אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פניית פרסה: פיצויים לעובדי מדינה במרכז שנעדרו בסבב הלחימה האחרון בעזה צילום: אבי רוקח

בלעדי לכלכליסט

פניית פרסה: פיצויים לעובדי מדינה במרכז שנעדרו בסבב הלחימה האחרון בעזה

נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ הפך החלטתו והוציא הנחיה חדשה, לפיה עשרות אלפי עובדי המדינה שנעדרו מהעבודה במהלך סבב לוחמה "חגורה שחורה" שהחל ב-12.11.19, יקבלו השלמת שכר של עד חצי יום עבודה. סכום הפיצוי מוערך במאות שקלים לעובד

23.01.2020, 13:18 | בילי פרנקל

עובדי המדינה המתגוררים במרכז הארץ, שנעדרו מעבודתם במהלך סבב הלחימה האחרון בעזה "חגורה שחורה" יקבלו פיצויים מהמדינה.

קראו עוד בכלכליסט

נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, שינה החלטתו בנושא והוציא היום (ה) הנחיה חדשה לפיה עובדי המדינה המועסקים באזורים דן, ירקון והשפלה (לפי הגדרות פיקוד העורף) יקבלו השלמת שכר של עד חצי יום עבודה. ההחלטה התקבלה אחרי התערבותו בנושא של יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי.

מבנים בעזה שהותקפו בסבב הלחימה האחרון, צילום: רויטרס מבנים בעזה שהותקפו בסבב הלחימה האחרון | צילום: רויטרס מבנים בעזה שהותקפו בסבב הלחימה האחרון, צילום: רויטרס

מדובר בכל עובדי המדינה שמועסקים באזורים בין השאר בקריית הממשלה ליד עזריאלי, ברחוב המסגר בת"א, במגדל הממשלה ליד היכל נוקיה, עובדי המכס בנתב"ג, עובדי משרד החקלאות בבית דגן וכל עובדי משרד הפנים בסניפים השונים (למשל ברמת גן וגבעתיים).

הערים המרכזיות בהן יקבלו התושבים פיצוי: בתוך אזורי דן, ירקון והשפלה: הרצליה, תל אביב, רמת גן, גבעתיים,

בני ברק, חולון, בת ים, ראשון לציון, נס ציונה, רחובות, שוהם, ראש העין, פתח תקווה, יהוד, אור יהודה, לוד, רמלה

ורמת השרון.

מאות שקלים לעובד

סכום הפיצוי נאמד במאות שקלים לעובד, בהתאם לתפקיד ולוותק. מדובר בעשרות אלפי עובדים שנעדרו מהעבודה בתאריך ה-12 בנובמבר, בו יצא צה"ל למבצע "חגורה שחורה" בעזה. באותו היום, בשעה 07:00 הנחה פיקוד העורף את מי שמתגוררים באזורי דן, ירקון והשפלה, לא להגיע למקום העבודה ואף ביטל את כל הפעילויות החינוכיות. כשעתיים לאחר מכן, שונתה ההנחייה והותרה יציאה לעבודה הותרה, בתנאי שקיים מרחב מוגן תקני במקום העבודה.

כחודש לאחר מכן, פורסם חוזר הממונה על השכר ובו נקבע כי עובדים שנעדרו מהעבודה ביום זה ושמקום עבודתם באזורים שהוזכרו לעיל, יהיו רשאים לנצל יום חופשה או יום בחירה מהימים הצבורים שעומדים לרשותם. כלומר, אותם עובדים לא היו זכאים לקבל שכר עבור אותה היעדרות.

מההסתדרות מסרו כי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה התערב בנושא ובתום הליך הידברות בינו לבין נציב שירות המדינה, הנחה האחרון כי עובדים אלה יהיו זכאים לשכר של עד חצי יום עבודה.

דניאל הרשקוביץ דניאל הרשקוביץ' נציב שירות המדינה. שינה החלטתו | צילום: אלכס קולומויסקי דניאל הרשקוביץ

במכתב ששלח לאחרונה נציב שירות המדינה לממונים על מערכת הבריאות, מערכת הביטחון והחוץ, משרדי הממשלה ויחידות הסמך וכן נציבות שירות המדינה, ביקש להנחות את הסמנכ"לים ביחידות הרלוונטיות שבתחומי אחריותם בדבר שינוי ההחלטה. כפי שמצוין במכתב, ההחלטה שונתה "לאחר עבודת מטה שנערכה בנושא, לאור שאלות ופניות שהתקבלו בנציבות שירות המדינה, וכמתחייב נוכח הנחיות פיקוד העורף בזמן המבצע".

לפי המכתב, הפיצוי בגין היעדרות העובדים כפוף למספר תנאים. כך, מדובר בעובדי מדינה שנעדרו או עזבו את העבודה בשל הנחיית פיקוד העורף והצהירו על כך בכתב בפני הסמנכ"ל הבכיר להון אנושי ומנהל, המנהל האדמיניסטרטיבי, או ראש אגף משאבי אנוש, במשרד או ביחידת הסמך.

תנאי נוסף הוא אישור של הסמנכ"ל והממונה על הביטחון במשרד או ביחידת הסמך, כי בהתאם להנחיות פיקוד העורף לא ניתן היה לקיים מהלך עבודה תקין במקום העבודה הקבוע של העובדים או שלא ניתן היה להגיע אליו, ביום זה או בחלק ממנו.

עוד מובהר, כי עובדים שהוגדרו כעובדי שירותים חיוניים או עובדים חיוניים וכן עובדים אשר שהו ביום זה בחופשת לידה או בשירות מילואים, לא יהיו זכאים להשלמת שעות התקן.

משרד האוצר אישר את הדברים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות