אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנאט אישר את הסכם הסחר החדש בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו צילום: גטי

הסנאט אישר את הסכם הסחר החדש בין ארה"ב, קנדה ומקסיקו

כעת עובר ההסכם לאישור טראמפ. הוא פותח את שוק החלב הקנדי למוצרים מארה"ב, יוצר כללים נוקשים יותר לגבי מקורותיהם של חלקי רכבים, וכולל גם עדכונים לגבי סחר דיגיטלי וחוקי זכויות יוצרים

16.01.2020, 19:54 | שירות כלכליסט
הסנאט האמריקאי אישר היום (ה') את הסכם הסחר הצפון אמריקאי החדש (USMCA), והעביר אותו לאישורו של הנשיא דונלד טראמפ. ההסכם אושר ברוב של 89 מול 10 מתנגדים. אחרי שהנשיא יחתום על ההסכם בין ארה"ב-מקסיקו-קנדה, ימתינו בארה"ב לאישורה של קנדה על מנת שיכנס לתוקפו.

קראו עוד בכלכליסט

הסאנט מיהר להעביר את הסכם הסחר לפני תחילתו המצופה של משפט ההדחה של הנשיא בשבוע הבא. בית הקונגרס העביר את כתב ההדחה נגד הנשיא אתמול, ולסנאט יהיו כמה שבועות להחליט האם להרשיע את טראמפ ולהדיחו מתפקידו.

ההסכם יגיע לשולחנו של הנשיא יותר מ-14 חודשים אחרי שמדינות צפון אמריקה הגיעו ביניהן להבנות. ממשל טראמפ עבד עם דמוקרטים על מנת להפיג חששות הנוגעים לתקנים סביבתיים ולאכיפת חוקי עבודה - שינויים שהובילו את רוב, אך לא את כל המחוקקים מהמפלגה לתמוך בהסכם.

אתמול חתם הנשיא טראמפ וסגן ראש ממשלת סין על חלקו הראשון של הסכם הסחר בין שתי המדינות. ההסכם עם בייג'ינג לא דורש את אישורו של הקונגרס.

ראש ממשלת קנדה ג ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו, הנשיא טרמפ ונשיא מקסיקו אנריקה פנה נייטו אשתקד | צילום: Martin Mejia ראש ממשלת קנדה ג

הסכם הסחר החדש מכיל כמה התאמות להסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה (NAFTA) שנכנס לתוקף בשנת 1994. גם טרמאפ וגם הדמוקרטים היו מעוניינים לבצע שינויים בהסכם, שאיפשר סחר חופשי יותר בין שלוש המדינות ופגע בעובדים מארה"ב בכך שעודד חברות להעביר משרות מחוץ למדינה.

ההסכם החדש גם פותח את שוק החלב הקנדי למוצרים מארה"ב. הוא יוצר כללים נוקשים יותר לגבי מקורותיהם של חלקי רכבים, ודורש כי לפחות 40% מחלקיו של רכב ייוצרו במפעלים בהם עובדים המרווחים 16 דולר לשעה.

בין שאר השינויים, ההסכם מכיל עדכונים לגבי סחר דיגיטלי וחוקי זכויות יוצרים.

השינויים במנגנון אכיפת חוקי העבודה הביאו את יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, ואת איגוד העובדים הגדול - AFL-CIO להסכים גם הם לאישור ההסכם. שרד בראון, מחוקקת דמוקרטית מאוהיו, ומהמתנגדים הבולטים להסכם גיבתה גם היא את ה-USMCA.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות