אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מס ירושה מפלצתי מחליש תאגידים משפחתיים בקוריאה צילום: Reuters

FT

מס ירושה מפלצתי מחליש תאגידים משפחתיים בקוריאה

קבלת נתח שליטה בחברה המשפחתית מחייבת את היורשים של סמסונג, LG ו־23 קונגלומרטים נוספים במס של 65%, ששוויו המצרפי מגיע ל־21 מיליארד דולר. חלק מהחברות ימכרו חטיבות או יבצעו תרגילים חשבונאיים

15.01.2020, 08:47 | סונג ג'ונג־א ואדוארד וויט, פייננשל טיימס

השושלות העסקיות החזקות בדרום קוריאה בנו את הונן וכוחן תוך שהן מחלצות את המדינה מההריסות שאחרי המלחמה, אל עבר הפיכתה לאחת הכלכלות הגדולות בעולם. עם זאת, רבות מהן נאלצות למכור את הנכס המשפחתי, על רקע הזדקנות והרעה במצב הרפואי של רבים מהטייקונים המבוגרים והתמודדות עם מסי ירושה שהם מהגבוהים בעולם.

"בהשוואה לתקופה שבה הורי ייסדו את החברה, לפני 20 שנה, שווי האחזקות שלנו זינק בשיעור כה חד עד שאין סיכוי שאוכל לשלם את מסי הירושה העצומים מבלי לכופף את החוקים", אמר מנכ"ל של אחת מחברות התעשייה במדינה. "למעשה, ייתכן שאצטרך למכור את החברה כדי לשלם את המס. רבים ממכריי מוכרים את החברות שלהם ועוזבים לחו"ל בגלל עול המס הכבד".

קראו עוד בכלכליסט

האשמות בשחיתות

הודות למס של 50%, שמזנק ל־65% במקרה של ירושת נתח שליטה בעסק המשפחתי, היורשים של 25 החברות הגדולות במדינה יספגו באופן מצרפי חשבון בגובה 21 מיליארד דולר. כך על פי נתונים של חברת המחקר CEO Score. יו"ר ומנכ"ל LG קו קוואנג־מו (41), שירש את השליטה בתאגיד ב־2018, נדרש לשלם את הסכום הגבוה ביותר עד כה. קו ואחיותיו חויבו במס של 921.5 מיליארד וון (796 מיליון דולר) שאותו ישלמו בתוך חמש שנים.

במהלך השנים שמה של כמעט כל חברה גדולה בדרום קוריאה נקשר עם האשמות לשחיתות וניסיונות בלתי חוקיים לשמור על השליטה בתוך המשפחות המייסדות. מומחים חוששים כי המשפחות ישתמשו בעסקאות מורכבות בתוך הקבוצה, בין החברה־האם ושלוחותיה, כדי לרכך את המכה, באמצעות העברת הון ושליטה לדור הבא.

על פי רשות התחרות הקוריאנית, בקרב עשרת הקונגלומרטים המשפחתיים הענקיים במדינה, המכונים צ'אבול, שווי עסקאות כאלה הגיע ל־151 טריליון וון ב־2018, כמעט 15% מעסקאות החברות.

"חילופי גברי בקבוצות צ'אבול מרכזיות קרבים", טען פארק ג'ו־גן, העומד בראש CEO Score. "מסי הירושה הגבוהים גרמו לכל מיני סוגים של בעיות, והחברות תרות אחרי דרכים אחרות להעברת האחזקות".

מבקרי הצ'אבול עוקבים מקרוב אחר סמסונג, התאגיד הגדול במדינה, כדי למצוא הוכחות למאמציה להתחמק מהמס. יו"ר סמסונג, לי קון־הי (78) — האדם העשיר במדינה עם אחזקות בשווי 6.3 טריליון וון - מתפקד באופן מוגבל מאז 2014, אז לקה בהתקף לב. שלושת ילדיו צפויים למס בגובה 9.8 טריליון וון (8.4 מיליארד דולר) בבוא היום. "המשפחה המייסדת תשלם את המסים הקשורים לירושה בשקיפות", ציין דובר מטעם המשפחה. "מצבו של לי קון־הי יציב ואי אפשר לצפות תשלומי מס עתידיים או לדון בתרחישים הקשורים לעניין".

פקיד ממשל בסיאול טען כי מבחינת הרגולטור כמעט בלתי אפשרי לעקוב אחר הדרכים שהחברות המסועפות מתחמקות ממסי הירושה. "אנחנו פשוט צריכים לסמוך על המוסר שלהן שיצייתו לחוק".

גורמים אחרים טוענים כי לקבוצות הצ'אבול קשה יותר כיום להתחמק ממסים, בהינתן המעקב הציבורי אחר כספי המשפחות העשירות ופעילות הענישה של הממשל נגד עסקאות תוך־קבוצתיות לא חוקיות.

כיום, המשפחות ייתקלו בתגובה חריפה מהציבור "אם ינסו להקטין את המסים בטריקים המפוקפקים שהשתמשו בהם בעבר", טען צ'ונג סון־סופ מחברת המחקר Chaebul.com. "הדור הנוכחי של המשפחות המייסדות עשוי להיות האחרון ששומר על השליטה בניהול". לדברי מקורב לסמסונג, אף שמשפחת לי צפויה לשקול מכירת מחלק מהעסקים שאינם בליבה, סביר שתשמור על השליטה בחטיבה החשובה ביותר שלה, סמסונג אלקטרוניקס.

שישלמו בדיבידנדים

מבקרי הצ'אבול ממעיטים בערכו של נטל מס הירושה וטוענים כי המוטבים יכולים לשלם אותו באמצעות מכירת נתחים מחטיבות שוליות, הגדלת דיבידנדים ומשכון מניות. הם מדגישים כי ניתן לשלם את המס לאורך חמש שנים, עם אפשרות לארכה של שנתיים נוספות.

גם חלק מהעשירים החדשים מגלים גמישות. "בגלל ההתפתחות המהירה של המדינה שלנו, חסרות לה רשתות ביטחון חברתיות. כך שאני לא נגד מסי ירושה גבוהים", אמר המייסד של חברת ביוטק הנסחרת בבורסה. "עלינו לתרום חזרה לחברה חלק מהעושר שלנו".

על אף ההתמרמרות של חלק ממשפחות הצ'אבול, הציבור לא מתרצה. "לא משנה מה היקף המס, יש להם די והותר כדי לבזבז", אמר חלבן מפרברי סיאול. "לא משנה כמה חלב אמכור, בכל חיי לא ארוויח טריליוני וון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות