אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שפיר ואוריין זכו במכרז להקמת מרכזי הלוגיסטיקה של צה"ל בשווי 5 מיליארד שקל צילום: שאול גולן

שפיר ואוריין זכו במכרז להקמת מרכזי הלוגיסטיקה של צה"ל בשווי 5 מיליארד שקל

הפרויקט הגדול מסוגו ייבנה ע"י הגופים האזרחיים בשטח של 250 אלף מ"ר ב-3 בסיסי צה"ל קיימים - במקום המרכזים הנוכחיים - ויחסוך עשרות מיליוני שקלים; שפיר הנדסה תבנה ותתחזק את הפרוייקט וחברת אוריין תפעיל את המרכזים, מלבד באיזור הצפון בו צה"ל יפעיל את המרכז

22.01.2020, 13:53 | נווית זומר

הפרויקט הגדול ביותר מסוגו בצה"ל יצא לדרך: מרכזי אספקה לוגיסטים המתקדמים מסוגם יוקמו בשלושה מוקדים בבסיסי צה"ל קיימים בישראל - באזור הצפון, המרכז והדרום, בעלות של 5 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

המרכזים ייבנו לגובה לאורך תקופה של 4 שנים, על שטח של 250 אלף מ"ר. הם ייבנו במקומם של 15 מרכזים לוגיסטים הפזורים כיום ברחבי הארץ.

פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון, צילום: דובר צה"ל פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון | צילום: דובר צה"ל פעילות כוחות צה"ל בגבול הצפון, צילום: דובר צה"ל

החברות שפיר הנדסה ושותפתה אוריין לוגיסטיקה זכו במכרז של משרד הבטחון לפרויקט, כאשר שפיר תבנה ותתחזק אותו ואוריין היא זו שתתפעל. שפיר תחזיק ב-60% מהפרויקט ואוריין תחזיק ב-40%. אוריין תתפעל רק את מרכזי הלוגיסטיקה במרכז ובדרום, כאשר בצפון  - צה"ל יפעיל את המרכז, בגיבוי של שתי החברות.

למכרז ניגשו חמש קבוצות: שיכון ובינוי וממן ואלייד, אשטרום אפקון ופליינג קרגו, שפיר ואוריין, מנרב ואלקטרה ולידוס והכשרת הישוב וסלדט. כאשר היה ידוע שהקבוצה הזוכה תממן, תתכנן, תקים ותפעיל את המרכז החדש בזיכיון ל-26 שנה. המכרז יצא כחלק משינוי תפיסתי בצה"ל לפיו משרד הבטחון מוסר לחברה אזרחית, לממן, לתכנן, להקים ולהפעיל פרויקטים עבורו, כדוגמת עיר הבה"דים, קרית התקשוב ועוד. המרכזים החדשים יחליפו בסיסי לוגיסטיקה ברחבי הארץ ויובילו לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים לצה"ל.

צה"ל למעשה ירכז את הלוגיסטיקה שלו בשלושה מרכזים חדשים שייבנו, וישלבו טכנולוגיות מתקדמות לשליטה במלאים בשילוב מערכות אוטמוציה שונות - ובכך יתפנה שטח של 1,800 דונם שעליו כיום בנויים 15 הבסיסים אשר מתפקדים כמרכזי הלוגיסטיקה הקיימים, חלקם באזורי ביקוש שעליהם תוכל המדינה לבנות יחידות דיור.

לדברי חן למדן, בעל השליטה באוריין, "מדובר בפרויקט הלוגסטי הגדול ביותר שהיה במדינת ישראל עד היום .אם עד עכשיו היינו(אוריין נ.ז.)אחת מהחברות הגדולות ללוגיסטיקה בישראל, עכשיו בזכות הפרויקט נהפוך לחברה הגדולה ביותר מסוגה. אנחנו מודים לשפיר שבחרה בנו כשותפה שלה בפרויקט"

טירונים בבסיס צה"ל, צילום: גלעד קוולרציק טירונים בבסיס צה"ל | צילום: גלעד קוולרציק טירונים בבסיס צה"ל, צילום: גלעד קוולרציק

כיום בבעלות חברת אוריין מרכזים לוגיסטים בלב הארץ ליד ראש העין, בפ"ת, במודיעין - בבית חזקיה ובקרית אתא, בנויים על שטח של כ-120 אלף מ"ר וכעת יצטרפו אליהם המרכזים החדשים 250 אלף מ"ר. החתימה על חוזה הזיכיון תתרחש בחודשים הקרובים ולאחריה יעמדו לרשות הקבוצה שנה לצורך גיוס המימון ועד 4 שנים להקמת הפרויקט שיאפשר לצה"ל מיזוג של כלל המרכזים הלוגיסטים תחת מנהלה אחת.

ממשרד הבטחון נמסר: "לפי התכנון החדש, בכל אחד מהמוקדים יאוחסן מגוון רחב של ציוד, המאפשר אספקה שוטפת לצה"ל בשגרה ובשעת חירום החל ממחטים לעירוי ועד חלקי חילוף לטנקים. זאת, בנוסף לחיסכון בתשלומי ארנונה, הוצאות תפעול, עלויות הפצה ועוד".

ראש אט"ל האלוף איציק תורג'מן אמר: "זהו המרכז הלוגיסטי הגדול ביותר במזרח התיכון. הקמת מרכז אספקה מאוחד אינו עוד שינוי ארגוני, אלא הוא מהווה שינוי מן היסוד של כל שיטת ההפעלה של המענה הלוגיסטי של צה"ל".

שפיר הנדסה ואוריין טכנולוגיות הן חברות ציבוריות הנסחרות בבורסת ת"א. נכון לרגע זה מניית שפיר הנדסה זינקה עד רגע ב-9% ואוריין זינקה ב-36%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות