אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רעידת אדמה בטורקיה הורגשה היטב בישראל צילום: שאטרסטוק

רעידת אדמה בטורקיה הורגשה היטב בישראל

רעידת אדמה בעוצמה 6.7 היכתה בעיר דוגניול שבמזרח טורקיה, גרמה למותם של 4 בני אדם לפחות וישראלים רבים הרגישו היטב את רעידת האדמה במרכז ובצפון הארץ. גם בסוריה, אלבניה וגאורגיה הרעש הורגש

24.01.2020, 20:51 | ynet

רעידת אדמה בעוצמה 6.7 היכתה הערב (שישי) בעיר דוגניול שבמזרח טורקיה סמוך לשעה 20:00 - והורגשה היטב במרכז ובצפון הארץ. לפי המכון הגיאולוגי האמריקני הרעידה הורגשה גם בסוריה, איראן, לבנון, אלבניה וגאורגיה. לפי הדיווחים בטורקיה, לפחות ארבעה בני אדם נהרגו ברעידת האדמה.

 

 

קראו עוד בכלכליסט

 

שר הפנים סולימן סוילו אמר כי כמה בניינים התמוטטו במחוז אלזיג, שנמצא כ-550 ק"מ מזרחית לאנקרה.

 

חנן טולקובסקי מרחובות אמר ל-ynet כי הוא הרגיש שהוא עומד ליפול. "ישבתי ללמוד בשולחן ופתאום התחלתי להרגיש את הבניין זז ימינה ושמאלה", אמר. "הרגשתי את זה בעוצמה מאוד חזקה. אני גר בקומה האחרונה בבניין, וחברים שלי שגרים בהמשך הרחוב בקומה נמוכה יותר דווקא לא הרגישו. ההרגשה הייתה כאילו אני עומד ליפול והכל מסתובב. זה היה חזק מאוד".

יניב ניידץ, תושב ראשון לציון שגר גם הוא בקומה גבוהה, אמר שהרגיש את ביתו רועד."ראיתי שהרמקול בדירה שלי מתנדנד וגם הנורה בסלון התנדנדה. הייתה רעידה רצינית. נבהלתי והרגשתי שאני מסוחרר, לא הבנתי אם רק אני מתנדנד או שזה כל הבית".

הפעם האחרונה שהורגשה רעידת אדמה בארץ הייתה בחודש נובמבר האחרון. הרעש, בעוצמה של 3.4, הורגש בעיקר בצפון הארץ ומוקדו היה במרחק של 10 ק"מ מצפון-מזרח לטבריה. לא דווח על נזקים. לפניה הורגשה רעידת אדמה בחודש יוני באזור ים המלח.

ביולי בשנה שעברה פרסם מבקר המדינה דו"ח מיוחד בעקבות שורת רעידות אדמה באזור הכינרת. הדו"ח בדק את מוכנות ישראל לרעש בעוצמה משמעותית וקבע כי המדינה אינה ערוכה כנדרש.

המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, כתב אז כי על ועדת ההיגוי בנושא רעידות אדמה לוודא כי הגופים הנוגעים בדבר נערכים באופן מלא ולפעול להגברת המודעות הציבורית לחשיבות ההיערכות לרעידת אדמה, שאף כי יש ספק לגבי מיקומה, עוצמתה והעיתוי שלה - ברור כי בוא תבוא. על פי התרחישים, ברעידת אדמה חזקה בישראל ייהרגו 7,000 בני-אדם ועוד עשרות אלפים יזדקקו לטיפול רפואי. 170 אלף ישראלים יישארו ללא קורת גג.

 

באוגוסט האחרון נערך אימון ראשון מסוגו בישראל שחיל הים הוביל יחד עם 11 מדינות נוספות. התרגיל דימה את ההתמודדות ההומניטרית לתרחיש של רעידת אדמה רבת עוצמה, בהיקף של כשבע דרגות, שתזרע הרס רב בישראל ותגרור עשרות אלפי נפגעים, בהם הרוגים רבים, תוך פגיעה בתשתיות לאומיות ובנכסים אסטרטגיים.

הנחיות פיקוד העורף:

בעת רעידת אדמה "שטח פתוח הוא הכי בטוח", אם אין באפשרותכם לצאת מהמבנה:

1. היכנסו לממ"ד והשאירו את הדלת פתוחה.

 

2. אם אין ממ"ד, צאו אל חדר המדרגות ואם ניתן המשיכו לרדת אל היציאה מהבניין.

3. רק אם אינכם יכולים לפעול כך, תפסו מחסה תחת רהיט כבד, או שבו על הרצפה צמודים לקיר פנימי.

4. לשוהים בחוף הים יש לעזוב מיד את האזור מחשש לצונאמי.

5. לנוסעים ברכב - יש לדומם מנוע ולהישאר במכונית, אך לא בקרבת גשרים ומחלפים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות