אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הזבל של הישראלים בדרך למרצדס צילום: UBQ materials

הזבל של הישראלים בדרך למרצדס

דיימלר, החברה האם של מרצדס, תבחן שימוש בתחליף הפלסטיק של UBQ הישראלית המיוצר מזבל, במכונית הפאר שלה

20.01.2020, 22:28 | אודי עציון

חברת דיימלר, שמייצרת את דגמי מרצדס, תקיים פיילוט שיבחן את השימוש בתחליף פלסטיק אקולוגי מישראל במכוניות ובמשאיות שהיא מייצרת.

קראו עוד בכלכליסט

סטארט-אפ הקלינטק UBQ מקיבוץ צאלים, פיתח תהליך מיחזור שהופך פסולת ביתית לחומר חדש דמוי-פלסטיק. בתהליך ההפקה הפסולת מצומצמת למרכיביה הטבעיים הבסיסיים ביותר ברמה כמעט מולקולרית. חלקיקים אלו מתחברים יחד לחומר הגלם החדש.

חומר הגלם שנוצר מעיבוד הזבל , צילום: UBQ materials חומר הגלם שנוצר מעיבוד הזבל | צילום: UBQ materials חומר הגלם שנוצר מעיבוד הזבל , צילום: UBQ materials

מדובר בפירוק של תפזורת מגוונת המכילה את כל מרכיבי הפסולת הביתית - שאריות מזון, נייר וקרטון, פלסטיקים לא ממוינים, חיתולים מלוכלכים, קרטוני יוגורט משומשים וסוגי פסולת נוספים, שחלקם לא ניתנים למיחזור בדרכים אחרות. היקף היצור של המפעל מגיע כיום ל-5,000 טון בשנה.

מפעל UBQ בקיבוץ צאלים, צילום: UBQ materials מפעל UBQ בקיבוץ צאלים | צילום: UBQ materials מפעל UBQ בקיבוץ צאלים, צילום: UBQ materials

"דיימלר ירכשו מאיתנו את חומר הגלם, ויבחנו את השימוש בחלקים שאפשר לייצר ממנו גם בתא הנוסעים של המכוניות, וגם כחלקי פלסטיק חיצוניים", אמר ל"כלכליסט" טאטו ביג'יו, מנכ"ל ומייסד שותף של UBQ. "כרגע אנחנו מייצרים רק בישראל, אבל נערכים לפתיחת מפעלים בארה"ב ובאירופה, שיוכלו לשמש גם את תעשיית הרכב".

מנכ"ל UBQ טאטו ביג מנכ"ל UBQ טאטו ביג'יו | צילום: UBQ materials מנכ"ל UBQ טאטו ביג

דיימלר, כמו יצרני רכב אחרים, מנסה להפחית את השימוש בפלסטיק כדי להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלה. יותר ויותר יצרני רכב משתמשים במקורות אנרגיה מתחדשים לאספקת חשמל למפעלים שלהם. האיחוד האירופי דורש ש-75% ממשקל המכונית יהיה עשוי מחומרים שניתן למחזר אחרי סיום חייהן.

חומר הגלם של UBQ משמש כבר היום בייצור מגוון רחב של מוצרים הכולל צינורות, פחי אשפה, עגלות קניות ועוד. החברה חתמה לאחרונה על הסכם לשילוב המוצרים ברשת מקדונלד'ס בדרום ומרכז אמריקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות