אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוטין הכריז על שינויים בחוקה, רה"מ התפטר צילום: AFP

פוטין הכריז על שינויים בחוקה, רה"מ התפטר

דמיטרי מדבדב, בעל הברית הגדול של נשיא רוסיה, הודיע על התפטרותו. שעות קודם הכריז פוטין שהוא יבצע תיקונים בחוקה - כנראה כדי לבצר את שלטונו גם אחרי תום הכהונה ב-2024. מדבדב אמר שעזיבתו תאפשר לבצע את הרפורמה

15.01.2020, 16:51 | ynet
ראש ממשלת רוסיה דמיטרי מדבדב הודיע היום (ד') לנשיא ולדימיר פוטין על התפטרותו מהתפקיד, יחד עם שריו. פוטין קיבל את ההתפטרות של מדבדב, אך הורה לשרים להמשיך לכהן בתפקידם עד הקמתה של ממשלה חדשה.

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה המפתיעה פורסמה שעות ספורות אחרי שפוטין הכריז על כוונתו לבצע תיקונים בחוקה הרוסית, בכפוף לאישור במשאל עם. מדבדב אמר אחר הצהריים שפרישתו מהממשלה תאפשר לפוטין לבצע את השינויים הנדרשים.

פוטין הודה למדבדב על כהונתו כראש הממשלה, אך במקביל ציין שהממשלה של מדבדב לא עמדה בכל היעדים שלה. פוטין מתכוון למנות את ראש הממשלה היוצא לסגן המועצה הנשיאותית לביטחון לאומי.

ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, היום ברוסיה, צילום: AFP ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, היום ברוסיה | צילום: AFP ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, היום ברוסיה, צילום: AFP

מדבדב, מבעלי הברית הקרובים ביותר של פוטין, כיהן כראש הממשלה משנת 2012. בין 2008 ל-2012, כשפוטין לא יכול היה לכהן כנשיא בגלל מגבלות בחוקה הרוסית (שאוסרת על יותר משתי קנדציות רצופות), מדבדב היה הנשיא ופוטין ראש הממשלה.

מדבדב הודיע על התפטרותו לאחר נאום מצב האומה שנשא היום פוטין. במהלך הנאום הבטיח הנשיא לבצע תיקונים בחוקה כדי להגדיל את הסמכויות של ראש הממשלה ושריו.

ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: AFP ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: AFP ראש ממשלת רוסיה היוצא דימיטרי מדבדב ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: AFP

הרפורמה שמתכנן פוטין נתפשת כניסיון של נשיא רוסיה להמשיך להנהיג את המדינה גם אחרי שכהונתו כנשיא תסתיים בשנת 2024.

פוטין מנהיג את רוסיה כבר 20 שנה: בין 2000 ל-2008 כנשיא, לאחר מכן כראש ממשלה (והמנהיג בפועל) ומ-2012 שוב כנשיא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות