אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחתו של טום לוי שנהרג בתאונת עבודה תובעת 10 מיליון שקל ממנהלי הפרויקט צילום: באדיבות המשפחה

משפחתו של טום לוי שנהרג בתאונת עבודה תובעת 10 מיליון שקל ממנהלי הפרויקט

התביעה הוגשה נגד שורה של גורמים בהם היזמית מנרב, החברה המבצעת עץ השקד, חברות הביטוח וכן מנהלים באתר, בטענה לגרימת מוות ברשלנות

23.01.2020, 09:12 | בילי פרנקל

שנתיים לאחר שנהרג בתאונת עבודה – משפחתו של טום לוי ז"ל, הגישה לביהמ"ש המחוזי בחיפה תביעת נזיקין בסך 10 מיליון שקל  נגד שורה של גורמים שהיו קשורים באתר הבנייה, בטענה לגרימת מוות ברשלנות. 

לוי נהרג באוקטובר 2017 בהיותו בן 23, בסמוך לאתר בנייה של חברת מנרב בסביוני דניה בחיפה, לשם הגיע כדי לסייע לאביו בביצוע עבודות אינסטלציה. מטען של כמה בלוקים שהונף על ידי מנוף, נפל מהקומה ה-20 ופגע בראשו.

התביעה הוגשה בחודש נובמבר האחרון באמצעות עו"ד גיל מור ממשרד עוה"ד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, נס, עמית גרוס ושות', בשם העיזבון והיורשים של ההרוג, נגד שורה של גורמים בהם היזמית מנרב, החברה המבצעת עץ השקד, חברות הביטוח וכן מנהלים באתר.

טום לוי ז"ל, צילום: באדיבות המשפחה טום לוי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה טום לוי ז"ל, צילום: באדיבות המשפחה

כפי שנטען בה, לתאונה קדמה שורה ארוכה של מחדלים באתר העבודה, הכוללים ביצוע עבודות על ידי עובדים שאינם מוסמכים לבצע אותם, באופן שממחיש את הכאוס השורר באתרי הבנייה.

בתביעה נטען כי בבוקר המקרה ביקש מנכ"ל החברה המבצעת, עץ השקד, ממנהל העבודה באתר הפרויקט, לעבוד באותו היום באתר אחר של החברה בעיר עכו. במקומו,  נטען, מינה מנהל אחר בפרויקט לשמש כמנהל עבודה, שאינו מוסמך לכך שכן הוא נעדר את הניסיון וההכשרה המתאימים, כמו גם רישום כמנהל עבודה במשרד הכלכלה כפי שמחייב החוק.

עוד נטען שאותו מנהל פרויקט, ביקש מעובד אחר באתר לשמש למפעיל המנוף כאתת – שתפקידו לכוון את מפעיל המנוף בהנחת המטען. זאת על אף שגם אותו עוד לא היה מוסמך לתפקיד של אתת, עובדה שלפי התביעה היתה ידועה לעובדי האתר.

"אחריות הנתבעים כולם, ביחד ולחוד, לאירוע ולתוצאותיו הקשות חדה וברורה, ואינה משתמעת לשתי פנים, ועולה, כי רשלנותם הרבתי של הנתבעים הזועקת לשמיים, כמו גם הפרה בוטה ושיטתית של הוראות הבטיחות בעבודה וחובות חקוקות המוטלות עליהם, הם אלוה שהביאו וגרמו באופן ישיר ומיידי לאירוע הטראגי ותוצאותיו הקשות", נכתב בתביעה.

תביעה זו מגיעה כחצי שנה לאחר שהפרקליטות הגישה כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות של לוי, נגד חברת עץ השקד הנדסה ומנכ"ל החברה, יניב שפטניצקי. בכתב אישום זה צוין כי "התאונה ומותו של לוי נגרמו כתוצאה מרשלנותם של הנאשמים אשר התבטאה כך: חברת עץ השקד לא וידאה שפעולות הבנייה באתר יבוצעו בנייה ולו הישיר והמתמיד של מנהל העבודה אשר מונה לתפקיד זה; הפועל חניף ביצע פעולות איתו למרות של היה מוסמך לכך; מנהל העבודה אנקוניה הורה לו לעשות כך למרות שלא היה מוסמך לכך; מנהל החברה שפטינצקי הורה על ביצוע עובדות בנייה באתר ללא ניהולו הישיר של מנהל העבודה אשר מונה לתפקיד זה, והורה על ביצוע עבודות הבנייה בנייה ולו של אדם שלא מוסמך כך".

מחברת מנרב נמסר בתגובה: "החברה ששימשה כיזמית הפרויקט, קיבלה לאחרונה את כתב התביעה ולומדת את פרטיו ותמסור התייחסות מפורטת בבית המשפט״

מחברת עץ השקד נמסר בתגובה: "מדובר בהליך אזרחי אשר מתנהל מול חברת הביטוח הרלוונטית. מכיוון שהכל מתנהל בהליך משפטי שאינו אזרחי אין אנו יכולים להגיב והנ״ל נמצא בטיפול של עורכי דין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות