אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועד עובדי התעשייה האווירית מנסה לעצור את ההנפקה צילומים: אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

ועד עובדי התעשייה האווירית מנסה לעצור את ההנפקה

ביום שני תתקיים ישיבה של ועדת שרים לקראת אישור המתווה להנפקת 25% ממניות החברה. למרות ניסיונות לשמור על חשאיות, קיום הישיבה הודלף בימים האחרונים ומאז מופעלים לחצים על יו"ר הוועדה משה כחלון

15.01.2020, 06:43 | גולן חזני

אבן הדרך המרכזית של הנפקת התעשייה האווירית נקבעה לשבוע הבא. ל"כלכליסט" נודע כי ועדת השרים לענייני הפרטה אמורה להתכנס ביום שני, 20 בחודש, כדי לאשר את המיתווה להנפקת 25% ממניות החברה.

קראו עוד בכלכליסט

הישיבה נשמרה בחשאיות בניסיון למנוע הפעלת לחצים, אך קיומה הודלף ובימים האחרונים מופעל לחץ על יו"ר הוועדה שר האוצר משה כחלון, לדחות או לבטל אותה. הלחץ מופעל בעיקר מוועד העובדים בראשות יאיר כץ ואביו שר הרווחה חיים כץ.

בנט וכחלון. מנסים לקדם את הפגישה, צילומים: אלכס קולומויסקי בנט וכחלון. מנסים לקדם את הפגישה | צילומים: אלכס קולומויסקי בנט וכחלון. מנסים לקדם את הפגישה, צילומים: אלכס קולומויסקי

כחלון הוא יו"ר הועדה ובישיבה אמורים להשתתף ארבעה חברים נוספים: השרים יובל שטייניץ, אופיר אקוניס, אמיר אוחנה ואלי כהן. שר הבטחון נפתלי בנט, התומך המרכזי בהפרטת החברה, הגיש את ההצעה לקיום הדיון.

בינתיים ראש הממשלה בנימין נתניהו ממלא פיו מים. נתניהו אמר באוקטובר כי הוא נחוש לקדם את הנושא, אך אז נסוג מעמדתו והבטיח לחיים ויאיר כץ שהמהלך יתקיים רק בתיאום עימם. בפריימריז לליכוד תמך חיים כץ ביריבו של נתניהו גדעון סער. עם זאת נתניהו זקוק לתמיכתו של כץ כיום הן בסוגיית החסינות והן בבחירות.

במהלך תומכים גם מנכ"ל משרד הבטחון אודי אדם, הנהלת התעשיה האווירית ורשות החברות.

מי שכרגע יכול לעכב את המהלך, בנימוק שממשלת מעבר אינה רשאית לקדמו, הוא היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. ספק אם מנדלבליט אכן יעכב אותה.

גם לאחר אישור הועדה נותרת דרך ארוכה להנפקה. נדרשת חקיקה בכנסת להסדרת עסקות בעלי העניין, הנובעת מכך שתע"א מוכרת שירותים ומוכרת ציוד למדינה באמצעות משרד הבטחון, כשהמדינה נשארת בעלת השליטה בחברה. אישור נוסף אמור להתקבל בוועדת הכספים. מול רשות ני"ע נעשים מאמצים אחרונים להסדיר את החיסיון שיוטל על פעילויותיה החשאיות של התעשיה האווירית.

החברה מעסיקה כיום 15 אלף עובדים. ההנפקה אמורה להתבצע לפי שווי של 12 מיליארד שקל, בגיוס של 4 מיליארד שקל עבור 25% מהמניות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות