אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רצה מהר מדי: האם נעל משפרת הריצה של נייקי תיאסר לשימוש? צילום: שאטרסטוק

רצה מהר מדי: האם נעל משפרת הריצה של נייקי תיאסר לשימוש?

השימוש בנעל Vaporfly של נייקי, שמשפרת באופן מלאכותי את תוצאות הריצה, צפוי להיאסר בתחרויות. שאלה נוספת היא האם גם הרצים החובבים ימנעו ממנה

21.01.2020, 08:21 | אילן גולדמן

זה היה יום חמישי גשום בפארק הירקון. בדיוק סיימנו אימון ריצה קשוח בגבעת המופעים הספוגה מים כחלק מההכנה לאליפות ישראל במרוצי שדה, כשאחד הספורטאים הציע שננצל את הביקור הנדיר שלנו בתל אביב כדי לקפוץ אתו לנמל ולרכוש את הנעל המדוברת ביותר בעולם כיום: הנייקי Vaporfly Next.

קראו עוד בכלכליסט

היה קשה לסרב. כולנו היינו סקרנים בנוגע לנעל שאתה נשברו רבים משיאי העולם בריצה בשנים האחרונות. איך היא נראית מקרוב? כיצד מרגישה לחיצה ידנית על אותה סוליה קצפית ומוגבהת שנייקי הנדסה? מה התחושה כשרצים עם נעל שבסולייתה התקן סיבי פחם משוכלל המסייע לרצים לשפר את ביצועיהם?

נעל Vaporfly של נייקי. רוב השיאים בשנים האחרונות נשברו בזכותה, צילום: שאטרסטוק נעל Vaporfly של נייקי. רוב השיאים בשנים האחרונות נשברו בזכותה | צילום: שאטרסטוק נעל Vaporfly של נייקי. רוב השיאים בשנים האחרונות נשברו בזכותה, צילום: שאטרסטוק

החללית הוורודה והמדוברת כמובן הוציאה מאתנו מילות התפעלות נלהבות, אך במקביל למבטים ולמישושים החל להתפתח בינינו דיון נוקב על העובדה שרצים כה רבים מסביבנו בוחרים לאחרונה לרכוש אותה. כיצד הגענו למצב העגום שכעת אחד מאתנו — קבוצת ספורטאים המאמינה בעבודה קשה וסיזיפית — ללא קיצורי דרך ועזרים, עומד לקנות אותה?

התשובה מצויה בפסקה הקודמת: כולם קונים את ה־Vaporfly, כולם מסביב רצים מהר מתמיד ומנפצים את שיאיהם. אף אחד אינו מוכן להישאר מאחור - מקצוענים וחובבנים כאחד. כל המחקרים שנעשו על הנעל מוכיחים שהיא משפרת בצורה ניכרת את מדד “יעילות הריצה” (Running Economy) ומהווה גורם מכריע בתוצאות המפוצצות בהן חוזה העולם בהשתאות בשנים האחרונות. הבולטות שבהן: ריצת המרתון ההיסטורית שבה אליוד קיפצ’וגה שבר השנה בווינה את מחסום השעתיים וריצתה הבלתי נתפשת של בת ארצו, בריג’יד קוסגיי הקנייתית, שריסקה את שיאה הוותיק של פאולה רדקליף באותו המרחק.

אבל בשבוע שעבר החלו לצוץ בכלי התקשורת המובילים בעולם ידיעות המרמזות כי ייתכן שחגיגת השיאים שבישלה נייקי על מסלול הריצה בשנים האחרונות, מתקרבת לקיצה: “הנעל השנויה במחלוקת עומדת להיות אסורה לשימוש”, זעקו הכותרות.

על פי הדיווחים, ועדה מיוחדת מטעם התאחדות האתלטיקה העולמית, בוחנת לאחרונה את סוגיית ה־Vaporfly ומסקנותיה יתפרסמו בסוף החודש. מידע פנימי שדלף מדבר על אפשרות לרגולציה בתחום, שתגביל את גובה סוליות נעלי הריצה ל־1 אינץ’ (2.54 ס”מ) ובעצם תהפוך כמה מדגמיה המהפכניים של נייקי לבלתי חוקיים לשימוש.

מוקדם מדי לקבוע, אך רמזים מהשטח תומכים בסברת הרגולציה, ונייקי כנראה לא תוותר בקלות: בימים האחרונים דלפו תמונות של רצים בכירים, מתאמנים עם דגמי מבחן חדשים של נייקי, בעלי סוליה שעברה התאמת גובה. גם בעלי תפקידים בחברה רמזו כי דגם חדש ומותאם רגולציה כבר נמצא בקנה של ענקית הנעליים שהתכוננה מבעוד מועד לגזירה אפשרית.

ומה יהיה על השיאים והתוצאות שנקבעו בשנים האחרונות עם החללית של נייקי? לחצים עצומים מופעלים על ההתאחדות העולמית כדי שאלו לא ייפגעו ולא יושמו תחת כוכביות (כפי שנעשה בענף השחייה עם שיאים שנקבעו בזכות חליפות מציפות).

אולם עם כל הכבוד לרצים מהצמרת העולמית, סימן שאלה לא פחות גדול מרחף על אפשרות השימוש העתידי בדגמי Vaporfly בקרב רצים חובבנים, כמו אותו ספורטאי חרוץ מקבוצתי. בניגוד לרצים המקצוענים, שלרוב משתתפים בתחרויות הנתונות לפיקוח התאחדות האתלטיקה העולמית, מיליוני החובבים בעולם מתחרים במרוצים מקומיים ופרטיים, אשר אינם בהכרח כפופים לתקנות ההתאחדות. קשה להאמין שמארגני אותם ארועים יתחילו לפשפש בסוליות נעלי הרצים בחיפוש אחר קצף קסום ורפידות סיבי פחם מקפיצות.

כיצד ינהגו הרצים החובבנים במידה שאליליהם לא יורשו יותר להשתמש ב-Vapofly בתצורתן הנוכחית? האם יתלו נעל שעלתה 1,200 ש”ח ומסייעת להם לגבור על מתחריהם?

על פי מה שהתרחש מיד לאחר הפרסום על רגולציה אפשרית, אפשר לשער שהחללית לא תיעלם כל כך מהר גם במקרה של איסור על רצים מקצוענים להשתמש בה. בנייקי סיפרו כי עם היוודע על הכוונה לרגולציה, זינקו מכירות ה-Vaporfly למספרים שטרם נראו. בנייקי הגיבו לביקוש יוצא הדופן בהעלאת מחיר פתאומית — ועדיין המלאי אזל.

ובכל זאת, למרות יכולותיה הקסומות והקוסמות, סביר להניח שבמידה שתיכנס רגולציה שתעצור את ייצורה של ה־Vaporfly בתצורתה הנוכחית, הנעל המנצחת תיעלם גם מזירת החובבים. מהרגע שהנעל תוכרז כבלתי חוקית ותנודה על ידי מוסדות הספורט, המוסר הבסיסי של הרצים, שגם ככה התקשו לעכל את השפעות החללית של נייקי על הספורט, יחל להתייחס למשתמשים בה כאל צרכנים של חומרים אסורים. המבטים יעוקמו, הלחשושים יישמעו, התמונות בקו הסיום יוכיחו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות