אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס מסמן מטרה: סוף לעידן הדירקטוריון בשליטה גברית לבנה צילום: רויטרס

גולדמן זאקס מסמן מטרה: סוף לעידן הדירקטוריון בשליטה גברית לבנה

המנכ"ל דיוויד סולומון אמר בפורום דאבוס כי הבנק בראשותו יפסיק לבצע הנפקות ראשוניות לציבור בארה"ב ובאירופה אם בחברה האמורה אין בדירקטוריון אישה או דירקטור שאינו לבן; בשנה הבאה יעלה הרף לשני חברי דירקטוריון בדגש על שוני מגדרי או כזה המבוסס על נטייה מינית

24.01.2020, 18:31 | שירות כלכליסט

העידן בו חברות ציבוריות נשלטות על ידי גברים לבנים בלבד עומד להסתיים. לפי דיווח בבלומברג, מנכ"ל גולדמן זאקס, דיוויד סולומון, אמר אתמול (ה') בפורום דאבוס כי הבנק בראשותו, שנחשב לחתם המוביל בהנפקות ראשוניות לציבור במדינה, לא יבצע אותן בארה"ב ובאירופה אם בחברה האמורה אין דירקטורית או דירקטור שאינו לבן.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בעוד מהלך בכיוון זה. חברת בלאקרוק ו-State Street Global Advisors מצביעות נגד מינוי דירקטורים במקרים בהם אין דירקטורית אישה. חברות ציבוריות בקליפורניה, בהן יש דירקטוריונים הכוללים גברים בלבד, עומדות לספוג קנסות בסך 100 אלף דולר במסגרת יישום חוק חדש בנושא.

המנכ"ל סולומון, צילום: בלומברג המנכ"ל סולומון | צילום: בלומברג המנכ"ל סולומון, צילום: בלומברג

"זה די מדהים", אמר פרד פולקס, פרופסור לניהול בבית הספר לעסקים באוניברסיטת בוסטון, "זה שינוי ססמי. די נדהמתי לגלות זאת, ואני תוהה מה עומד לקרות בעניין במורגן סטנלי ובג'יי.פי מורגן. זה מה שחברות גדולות מחפשות היום. דירקטוריון ובו רק גברים לבנים זה דבר שלילי מאוד". 

יש לציין, כי בשנה שעברה כמעט מחצית ממשרות הדירקטור הפנויות בחברות S&P 500 אוישו לבסוף בנשים, ולראשונה נשים איישו יותר מרבע מכלל המשרות. ביולי, הדירקטוריון האחרון בחברות הנסחרות במדד, שהורכב כולו מגברים, מינה אישה לתפקיד.

עם זאת, דירקטוריונים חדשים, של חברות שעברו הנפקה ראשונית, נחשבים לפחות מגוונים: במסגרת 25 ההנפקות הראשוניות המובילות בין 2014 ל-2018, בעשר חברות לא היו דירקטוריות. כך לדברי מולי גרו, מייסדת שותפה בחברת 2020 Women on Boards - ארגון ששואף לכך שבחברות במדד ראסל 3000 יהיו לפחות 20% נשים בדירקטוריונים.

בשנה שעברה נשכר גולדמן זאקס לשמש כחתם בהנפקה הראשונית של WeWork, שהוסיפה דירקטורית אחת רק בעקבות ביקורת שהוטחה בה. הנפקה זו נדחתה לבסוף.

לפי סולומון שהתראיין ב-CNBC, החל מה-1 ביולי "לא נקבל חברות בארה"ב ובאירופה לביצוע הנפקה אלא אם יהיו (בדירקטוריון) לפחות חבר אחד שאינו לבן או אישה". יש לציין כי הוא לא הזכיר את יבשת אסיה, שעדיין מפגרת בנושא.

בשנה הבאה הבנק יעלה את הסף לשני דירקטורים בדגש על שוני מגדרי או כזה המבוסס על זהות מינית, כך מסר גולדמן זאקס. זאת לאחר שנודע לו שיותר מ-60 חברות בארה"ב ובאירופה ביצעו הנפקה ראשונית בשנתיים האחרונות מבלי שבדירקטוריון שלהן יש אישה או אדם שאינו לבן. לבנק עצמו יש ארבע דירקטוריות מתוך 11.

"אנו מבינים שזה צעד קטן אך הוא בכיוון של אמירה לפיה 'אתם יודעים מה? אנחנו חושבים שזה נכון, אנחנו חושבים שזו העצה הנכונה ואנחנו בעמדה לעזור ללקוחות שלנו אם הם צריכים למנות נשים בהנהלות שלהם", אמר סולומון.

ג'יי.פי מורגן מספק מזה ארבע שנים שירות שמסייע לחברות לאתר מועמדים שאינם גברים ו/או לבנים. במורגן סטנלי לא הגיבו לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות