אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטראמפ עד גרטה: מה צפוי השנה בדאבוס צילום: איי אף פי

מטראמפ עד גרטה: מה צפוי השנה בדאבוס

בעיירה השוויצרית נפתח היום הפורום הכלכלי העולמי שחוגג 50 ואשר עומד בסימון משבר האקלים. טראמפ, שמבטל בשיטתיות חוקי הגנת סביבה, בוודאי יאותגר על ידי המתכנסים. הנסיך צ'ארלס, הידוע בדאגתו לסביבה, יציע בנאומו "כיצד להציל את הכוכב". 3,000 אורחים רשמיים ועוד מאות בכירים בחברות גדולות ועיתונאים מכל רחבי העולם מגיעים לכינוס

20.01.2020, 14:57 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ופעילת הסביבה הצעירה גרטה תונברג, יהיו באור הזרקורים של הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שנפתח היום (ב'), כאשר מפגש האליטות מרחבי העולם מקדיש את תשומת ליבו למשבר האקלים ולקיימות.

הפורום הבינלאומי השנתי, ה-50 במספר, מושך אליו 3,000 מהאנשים העשירים והחזקים ביותר בעולם וכן מנהיגים מהעולם, לאתר הסקי בהרים השוויצריים.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

מארגני הפורום מבטיחים כי מחר ישא טראמפ נאום מיוחד ויפנה לנוכחים המייצגים ממשלות, חברות, בנקים מרכזיים וארגונים על-לאומיים. שעתיים אחר כך, תונברג בת ה-17 - אשת השנה של מגזין Time - תפתח דיון שיעסוק בדרך למניעת "אפוקליפסה אקלימית". טראמפ ותונברג כבר נקלעו למריבה ברשת, וינסו להימנע מלהיפגש אחד עם השנייה בזמן שהייתם בדאבוס.

גרטה טונברג, פעילת איכות סביבה, בדאבוס , צילום: רויטרס גרטה טונברג, פעילת איכות סביבה, בדאבוס | צילום: רויטרס גרטה טונברג, פעילת איכות סביבה, בדאבוס , צילום: רויטרס

טראמפ, שמבטל באגרסיביות חוקי הגנת סביבה ומושך את ארה"ב אל מחוץ להסכמי פריז, בוודאי יאותגר על ידי הבאים לדאבוס בענייני שינויי האקלים. הנושא שניתן השנה לפורום הוא "בעלי עניין בעולם מלוכד ובר-קימא". מארגניו מבקשים מכל החברות הלוקחות בו חלק להתחייב להביא את פליטת הפחמן לאפס עד 2050.

מחרתיים ישא נאום יור העצר הבריטי הנסיך צ'ארלס תחת הכותרת "כיצד להציל את הכוכב". צ'ארלס ידוע כמי שפועל רבות למען הגנת הסביבה ואף זכה בכינוי "הנסיך הירוק".

מרכז הקונגרסים בדאבוס , צילום: רויטרס מרכז הקונגרסים בדאבוס | צילום: רויטרס מרכז הקונגרסים בדאבוס , צילום: רויטרס

ממרקל ועד שריל סנדברג

כאמור, כ-3,000 מבאי הפורום הם משתתפים רשמיים. כרטיסים מיועדים למוזמנים בלבד, ומחירם גבוה. חברות בפורום הכלכלי העולמי עולה בין 60 אלף דולר למאות אלפי דולרים, וישנו תשלום נוסף של כ-27 אלף דולר על מנת להשתתף בכינוס.

בנוסף, מגיעים לדאבוס אלפי עיתונאים, אנשי מנהלה, אנשי צוות תמיכה של החברות השונות, אנשי עסקים שרבים מהם אינם יכולים להשתתף בדיונים הרשמיים של הכינוס.

חלקם מבלים את השבוע בפאנלים מקבילים, אירועי תאגידים ומסיבות. אחרים מנצלים את הימצאותם של אנשי עסקים רבים באותו מקום ומקיימים פגישות אינטנסיביות.

לוח הזמנים הרשמי של הכינוס מלא בעשרות נאומים, דיונים, הופעות ואירועים. השנה, רבים מהם עוסקים כאמור בנושאי קיימות.

"אנשים מתקוממים נגד ה'אליטות' הכלכליות שלדעתם בגדו בהם, ומאמצינו לשמור על ההתחממות הגלובלית מוגבלת ל-1.5 מעלות סלסיוס כושלים באופן מסוכן", אומר מייסד ויו"ר הפורום קלאוס שוואב (Klaus Schwab). "כשהעולם נמצא בצומת דרכים קריטית שכזאת, אנחנו חייבים לפתח את 'מניפסט דאבוס 2020' על מנת לדמיין מחדש את המטרה והדרך בה ננקד חברות וממשלות", הוסיף.

הפגנה בפורום דאבוס  , צילום: רויטרס הפגנה בפורום דאבוס | צילום: רויטרס הפגנה בפורום דאבוס  , צילום: רויטרס

בין הבכירים המסתובבים במסדרונות הפורום ניתן למצוא גם מאות בכירי חברות ואישים פוליטיים, ביניהם סמנכ"לית התפעול של פייסבוק שריל סנדברג, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומארק בניוף, יו"ר ומנכ"ל חברת התוכנה סיילספורס.קום. (Salesforce).

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הנחה גורמים רשמיים שלא להגיע השנה לכינוס על רקע המאמצים לביצוע הברקזיט, אך שר האוצר הבריטי סאג'יד ג'אוויד הודיע שיגיע.

גם השנה ניצב הפורום בפני ביקורת הולכת וגוברת, הטוענת כי התכנסות האליטות לא עוזרת לשפר את העולם. אחרים מעלים טענות לגבי הפגיעה הסביבתית שגורם הכינוס. רבים מהנוכחים מובלים מאירוע לאירוע במכוניות יוקרה, אשר חוסמות את הכפר הקטן. על מנת להוריד את הפגיעה הסביבתית מנהלי הפורום אומרים כי 88% מהרכבים המופעלים על ידם הם חשמליים או היברידיים.

בנוסף, מבוצעות מאות טיסות במטוסים פרטיים. בשנה שעברה העריכו מנהלי הפורום כי בוצעו 309 טיסות של מטוסים פרטיים לנמלי תעופה בקרבת מקום. זה מבלי לחשב נשיאים וראשי ממשלות הנוטים לנחות בבסיס צבאי קרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות