אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשכ"ל דרש לא לאשר נסיעות לחו"ל? האוצר לא מקיים צילום: אוראל כהן

החשכ"ל דרש לא לאשר נסיעות לחו"ל? האוצר לא מקיים

בתקציב ההמשכי דרש החשב הכללי ממשרדי הממשלה לא לטוס. אך באוצר שוב הטיסו משלחת לחו"ל בראשות שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד. העילה: ביקור של שלושה ימים במטה ה-OECD בפריז

26.01.2020, 07:10 | אדריאן פילוט

בחודש נובמבר 2019, עת התברר סופית כי שנת 2020 תתנהל לפי תקציב המשכי (1 חלקי 12 מתקציב 2019), הקדים החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, לשגר לכל עובדי שירות המדינה הנחיות ברורות וקשוחות למשטר התקציבי הסגפני שצפוי לכל משרד ומשרד ממשלתי.

בין הדברים שמשכו את העין הציבורית היתה ההנחיה הבאה: לא יבוצעו התקשרויות חדשות בתחומי הדרכה ורווחה - השתלמויות וקורסים. וכן "יש להימנע מאישור נסיעות לחו"ל שאינן הכרחיות ודחופות וכשהן מוגדרות ככאלה - הן יבוצעו רק באישור מנכ"ל המשרד". 

קראו עוד בכלכליסט

לא ברור עד כמה משרדי הממשלה מצייתים להוראותיו של חזקיהו, אך יש משרד אחד שמותח אותה עד לקצה, ואולי מעבר לכך: המשרד של חזקיהו עצמו - משרד האוצר.

החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו, צילום: עמית שעל החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו | צילום: עמית שעל החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו, צילום: עמית שעל

גם בשבוע שעבר הצטיינו בכירי האוצר בשיגור משלחת לחו"ל. העילה: ביקור של שלושה ימים במטה ה־OECD בפריז במטרה להגיב לדו״ח הדו־שנתי שחיבר הארגון על ישראל. כך לשון ההודעה הרשמית של האוצר. עוד נמסר כי הביקור כולל "אירוע מיוחד לציון עשור להצטרפותה של ישראל לארגון".

בראש המשלחת עמדו שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד, ואיתם עוד חמישה נציגים של הדרגים המקצועיים בשני משרדי ממשלה. חשיפת זהות הנוסעים ומספרם לא היתה מובנת מאליה. נראה כי באוצר - המשרד האמון על שמירת המשמעת התקציבית, שמבצע קיצוצים והעלאות מסים ודורש משאר המשרדים לנהוג באיפוק הראוי - לא מבינים נראות מהי. זו אולי הסיבה שבגללה דוברות המשרד שיגרה הודעה לתקשורת רק כמה שעות אחרי ש"כלכליסט" הפנה אליה שאלות לגבי המשלחת וזהות המשתתפים.

באוצר סירבו תחילה לנדב פרטים ורק בהודעה רשמית שהופצה בחמישי בערב (המשלחת יצאה כבר ביום ברביעי) צוין כי בין המשתתפים נמנים: הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, המשנה למנהל רשות המסים, מנהל אגף מאקרו כלכלה ומדיניות בבנק ישראל וסמנכ"לית אסטרטגיה ותכנון מדיניות במשרד הכלכלה. ל"כלכליסט" נודע כי בנוסף גם נציג של אגף תקציבים הצטרף למשלחת. כחלון ובאב"ד נשארו בסוף השבוע בפריז, ובאוצר אמרו בתגובה: "איננו מתייחסים לנסיעות של גורמים פרטיים שנעשו על חשבונם".

הכינוס הנוכחי של ה־OECD נדמה כמו משימה ראשונה במעלה אם משווים אותו לנסיעה אחרת שנחשפה ב"כלכליסט", בשבוע האחרון של דצמבר, במקביל לפרסום נתוני הגירעון ל־2019. עשרות פקידים בכירים ישראלים - לרבות שי באב"ד - יצאו ללונדון למפגשים עם מרצים לרגל סיום קורס של ישראל דיגיטלית. עם באב"ד נסע גם מנהל רשות המסים ערן יעקב, שכבר השתתף בשנה שעברה באותו כנס, ונשאר בבירה הבריטית עוד כמה ימים לפגישות עם גורמים ברשות המסים הבריטית.

אגב, יעקב הוזמן גם למשלחת לפריז אך הוא ביטל את השתתפותו. גם אם הכינוס חשוב - הדוגמה האישית שמפגינים עמיתיו של חזקיהו צריכה להטריד את החשב הכללי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות