אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל זיהום האוויר: הוצא צו הפסקת ייצור ביטומן לבזן צילום: ויקיפדיה

בגלל זיהום האוויר: הוצא צו הפסקת ייצור ביטומן לבזן

לטענת המשרד להגנת הסביבה, בזן מפרה באופן מתמשך את הוראות היתר הפליטה בייצור אספלט לכבישים. הצו הוא עד שהחברה תעמוד בערכים שנקבעו בהיתר

16.01.2020, 18:14 | ליאור גוטמן
המשרד להגנת הסביבה הוציא היום (ה') לחברת בזן (בתי זיקוק לנפט) ולמנהליה צו מנהלי לפי לחוק אוויר נקי, להפסקת פעילות הייצור ביטומן (אספלט לכבישים).

קראו עוד בכלכליסט

לטענת המשרד, בבתי הזיקוק נרשמה הפרה מתמשכת של הוראות היתר הפליטה, ובהן אי-שדרוג מתקן המטפל בפליטות מערך ייצור, ואחסון וניפוק ביטומן במפעל בזן, וזאת באופן הגורם לחריגה מערכי הפליטה.

בתי הזיקוק בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן בתי הזיקוק בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

חברת בזן הפועלת במפרץ חיפה, נדרשת לפי הצו שעליו חתום מנהל מחוז חיפה שלמה כץ, להפסיק את פעולת הייצור, האחסון וניפוק הביטומן, עד לא יאוחר מ-16 באפריל 2020, ועד לעמידת החברה בערכים שנקבעו לה בהיתר הפליטה.

במשרד מחדדים שמאחר ובתי הזיקוק הן ספק הביטומן היחיד בארץ, הודיע המשרד להגנת הסביבה למשרדי הממשלה הרלוונטיים, כי נשקלת אפשרות הוצאת צו להפסקת השימוש למתקן.

משרד הכלכלה טען בתגובה שמתקן הביטומן בבתי הזיקוק חיפה הוא הספק היחידי של ביטומן למשק הישראלי בהיקף של כ-250 אלף טונות בשנה, כאשר המוצר הכרחי לתעשיית האיטום של מבנים, גגות ומבנים תת קרקעיים והן את ענף התשתיות.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים הוסיף מצידו שכל תהליך ייצור האספלט בישראל תלוי בו. משרד התחבורה הוסיף כי משמעות סגירת המפעל היא הפסקת ייצור האספלט בכל המדינה ובכך יצירת פגיעה בלתי מתקבלת ברמה הלאומית מבחינת פיתוח כלל מערכת הכבישים ואחזקתם. שני המשרדים ביקשו שלא לסגור את המתקן, ולאפשר לו להמשיך ולפעול במתכונת הנוכחית, עד להקמת מתקן הטיפול בסוף שנת 2020.

על אף החשש שהביעו המשרדים ולאור החומרה הסביבתית, עמד המשרד על כך שיש להפסיק את החריגות. לאחר בחינת עמדת משרדי הכלכלה והתחבורה והבטיחות והדרכים כי מפעל זה הוא מפעל חיוני, בשל היותו ספק יחיד של הביטומן, ולאור חיוניות הביטומן למשק, כחומר אשר בלעדיו יופסק ייצור האספלט בכל המשק, דבר שעלול ליצור פגיעה קשה בפיתוח כלל מערכת הכבישים ואחזקתם, המשרד יהיה מוכן לתת אורכה להיערכות המשק.

קבוצת בזן מסרה בתגובה: "בזן תמשיך להשקיע משאבים משמעותיים במטרה לשמור על הסביבה, תוך עמידה בתקנים המחמירים ביותר בעולם המערבי. כפי שהצהיר המשרד להגנת הסביבה עצמו בחודש אוקטובר האחרון, השפעתה של בזן על הסביבה היא בין הנמוכות ביחס לכל בתי הזיקוק במערב אירופה. רק בשנת 2019 השקיעה קבוצת בזן כ-88 מיליון שקל באיכות הסביבה ותמשיך השקעה זו כדי להמשיך ולקיים תעשייה בטוחה, נקייה ואחראית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות