אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חו״ל זה כאן: איך קיבלה מקדונלד'ס כשרות בנתב״ג למרות שהיא פתוחה בשבת צילום: מקדונדל'ס

חו״ל זה כאן: איך קיבלה מקדונלד'ס כשרות בנתב״ג למרות שהיא פתוחה בשבת

נוסע שנכנס בשבת לסניף הכשר בטרמינל 1 טען שמשגיח שהיה במקום אמר לו: "המקום כשר כי פה זה נחשב חו"ל" • הרבנות הראשית: "הבישולים מתבצעים טרם כניסת השבת, והתפעול נעשה על ידי לא יהודים"

15.01.2020, 08:36 | מירב קריסטל
איך ייתכן שסניף מקדונלד'ס המחזיק תעודת כשרות מהרבנות הראשית פתוח בשבת? כך תהה אסף שמאמא, שעמד לטוס לקפריסין בבוקר יום שבת האחרון. שמאמא בא לטרמינל 1, נכנס לסניף שפועל שם וגילה: הסניף כשר, מחזיק בשתי תעודות כשרות, אבל פועל בשבת.

שמאמא, בעל שתי מסעדות בעיר העתיקה בבאר־שבע, קריולו ורד מיט, שאינן מחזיקות תעודות כשרות, פירסם פוסט בקבוצת "אני שולמן" בפייסבוק וטען כי משגיח כשרות במקום אמר לו לטענתו כי "המקום כשר. החלקה הזאת נחשבת חו"ל. אנחנו נחשבים בחו"ל". המשגיח ציין כי הסניף כשר מכיוון שהתנורים מודלקים לפני השבת. אולם חשוב לציין כי לכל המסעדות בנתב"ג הפועלות בשבת הסדר דומה והן מקבלות תעודת כשרות.

מקדונלד מקדונלד'ס | צילום: חיים הורנשטיין מקדונלד

שמאמא אמר: "אני מנסה להוציא תעודת כשרות במשך חצי שנה למסעדות שלי ולא נותנים לי. בעיניי זה פשוט ביזיון. ברבנות אומרים שמקדונלד'ס זה כמו מלון, אבל לי זה לא נראה כמו מלון. גם במלון שמקבל תעודת כשרות למרות שהוא פועל בשבת התשלום לא נלקח בשבת ופה משלמים בשבת".

הסניף בנתב"ג בשרי, והוא בעל תעודת כשרות מהרבנות הראשית. על פי הרבנות, הוא פועל בשבת לכאורה ללא חילול השבת. נראה שהסניף הותאם להפעלה בשבת בזכות ארונות עם פלטות חימום שעובדות ברצף עד צאת השבת, כך שאין בישול בשבת. באחרונה נדחתה עתירה של מסעדנים לבג"ץ נגד הרבנות, שהחליטה לא לתת עוד תעודות כשרות למסעדות שפותחות בשבת אלא אם כן הן פועלות בנתב"ג.

מהרבנות נמסר בתגובה: "ההסדר קיים כ־16 שנה ואושר על ידי הרבנים הראשיים אז. הוא קיים רק באולם הנוסעים היוצאים לאחר עמדת החתמת הדרכונים. לעסק שנדרש להיות פתוח בשבת כחלק מתנאי הזיכיון ניתן אישור לפעול במתכונת הקיימת בבתי המלון. כל הבישולים נעשים טרם כניסת השבת, ותפעול החנות השוטף נעשה על ידי עובדים לא יהודים תוך כדי פיקוח כשרותי במשך השבת של הרבנות לכשרות ארצית".

ממקדונלד'ס נמסר בתגובה: "אנו פועלים במתכונת זהה למטבחים בבתי מלון כשרים בשבת כדת וכדין, ללא חילול שבת ובשימוש בקומביסטימר (תנור טורבו, מ"ק) משוכלל".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות