אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הוועד בתע"א: התנאי להנפקה - הסרת הרגולציות של המדינה בנושא השכר בחברה צילום: יח"צ

נחשף בכלכליסט

הוועד בתע"א: התנאי להנפקה - הסרת הרגולציות של המדינה בנושא השכר בחברה

אתמול נחשף בכלכליסט כי הנפקת 25% ממניות החברה נעצרה בשל דרישת האוצר ש-3,000 מעובדי החברה יחזירו את השכר החריג שקיבלו. יאיר כץ בסרטון שהפיץ לעובדים: "שיטת העבודה של הממונה על השכר היא זו שלא מקובלת עלינו"

20.01.2020, 11:46 | אודי עציון

ועד עובדי התעשייה האווירית מאשר את חשיפת כלכליסט, כי הנפקת 25% ממניות החברה נעצרה בגלל דרישת הממונה על השכר באוצר ש-3,000 מעובדי החברה יחזירו מאות מיליוני שקלים ששולמו להם כחריגות שכר.

קראו עוד בכלכליסט

בסרטון שהופץ הבוקר ל-16 אלף עובדי התעשייה האווירית, מקצין יו"ר הוועד יאיר כץ את דרישותיו, ותובע להסיר כלל את סמכויות הממונה על השכר ורשות החברות, להגביל את תנאי השכר בחברה.

"שיטת העבודה של הממונה על השכר היא זו שלא מקובלת עלינו", אומר כץ בסרטון. "ב-2016 נטען לחריגות שכר שהסדרנו במסגרת הסכם הצמיחה. במהלכו של הסכם הצמיחה נטען לחריגות נוספות שכאשר נסדיר אותן אני מבטיח שיגיע מכתב חדש של חריגות שאנחנו לא יודעים מקיומן. לכן עד שלא יוסרו הרגולציות - רשות החברות הממשלתיות והממונה על השכר - לא נוכל לאפשר את המשך השיחות על הנפקת החברה".

כץ , הוא בנו של ח"כ חיים כץ ששימש בעצמו כיו"ר הוועד במשך 22 שנה. עובדי התעשייה האווירית נהנים מעוצמה פוליטית בזכות התפקדות נרחבת ומאורגנת לליכוד שהוביל בזמנו כץ האב, כולל הסעות מאורגנות לקלפיות בניגוד לאיסור על פעילות פוליטית במתקנים ממשלתיים, מה שהוליד גם דוח חמור של מבקר מדינה. עוצמתו של הוועד אפשרה לו למנוע פיטורים של עובדים מיותרים בחברה, ולהשפיע על מנויי מנהלים וכעת לעצור בינתיים את ההנפקה, שמתוכננת להתבצע לפי שווי של 12 מיליארד שקל לחברה.

יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ובנו של ח"כ חיים כץ, צילום: יח"צ יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ובנו של ח"כ חיים כץ | צילום: יח"צ יאיר כץ, יו"ר ועד עובדי התעשייה האווירית ובנו של ח"כ חיים כץ, צילום: יח"צ

הדרישה החדשה תקשה על האוצר ועל מערכת הביטחון, משום שחלק ניכר מ-3 מיליארד השקלים שאמורים להתקבל מההנפקה מיועדים לרכש עבור צה"ל, שהאוצר יתקשה לממן לאור הגירעון הגדל. כמה מאות מיליוני שקלים אמורים להיכנס לקופת התע"א, למימון רכש של חברות בחול ומחקר ופיתוח.

כפי שנחשף בכלכליסט, היום היתה אמורה להתכנס ועדת השרים לענייני הפרטה לאישור הנפקת התע"א. המהלך זוכה לתמיכת שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון נפתלי בנט, אולם נעצר במעורבות לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו. בנט הגיע היום לביקור במתקני התעשייה האווירית, ולהצגת פיתוחים חדשים של החברה.

בבחירות האחרונות לראשות הליכוד נמנע חיים כץ מהלכריז על תמיכה רשמית בגדעון סער מול נתניהו, בניגוד לציפיות של סער ולברית ביניהם, ולפי ההערכות הצבעת עובדי התע"א התחלקה לפי מסרים שקיבלו העובדים מהתע"א שווה בשווה ביניהם, מה שתרם להפסדו של סער.

במערכת הפוליטית העריכו כי מדובר היה בדיל בין כץ לנתניהו, שבתמורה יעכב את ההנפקה, עסקה ששני הצדדים מכחישים. על הפרק נמצאות גם מספר עסקאות גדולות של התע"א עם הודו, למכירת מטוסי התרעה ומטוסים ללא טייס, שנתניהו הבטיח שיעזור לקדם.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "הממונה על השכר מחויב על פי חוק לפקח על שכרם של כלל עובדי החברות הממשלתיות. הממונה ימשיך לפעול לאיתור חריגות בחברות הממשלתיות"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות