אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשק מאבד 7 מיליארד שקל בשנה בגלל התמכרויות צילום: ישראל יוסף

בלעדי לכלכליסט

המשק מאבד 7 מיליארד שקל בשנה בגלל התמכרויות

דו"ח של המרכז הישראלי להתמכרויות חושף כי התמכרויות לאלכוהול, הימורים, סמים ומשחקי מחשב גוררים נזק כספי כבד שנגרם מהוצאות על הליכי אכיפה, קצבאות ופגיעה בכושר העבודה. מחקרים בינלאומיים: רק 10% מהמכורים פונים לטיפול

22.01.2020, 06:53 | שחר אילן

דו"ח חדש של המרכז הישראלי להתמכרויות וחברת היעוץ דלויט חושף כי עלות נזקי ההתמכרויות למשק הישראלי נאמדת ב־7 מיליארד שקל. מתוכם, 2.8 מיליארד שקל הם עלות המושתת על הציבור דוגמת הוצאות על טיפולים, הליכי אכיפה ומשפט וקצבאות רווחה, ו־4.2 מיליארד שקל נוספים בעלויות של פגיעה בפריון העבודה.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: מיכאל קרמר צילום: מיכאל קרמר   , צילום: מיכאל קרמר

המרכז הישראלי להתמכרויות הוא גוף חדש שיושק בשבוע הבא, ומטרתו להכשיר מטפלים בהתמכרויות כמו גם לקדם מחקר ותוכניות מניעה וטיפול במכורים.

סך הנזקים מהתמכרויות לחומרים כמו סמים, אלכוהול ותרופות מרשם עומד על 6.3 מיליארד שקל, ועלות ההתמכרויות להימורים היא 700 מיליון שקל. עוד העריך המרכז כי מדי שנה מבוצעות בישראל גניבות בהיקף 50 מיליון שקל, כדי לממן את ההימורים. במחקרם חישבו החוקרים רק את העלויות למשק ולא את העלויות הפרטיות כמו טיפולים נפשיים וגמילה.

על פי המרכז, 4% מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל מכורים לסמים, 7% לאלכוהול, 4.5% להימורים ו־2.5% למשחקי מחשב.

שיעור ההתמכרויות לסמים בישראל דומה למדינות המערב, בעוד ששיעור המכורים לאלכוהול נמוך יותר באופן השוואתי ושיעור ההתמכרויות להימורים גבוה יותר.ממחקרים בינלאומיים עולה כי קיימת תופעה של תת־טיפול בהתמכרויות, וכ־10% בלבד מהסובלים מהן פונים לטיפול.

לדברי החוקרים, השקעה של שקל במניעה וטיפול בהתמכרויות עשויה להניב תועלת של 2.5־4 שקלים בתוך עשור. יו"ר המרכז, ד"ר אריאל קור אמר ש"ההתמכרות אינה עולה רק בחיי אדם, אלא גם בסכומי עתק, ויוצרת נזק אמיתי ומסוכן למשק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות