אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיכון ובינוי תקים את הבית לחברת החשמל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

שיכון ובינוי תקים את הבית לחברת החשמל

חברת התשתיות והבנייה זכתה במכרז בהיקף של כחצי מיליארד שקל להקמת מתחם המשרדים החדש של חברת החשמל סמוך לראשון לציון

14.01.2020, 07:17 | ליאור גוטמן

חברת שיכון ובינוי סולל בונה זכתה במכרז הענק של חברת החשמל להקמת מתחם המשרדים החדש שלה במעוין שורק, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

מדובר במתחם סמוך לראשון לציון של 95 דונם, מתוכם כ־43.5 אלף מ"ר בנייה, שאליו יעברו כלל יחידות המטה של חברת החשמל, לרבות חטיבות משאבי אנוש, תפעול ולוגיסטיקה, תקשוב, תכנון ופיתוח וההנהלה.

יחידות אלה פזורות כיום בשורת משרדים באזור המרכז, בהם בניין הוועד המיתולוגי ברחוב החשמל 16 בתל אביב.

מעוין שורק ראשון לציון. המיקום העתידי החדש של חברת החשמל, צילום: עמית שעל מעוין שורק ראשון לציון. המיקום העתידי החדש של חברת החשמל | צילום: עמית שעל מעוין שורק ראשון לציון. המיקום העתידי החדש של חברת החשמל, צילום: עמית שעל

עלות הבנייה תנוע, על פי ההערכות, בהיקף של בין 400 מיליון שקל ל־500 מיליון שקל. בתוכנית - הקמה של שלושה מבנים, מרתף עם חניון תת־קרקעי ודאטה סנטר. מועד הסיום והמעבר נקבעו לשנת 2023, אז יעברו כ־1,400 עובדים, כולל הנהלת החברה, שהם כ־13% מכלל העובדים שיש היום בחברת החשמל.

מבחינת שיכון ובינוי סולל בונה, מדובר בהשלמת רצף זכיות בתחומי התשתיות, חלקם בתוך חברת החשמל עצמה. סולל ובונה תהיה אחת הקבלניות שיקימו את זוג תחנות הכוח החדשות אורות רבין חדרה, שיפיקו כ־1,200 מגה וואט. התחנות הללו יוקמו עד אמצע 2023 ויופעלו בתמורה להסרה של 4 מתוך 6 יחידות הכוח הפחמיות הישנות הפועלות במתחם, מהלך שישפר משמעותית את זיהום האוויר באזור.

עוד זכתה החברה במכרז הרכבת לביצוע עבודות תשתית וגישור במסילת 431 ומכרז לביצוע עבודות במבנה התחתון למסילה המזרחית. עלות מכרזי חברת החשמל בתחנת הכוח בחדרה וברכבת ישראל הן כמיליארד שקל.

מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה אהוד דנוך מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה אהוד דנוך מנכ"ל שיכון ובינוי סולל בונה אהוד דנוך

התוכנית להעתיק את משרדי חברת החשמל מחוץ לתל אביב פורסמה באוגוסט האחרון ב"כלכליסט". הפינוי המיועד הוא חלק מהרפורמה בחברה. מעבר לשינוי המבני בחברה ומכירת תחנות הכוח, המדינה חייבה את החברה לפנות שטחים ומבנים, חלקם באזורי ביקוש, זאת במטרה לבנות על אותם שטחים מבני מסחר, משרדים או מגורים.

בנוסף למשרדי ההנהלה וועד העובדים ברחוב החשמל, המדינה תקבל לידיה את המרכז הטכני בתל אביב בצמוד להיכל מנורה מבטחים; המרכז ברחוב גיבורי ישראל והמרכז ברחוב אנילביץ' בתל אביב; המגרש בירידה לאיילון צפון ממחלף השלום; מתחם האחסון שמול תחנת הכוח רידינג. שטח שכבר עבר למדינה בשווי של כמיליארד שקל הוא מגרש הציוד הענק ששכן ברחוב הברזל ברמת החייל.

פרויקט החזרת הנכסים סוכם בספטמבר 2017 בין חברת החשמל למדינה. החברה הסכימה להחזיר למדינה שטחים ותמורתם נמחקו לה חובות עבר בהיקף של כ־2.5 מיליארד שקל. המחיקה כבר בוצעה והובילה את חברת החשמל לשיפור במצבה הפיננסי ולרישום רווח נקי חריג של כ־4 מיליארד שקל בסוף 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות