר 3.6 שקל; דילר ב.מ.ב אינט - 400 טונה במחיר 3.7 שקל; יינות ביתן, רמי לוי, אייל אייכנר ונטו מלינדה - 125 טונה ב-3.8 שקל כל אחד.

התוצאות מתפרסמות לאחר שבשבוע שעבר, הקפיא משרד הכלכלה את תוצאות המכרז ושקל לבטל אותו לחלוטין. זאת לאחר מתן אישור של משרד המשפטים לבצע את רפורמת ביטול המכס על יבוא חמאה גם בתקופת בחירות - למשך חצי שנה - ביוזמתו של שר הכלכלה אלי כהן.

אולם לאור החשש להגברת המחסור בחמאה, משום שהיוזמה עלולה לארוך זמן רב עד לאישורה הסופי וזאת בגלל כוונת הרפתנים להגיש בג"ץ נגד המדינה, הוחלט לבסוף במשרד הכלכלה לצאת עם תוצאות המכרז כעת אך תחת התניה: אם בתקופה שעד שחרור החמאה המיובאת מהמכס אכן ייכנס לתוקפו הביטול הגורף של המכס על החמאה, הרי שהמכרז מבוטל. לכאורה ההתניה לא צריכה להדאיג את היבואן משום שבכל מקרה לא ישלם מכס על הסחורה, אך לא כך הוא.

היבואנים חוששים כי אם יבוטל כליל המכס בטרם הספיקו לשווק את החמאה שיובאו במסגרת המכרז, אזי כל אחד יוכל לייבא חמאה והשוק יוצף בחמאה ללא מכס, והצלחת השיווק של הסחורה שייבאו, אינה בטוחה.

בנוסף, פורסמו הזוכים בייבוא 2,000 טון של חמאה תעשייתית המשמשת את תעשיית המזון. המחלבות שזכו במכרז הן: תנובה - 1,250 טונה, טרה - 200 טונה, גד - 180 טונה, בר בכפר 75 טונה, כאשר ביתרה זכו מספר מחלבות קטנות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות