אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בונוס ביוגרופ זכתה לבלעדיות ייצור ומכירת שתל עצם חי באירופה צילום: רויטרס

בלעדי לכלכליסט

בונוס ביוגרופ זכתה לבלעדיות ייצור ומכירת שתל עצם חי באירופה

זאת בעקבות הכרה בפטנט החברה ברשות הפנטים האירופית, שמתווספת להכרה קודמת בארה"ב ובאוסטרליה; כמות המטופלים בחסר עצם עומדת על כ-5% בממוצע עולמי, והשוק הגלובאלי נאמד בכ-8 מיליארד דולר בשנה

22.01.2020, 08:43 | צלי גרינברג
חברת הביוטק בונוס ביוגרופקיבלה הכרה בפטנט השלמת חסר עצם ממשרד הפטנטים האירופאי, המאפשר לה בלעדיות על הפיתוח, השימוש והמסחור בשתלים חיים של עצם במדינות האיחוד האירופי, עד לתחילת חודש אפריל 2029, כך נודע לכלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

הכרת הפטנט על ידי הרשות האירופאית מצטרפת להכרה קודמת בפטנט על ידי רשויות הפטנטים האמריקנית והאוסטרלית, המאפשרות לחברה בלעדיות על פיתוח ומסחור שתלים חיים של עצם במדינות אלו עד ה-12 בפברואר 2030 ועד ה-8 לאפריל 2035, בהתאמה.

עצם של בונוס ביוגרופ, צילום: רויטרס עצם של בונוס ביוגרופ | צילום: רויטרס עצם של בונוס ביוגרופ, צילום: רויטרס

משמעות ההכרה היא בלעדיות לפעילות ייצור ומסחור שתלי עצם חיים בשווקי הפארמה של המדינות המובילות בעולם בכמות ביטוחי הבריאות וההוצאה השנתית על בריאות לנפש, המכילות יחד כ-847 מיליון בני אדם, מהם כ-5% בממוצע צפויים להיות מטופלים בשל חסר עצם כל שנה.

הכרת הפטנט באירופה מגיעה כשבוע לאחר חשיפת כלכליסט על מכירת 12% ממניות החברה לחברת ווייז פארמה עבור 58 מיליון שקל.

בונוס ביוגרופ גייסה לפני כחודשיים וחצי 5 מיליון שקל ממשקיעים זרים, בהובלת רופאים כירורגים מחו"ל, שנמנו גם על המשקיעים בגיוס ההון של ווייז פארמה לטובת רכישת מניותיה.

ביוגרופ עוסקת בתחום תאי הגזע והנדסת רקמות והחברה קיבלה לאחרונה את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לשימוש במזרק ייעודי להשתלת שתל עצם חי בארה"ב, לאחר שהצליחה בניסוי קליני פאזה 2 שערכה לשיקום עצם בלסת.

מדובר במזרק ייחודי המכיל מערכת ערבוב פנימית, המאפשר העברת שתל חי של עצם אנושית בהזרקה, שמוחדר במתקן הייצור של החברה ומועבר ישירות אל המרכז הרפואי בו מתבצע הניתוח. הזרקת השתל החי של העצם אל המקום החסר בעצם של המטופל נעשית לאחר ערבוב התערובת המתרחשת בתוך המזרק, קודם להזרקה, וללא צורך בפעולה נוספת.

השוק העולמי של שיקום העצם נאמד בכ-8 מיליארד דולר הכנסות שנתיות, כשהפתרונות האלטרנטיביים הקיימים כיום הם ניתוח לקצירת עצם ממקום אחר בגופו של המטופל אל המקום החסר - ביחד עם כלי הדם ההיקפיים שלה; או לחילופין, להשתמש בתחליף מלאכותי לעצם האנושית, שלא מאפשר ריפוי וחזרה של המטופל לתפקוד רגיל, עקב היעדר חיבור טבעי בין התחליף המלאכותי של העצם לבין הגוף האנושי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות