אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
“בכירי האוצר מנצלים את המחסור בחמאה כדי לפתוח את יבוא מוצרי החלב” צילום: שאטרסטוק

“בכירי האוצר מנצלים את המחסור בחמאה כדי לפתוח את יבוא מוצרי החלב”

השימוע בנושא פתיחת שוק החמאה לראשונה ליבוא יתקיים היום, במשרד האוצר; מועצת החלב: “פגיעה גדולה ברפתנים”

21.01.2020, 08:13 | נווית זומר

“בכירי האוצר מנצלים את המחסור בחמאה כדי לפתוח את יבוא מוצרי החלב”, כך טוענים בכירי ענף החלב לקראת השימוע שייערך היום במשרד האוצר בנושא פתיחה לראשונה ליבוא חופשי של חמאה ללא מכס.

קראו עוד בכלכליסט

השימוע, שלא כמקובל, לא נעשה הפעם על ידי הופעה של הגורמים המעוניינים להשמיע דעתם בפני הוועדה הכוללת את נציג משרד הכלכלה הממונה על ההיטלים ואת נציג רשות המסים, אלא דעות הציבור יוגשו בכתב.

מנכ”לית מועצת החלב מיכל קראוס. יבוא החמאה יוביל לעודפי חלב, צילום: אביגיל עוזי מנכ”לית מועצת החלב מיכל קראוס. יבוא החמאה יוביל לעודפי חלב | צילום: אביגיל עוזי מנכ”לית מועצת החלב מיכל קראוס. יבוא החמאה יוביל לעודפי חלב, צילום: אביגיל עוזי

עד כה יבוא חמאה ללא מכס מתבצע בהסכמת הרפתנים, אך רק באמצעות מכסות מוגבלות בכמותן. השנה הותר יבוא של כ־6,000 טונות חמאה ללא מכס שהיה אמור לפצות על המחסור החמור בחמאה ברשתות השיווק. יבוא חמאה חופשי לכל גורם, אלא שהמכס על החמאה גבוה בכ־130%, והפך את מחיר החמאה ללא תחרותי.

הרצון של משרדי הכלכלה והאוצר לפתיחה לראשונה של יבוא חמאה חופשי ולא מוגבל מעורר התנגדות עזה במשק החלב. במסמך עמדה שהעבירה מועצת החלב לידי הוועדה ומשקף את התנגדות כל הענף למהלך, מזהירה המועצה כי יבוא חופשי של חמאה ייתר את החלב המקומי (כל טונה חמאה דורשת 24 אלף ליטר חלב), ובכך יפגע בתכנון משק החלב וייצור עודפי חלב רבים אצל הרפתנים.

המועצה מציינת כי מחירי החמאה בעולם החלו לרדת, ועל כן היא צופה שפתיחת השוק ליבוא יוביל ליבוא מוגבר של חמאה, שיגרום לפגיעה גדולה יותר ברפתנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות